Kvartálne výsledky

Nio, kedysi považovaný za jednu z najjasnejších hviezd na čínskom trhu s elektromobilmi, sa v poslednej dobe trápil. Ešte na začiatku minulého roka oznamoval ambiciózne plány rýchlej expanzie na európsky trh. Vtedy v Číne viedla cenová vojna, vyvolaná Teslou, k zníženiu cien o viac ako 1 900 USD na auto, čo bolo hlavným dôvodom ohlasovanej expanzie. Avšak tieto plány sa nakoniec nepodarilo uskutočniť.

Konkurencia na najväčšom trhu na svete donútila automobilku znížiť ceny svojich elektrických vozidiel o viac ako 4000 USD. Firma musela odložiť niektoré investície, vrátane investícií do výskumu a vývoja. O pár týždňov sa spolu s ďalšími čínskymi výrobcami musela vysporiadať s ďalším problémom, keďže dominantné automobilky ako Toyota či VW oznámili, že sa plánujú vrátiť na čínsky trh. Tento zámer potvrdili predstavitelia gigantov na autosalóne v Šanghaji, kde predstavili svoje výrobky, s ktorými chcú v budúcnosti trh ovládnuť.

Nio tak pristúpil k drastickým opatreniam. Manažment sa v novembri rozhodol znížiť približne 10 % svojej pracovnej sily a zvažoval vyčlenenie niektorých nepodstatných podnikov na zníženie nákladov. V decembri uzavrel dohodu o hotovostnej injekcii vo výške 2,2 miliardy USD od spoločnosti CYVN Holdings, ktorá teraz vlastní 20 % podiel vo firme. Len pár dní po oznámení tejto finančnej injekcie prišla správa, že predstavuje svoju novú vlajkovú loď ET9, ktorá by sa mala začať predávať v roku 2025 a očakáva sa, že cena začne od 112 000 USD.

Problémom je stále narastajúca prevádzková strata. Firma má tiež problémy s narastajúcou konkurenciou na čínskom trhu s elektromobilmi. Jeho akcie za posledný rok odpísali viac ako 40 %. Organizácií sa vo štvrtom štvrťroku 2023 podarilo prekonať odhady Wall Street v rámci straty na akciu, ale tržby zaostávajú za očakávaniami. V reakcií na kvartálne výsledky akcie odpísali -5 %.

Najdôležitejšie čísla

Tržby Nio za štvrtý štvrťrok 2023 dosiahli 2,38 miliardy USD, čo je o necelých 7 % viac ako v minulom roku ale menej ako 2,63 miliardy, ktoré predpokladali analytici na Wall Strett. Výrobcovi elektromobilov vzrástli najmä ostatné tržby o viac ako 27 % na 0,23 miliardy USD. Nižší rast si pripísali tržby z predaja elektromobilov, ktoré vzrástli o necelých 5 % na 2,15 miliardy USD. Hrubá marža mierne klesla z 8 % na 7,5 %.

Čínskej firme sa podarilo znížiť prevádzkovú stratu z 0,94 na 0,92 miliardy USD. Čistá strata spoločnosti tiež klesla z 0,80 miliardy USD na 0,75 miliardy USD. Strata na akciu predstavovala 0,45 USD oproti upravenej strate 0,049 USD z pred roka. Wall Street pritom očakávala 0,43 USD na akciu. Spoločnosť tiež oznámila, že počet dodávok medziročne vzrástol o 25 % na viac ako 50 tisíc kusov, čo je ale o niečo menej ako v minulom kvartáli. Aj keď sa marže vozidiel sa zlepšili na 11,9 % v štvrtom štvrťroku, stále to bolo pod očakávaniami analytikov.

Nio kvartálne výsledky

Za celý rok 2023 organizácia vykázala tržby na úrovni 7,8 miliardy USD, čo je o 12,9 % viac ako v roku 2022, pričom tržby tržby z predaja elektromobilov vzrástli o viac ako 8 % na 6,9 miliardy USD. Celoročná prevádzková strata predstavovala 3,2 miliardy USD, čo je oproti strate 2,1 miliardy USD zaznamenanej v roku 2022 takmer 45 % nárast. Spoločnosť už niekoľko kvartálov znášala nápor vysokých prevádzkových nákladov a predpokladá sa, že tento trend bude pokračovať pri zvyšovaní nákladov na vedu a výskum.

Celoročná čistá strata prestavovala 2,88 miliardy USD, čo je o 43,5 % viac ako v roku 2022. Strata na akciu za celý fiškálny rok 2023 bola na úrovni 1,75 USD, pričom v minulom roku firma vykázala upravenú stratu 1,23 USD. Za celý rok čínska automobilka dodala 160 038 vozidiel, oproti 121 946 (+31%) dodávok zaznamenaných v minulom roku. Manažment oznámil, že v januári sa firme podarilo dodať celkovo 10 055 elektrických automobilov a vo februári 2024 ďalších 8 132 vozidiel. K 29. februáru 2024 dosiahli kumulatívne dodávky vozidiel 467 781 kusov.

Najdôležitejšie novinky

Na rozdiel od svojich konkurentov Xpeng a Li Auto, ktoré už dosahujú zisk, Nio neoznámil žiadne zásadné plány na spustenie nových produktov v roku 2024. Avšak očakáva sa predstavenie masovej výroby, ktorá by konkurovala miestnym modelom Tesly. Spoločnosť vstúpila do dohody, aby poskytla celosvetovú licenciu na existujúce a budúce technické informácie, technické riešenia, softvér a duševné vlastníctvo.

Manažment agresívne propaguje svoje technológie výmeny batérií a spolupracuje s niekoľkými čínskymi automobilkami vrátane spoločnosti Geely Automobile a miestnych orgánov v provincii An-chuej, kde sa nachádza továreň firmy. Elektromobily využívajúce technológiu výmeny batérií môžu byť poháňané do kabíny, kde sa vyčerpaná batéria nahradí nabitou za niekoľko minút, čo redukuje obavy vodičov o dojazd a doby nabíjania.

V prvom štvrťroku 2024 očakáva čínsky výrobca elektrických vozidiel dodanie 31 000 až 33 000 vozidiel, čo výrazne zaostáva za odhadovanými 44 000. „Vstupujúc do roku 2024 budeme klásť dôraz na naše obchodné ciele, zlepšiť schopnosti systému a optimalizovať riadenie nákladov,“ povedal Steven Feng, finančný riaditeľ spoločnosti Nio. Aj keď sa marže vozidiel zlepšili na 11,9 % v štvrtom štvrťroku, stále to bolo pod očakávaniami analytikov.

Akcie Nio


Akcie NIO za posledných 12 mesiacov klesli o -41,4 % a v súčasnosti sa obchodujú na cene 5,5 USD. Súčasná trhová hodnota je na úrovni 12,3 miliárd USD. 


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

GitLab zefektívnil prevádzku a prekonal očakávania, výhľad je však sklamaním, akcie odpisujú 22 %
Dell na maximách, akcie po výsledkoch vzrástli o 30 %
Salesforce potešil silnou ziskovosťou a po vzore Mety oznamuje historickú dividendu
Solídne výsledky Snowflake zatienené prognózou, akcie odpisujú 20 %
Beyond Meat vystrelil o 74 %, sľubuje zlepšenie prevádzky
Covidový miláčik Zoom ohlasuje 1,5 miliardový buyback a pripisuje si 11 %
Nvidia valcuje Wall Steet, akcie opäť na maximách
Palo Alto zažil najväčší pokles za posledných 7 rokov, akcie odpisujú 25 %
Walmart so silnými výsledkami a akvizíciou firmy Vizio za 2,3 miliardy USD
Coinbase vykázal prvý zisk za 2 roky, akcie si pripisujú 14 %
Trade Desk ťaží z oživenia reklamy, akcie vzrástli o 20 %
AppLovin, 9. najlepšia akcia za rok 2023, rastie o ďalších 23 %
Akcie Lyft vystrelili o 35 %, firma hlási rekordný počet užívateľov
Stellantis po rekordnom roku oznamuje zvýšenie dividendy o 16 % a odkup akcií za 3 miliardy eur
Airbnb vykázal stratu kvôli daňovému sporu s Talianskom a ohlasuje expanziu
Shopify odpisuje 13 %, problémom je prevádzková marža a výhľad
Akcie Cloudflare rastú o 24 %, zisky prekonávajú odhady Wall Street
Roblox s rekordnými tržbami a silnými odhadmi pre tento štvrťrok
ARM prišiel, roztrhal očakávania, oznámil rekordné tržby a pripísal si 42 %
PayPal opäť sklamal Wall Street a jeho akcie smerujú nadol
Najnovší prírastok S&P 500 Uber hlási výsledky
Najväčší výrobca šperkov na svete Pandora s rekordnými tržbami za rok 2023
Akcie Fortinet po zverejnení výsledkov rastú o 8 % a dobiehajú zameškané
Najhodnotnejšia biofarmaceutická firma na svete Eli Lilly hlási silný dopyt
Hudobný gigant Spotify s rekordným rastom počtu užívateľov za celý rok, akcie si pripisujú 7 %
Palantir s historicky prvým ročným ziskom, akcie vystrelili o 17 %
Funguje McDonald’s stratégia „zrýchľovanie oblúkov“? Globálny rast predaja sklamal, akcie v prepade
Akcie Meta vystrelili o 15 %, Zuckerberg ohlasuje 50 miliardový buyback
Google odpisuje 6 %, investori sklamaní rastom tržieb z reklamy
Najhodnotnejšia európska firma Novo Nordisk hlási výsledky
Výrobca čipov AMD hlási slabší výhľad, akcie padajú o takmer 6 %
Najhodnotnejšia spoločnosť na svete Microsoft s výsledkami, cloud nespomaľuje
Zisk Intuitive Surgical vzrástol o 100 %, da Vinci dominuje trhu
Intel výrazne zaostáva. Je ich boj proti TSMC reálny alebo len slová?
Akcie Tesly sa prepadajú kvôli slabým výsledkom, Musk chystá nový revolučný model Redwood
SAP oznámil takmer 270 % nárast zisku, plánuje reštrukturalizáciu s cieľom vybudovať AI
Netflix opäť šliapol na plyn a jeho rast zrýchľuje, stúpajú aj jeho akcie o 10 %
Výhľad TSMC podporuje nádeje na globálne oživenie dopytu po smartfónoch v roku 2024
Samsung v ťažkostiach: Tržby klesli o 35 % a prevádzkový zisk je najhorší za 15 rokov
Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokMesiac na trhoch so Stanom Viktorinom: Americký spotrebiteľ, Európske marže a Japonský trh
Ďalší článokXTB Online trading konferencia 2024 prebehne už 23.3.
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno