Kvartálne výsledky

V minulom týždni začala nová výsledková sezóna, počas ktorej budú reportovať firmy výsledky za svoj posledný štvrťrok 2023. Už tradične jednou z prvých Big Tech firiem, ktorá ponúkla Wall Street náhľad do svojho účtovníctva, je streamovacia služba Netflix. Tá zažila v posledných rokoch turbuletné obdobie, keď sa jej akcie prepadli z historického maxima 690 USD v roku 2021 na 175 USD v roku 2022, čo predstavuje pokles o tri štvrtiny. Investori sa otočili Netflixu chrbtom, pretože prvýkrát v živote zažil obdobie, v ktorom dosiahol pokles počtu používateľov. Zároveň bol výpredaj akcií spôsobený ťažkými makroekonomickými podmienkami, ktoré ovplyvnila najmä inflácia.

Karta sa ale obrátila a Netflix zažíva silné obdobie a získava si späť stratenú priazeň akciových trhov. Jeho rast z hľadiska počtu predplatiteľov i tržieb akceleruje a ziskové marže sa zväčšujú. Obrat spôsobilo najmä obmedzenie zdieľanie účtu, zvýšenie niektorých cenových plánov, ale aj spustenie reklamnej verzie, ktorá je lacnejšia. Akcie Netflixu sa stále úplne nespamätali z tvrdého pádu a obchodujú sa 29 % pod historicky najvyššími úrovňami, ale kto na ne stavil v dobe prepadu, môže byť dnes vysmiaty.

Netflix potešil investorov aj v poslednom štvrťroku 2023. Spoločnosť jednoznačne prekonala odhady Wall Street i svoje vlastné z pohľadu rastu používateľov. Pozitívnym signálom je aj fakt, že rast tržieb akceleruje a silná prognóza Netflixu ukazuje, že bude tento trend pokračovať naďalej, a to popri rastúcich ziskových maržách. Akcie Netflixu v reakcii na zverejnené výsledky stúpajú o +9,76 % na 540,80 USD.

Najdôležitejšie čísla

Netflix v poslednom kvartáli 2023 zvýšil medziročne príjmy o 12,5 % na 8,83 miliardy USD. To predstavuje zrýchlenie zo 7,8 % v treťom kvartáli a 2,7 % v druhom kvartáli 2023. Zároveň tento výsledok prekonal odhady analytikov, ktoré boli vo výške 8,71 miliardy USD. Hospodárenie spoločnosti zažilo ešte lepšie výsledky, rovnako ako v predcházdajúcich štvrťrokoch 2023. Prevádzkový zisk stúpol oproti rovnakému obdobiu minulého roka o 173 % na 1,5 miliardy USD, pričom prevádzková zisková marža sa zvýšila z 7 na 16,9 %.

Navrh bez nazvu 51

Čistý zisk vzrástol takmer o 1 500 % z 60 miliónov na 940 miliónov USD, resp. z 0,12 na 2,11 USD na akciu. Voľný cash flow sa zvýšil takmer päťnásobne na 1,58 miliardy USD, čo prekonalo odhady analytikov, ktoré boli vo výške 1,26 miliardy.

Najdôležitejšie novinky

Netflix reportoval silné výsledky, ktoré ešte podporil vysokým prírastkom nových používateľov. Počas troch mesiacov získal ďalších 13,12 miliónov zákazníkov, pričom sám odhadoval zhruba 9 miliónov. Celkový počet používateľov dosiahol na konci roka 2023 už 260,3 miliónov. Tento trend podporila najmä reklamná verzia, ktorej počet predplatiteľov sa medzikvartálne zvýšil o takmer 70 % na 23 miliónov. V súčasnosti až 40 % všetkých nových registrácii sa vzťahuje práve na túto verziu.

Silný výkon Netflixu podčiarkla aj silná prognóza manažmentu. Ten očakáva, že v prvom štvrťroku 2024 firma dosiahne rast tržieb o 13,2 % na 9,24 miliardy USD a prevádzkový zisk 2,42 miliardy pri ziskovej marži vo výške 26,2 %. Čistý zisk má dosiahnuť 4,49 miliardy USD, resp. 4,49 USD na akciu. Všetky tieto čísla predstavujú historicky rekordné hodnoty.

Lepšiemu hospodáreniu pomáha napríklad i fakt, že Netflix už dosiahol dostatočnú veľkosť a ponúka množstvo obsahu. Práve nedostatočný obsah bol dlho problémom, v ktorom firma zaostávala za tradičnými hollywodskými štúdiami. Aby dokázala dnes najväčšia streamovacia služba na svete na trhu uspieť, musela všetky financie tlačiť do nového obsahu. Zdá sa, ale že tomu môže byť koniec. V treťom štvrťroku 2023 sa výdavky na tvorbu obsahu oproti roku 2021 prepadli o tretinu.

image 21

Netflix informoval, že v roku 2024 sa bude chcieť viac zamerať aj na nové iniciatívy, akými sú napríklad vlastné hry alebo živé vysielanie športových udalostí. Vedenie firmy v liste akcionárom zdôrazňovalo, že Netflix má pred sebou naďalej veľký potenciál, ktorý predstavuje celkový adresovateľný trh vo výške 600 miliárd USD. Do tohto trhu má spadať platená TV, filmy, hry aj reklama, pričom Netflix má aktuálne z tohto koláča iba zhruba 5 %.

Akcie Netflix


Akcie Netflixu za posledných 12 mesiacov vzrástli o +35,3 % a v reakcii na zverejnené výsledky stúpajú o ďalších +9,76 % na 540,80 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 31,7 násobok zisku na akciu (P/E), 29,5 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 23,3 násobok EV/EBITDA


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Výhľad TSMC podporuje nádeje na globálne oživenie dopytu po smartfónoch v roku 2024
Samsung v ťažkostiach: Tržby klesli o 35 % a prevádzkový zisk je najhorší za 15 rokov
Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokApple poráža Samsung a stáva sa svetovým lídrom výroby smartfónov za rok 2023
Ďalší článokAmerické akciové trhy na historických maximách
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno