Kvartálne výsledky

Reportovanie kvartálnych výsledkov pokračuje aj v tomto týždni, pričom hlavným trhákom je súčasný miláčik trhov, Nvidia. Okrem tohto technologického giganta budú svoje výsledky reportovať ešte aj firmy ako Walmart, Teladoc, Synopsys, Moderna či Newmont. Týždeň zakončí oznámením výsledkov Warner Bros. Discovery. V tomto článku sa pozrieme na lídra v sektore IT bezpečnosti – Palo Alto Networks.

S rastúcim trendom digitalizácie a častejším využívaním internetu narástol aj počet kybernetických útokov. Ich cieľom je získať prístup k citlivým údajom, narúšať prevádzku alebo spôsobiť iné formy poškodenia cieľového subjektu. Podľa odhadu McKinsey & Company by mohli kybernetické útoky od roku 2025 ročne spôsobiť škody až vo výške 10,5 bilióna USD. Útoky sa stávajú čoraz sofistikovanejšími a je pravdepodobné, že ich úroveň zdokonalí aj umelá inteligencia. Tento trend robí odvetvie kybernetickej bezpečnosti čoraz dôležitejším, a preto firmy sú ochotné investovať do nej desiatky miliónov.

Výskumná organizácia Gartner nedávno aktualizovala svoju prognózu, podľa ktorej firemné výdavky na túto oblasť vzrastú v roku 2024 o 14 %, čo je viac oproti predchádzajúcemu odhadu o 3 percentuálne body. Prišla ale aj s ďalšími vyhliadkami. Do roku 2026 má mať 10 % veľkých podnikov zavedený komplexný, vyspelý a merateľný systém Zero-Trust. Dnes ho má iba 1 podnik zo 100. O 3 roky má mať zastúpenie člen s odbornými znalosťami v oblasti kybernetickej ochrany až v 70 % predstavenstiev firiem.

Dobrou správou je, že Palo Alto je lídrom v tomto odvetví. Americká firma s trhovou hodnotou 115,4 miliardy USD, je najväčší hráč na trhu kybernetickej bezpečnosti, pričom jeho trhová hodnota v minulom roku vzrástla o viac ako 120 %. Avšak už v predchádzajúcich kvartálnych správach poukazovala na fakt, že že jej zákazníci si zvolili plány odložených platieb aby konsolidovali svoje výdavky. To vyvolalo viacero pochybností investorov. Predstavitelia organizácie tak posunuli svoju softvérovú stratégiu pred hardvérom v porovnaní so svojou rovesníckou spoločnosťou Fortinet, pričom využili rast z trendov umelej inteligencie a cloud computingu.

Ešte viac znepokojujúce boli však usmernenia na celý nasledujúci rok, ktoré neboli moc pozitívne. V tomto trende Palo Alto pokračoval aj v tomto štvrťroku, keď výhľadom nepotešil investorov. Práve výhľad bol hlavným dôvodom poklesu akcií o -25 %, avšak reportované výsledky prekonali očakávania Wall Street.

Najdôležitejšie čísla

Tržby za druhý kvartál 2024 dosiahli úroveň 1,97 miliardy USD, čo predstavuje zvýšenie o 19 % v porovnaní s minulým rokom. Odhady analytikov z Wall Street boli na úrovni 1,9 miliardy USD. Rast predaja produktov „firewall“ v tomto štvrťroku však spomalil, keď dosiahol 390,7 miliónov USD, čo je nárast o 10,7 % oproti predchádzajúcemu roku. Celkové náklady vzrástli o 19 %. Prevádzkový zisk dosiahol 53,6 miliónov USD, čo predstavuje viac ako tretinové zvýšenie oproti minulému roku. Prevádzková marža sa zvýšila na 2,7 %, porovnateľne s 2,4 % zaznamenanými v rovnakom období minulého roku.

Palo Alto zaznamenal čistý zisk vo výške 1,75 miliardy USD, avšak tento výsledok bol ovplyvnený položkou rezervy na daň z príjmov vo výške 1,6 miliardy USD. Upravený zisk na akciu dosiahol hodnotu 1,46 USD, čo predstavuje nárast oproti priemernému konsenzu na Wall Street, kde sa očakával upravený zisk na akciu vo výške 1,30 USD.

Palo Alto zažil najväčší pokles za posledných 7 rokov, akcie odpisujú 25 %

Celkové tržby za fiškálny rok dosiahli 3,8 miliardy USD, čo predstavuje nárast o 19 % oproti predchádzajúcemu roku. Predaj produktov „firewall“ dosiahol 731 miliónov USD čo je o 7,2 % viac ako v predchádzajúcom roku. Prevádzkový zisk vzrástol o 388 % na 268,8 miliónov USD. Prevádzková marža tak vzrástla na takmer 7 %. Čistý zisk spoločnosti dosiahol takmer 2 miliardy USD.

Najdôležitejšie novinky

Palo Alto Networks čelí svojmu najväčšiemu poklesu za posledných sedem rokov potom, čo manažment znížil svoj odhad ročných tržieb. Tento krok vyvolal obavy, že zákazníci obmedzujú svoje výdavky, napriek narastajúcim hrozbám kybernetických útokov. Tržby za tento rok by sa mali pohybovať medzi 7,95 miliardy a 8 miliardami USD, čo je pod očakávaním Wall Streetu vo výške 8,18 miliardy USD.

Tento nečakaný vývoj bol ranou pre investorov, ktorí sa spoliehali na pokračujúci rast vďaka novým produktom s využitím umelej inteligencie a získavaniu nových tržieb. Tento pohľad na výhľad spoločnosti Palo Alto Networks znovu zvýšil obavy v celom odvetví, že zákazníci začínajú šetriť, čo má vplyv na tržby kybernetických spoločností. Toto obmedzenie výdavkov prichádza napriek sérii významných kybernetických útokov, ktoré postihli popredné korporácie ako Clorox, MGM Resorts International a Industrial & Commercial Bank of China, najväčšieho svetového poskytovateľa úverov.

Pre aktuálny štvrťrok končiaci sa v apríli spoločnosť Palo Alto predpovedá tržby v rozsahu 1,95 miliardy až 1,98 miliardy USD oproti odhadom 2,04 miliardy USD. Spoločnosť predpovedala fakturáciu, metriku rastu tržieb, v rozsahu 2,3 až 2,35 miliardy USD, pričom priemerné odhady boli 2,62 miliardy USD.

Palo Alto zažil najväčší pokles za posledných 7 rokov, akcie odpisujú 25 %

Akcie Palo Alto


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov stúpli o +119,6 % na 270 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 41,9 násobok zisku na akciu (P/E), 41,7 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E) a 146,3 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 85 miliardy USD.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Walmart so silnými výsledkami a akvizíciou firmy Vizio za 2,3 miliardy USD
Coinbase vykázal prvý zisk za 2 roky, akcie si pripisujú 14 %
Trade Desk ťaží z oživenia reklamy, akcie vzrástli o 20 %
AppLovin, 9. najlepšia akcia za rok 2023, rastie o ďalších 23 %
Akcie Lyft vystrelili o 35 %, firma hlási rekordný počet užívateľov
Stellantis po rekordnom roku oznamuje zvýšenie dividendy o 16 % a odkup akcií za 3 miliardy eur
Airbnb vykázal stratu kvôli daňovému sporu s Talianskom a ohlasuje expanziu
Shopify odpisuje 13 %, problémom je prevádzková marža a výhľad
Akcie Cloudflare rastú o 24 %, zisky prekonávajú odhady Wall Street
Roblox s rekordnými tržbami a silnými odhadmi pre tento štvrťrok
ARM prišiel, roztrhal očakávania, oznámil rekordné tržby a pripísal si 42 %
PayPal opäť sklamal Wall Street a jeho akcie smerujú nadol
Najnovší prírastok S&P 500 Uber hlási výsledky
Najväčší výrobca šperkov na svete Pandora s rekordnými tržbami za rok 2023
Akcie Fortinet po zverejnení výsledkov rastú o 8 % a dobiehajú zameškané
Najhodnotnejšia biofarmaceutická firma na svete Eli Lilly hlási silný dopyt
Hudobný gigant Spotify s rekordným rastom počtu užívateľov za celý rok, akcie si pripisujú 7 %
Palantir s historicky prvým ročným ziskom, akcie vystrelili o 17 %
Funguje McDonald’s stratégia „zrýchľovanie oblúkov“? Globálny rast predaja sklamal, akcie v prepade
Akcie Meta vystrelili o 15 %, Zuckerberg ohlasuje 50 miliardový buyback
Google odpisuje 6 %, investori sklamaní rastom tržieb z reklamy
Najhodnotnejšia európska firma Novo Nordisk hlási výsledky
Výrobca čipov AMD hlási slabší výhľad, akcie padajú o takmer 6 %
Najhodnotnejšia spoločnosť na svete Microsoft s výsledkami, cloud nespomaľuje
Zisk Intuitive Surgical vzrástol o 100 %, da Vinci dominuje trhu
Intel výrazne zaostáva. Je ich boj proti TSMC reálny alebo len slová?
Akcie Tesly sa prepadajú kvôli slabým výsledkom, Musk chystá nový revolučný model Redwood
SAP oznámil takmer 270 % nárast zisku, plánuje reštrukturalizáciu s cieľom vybudovať AI
Netflix opäť šliapol na plyn a jeho rast zrýchľuje, stúpajú aj jeho akcie o 10 %
Výhľad TSMC podporuje nádeje na globálne oživenie dopytu po smartfónoch v roku 2024
Samsung v ťažkostiach: Tržby klesli o 35 % a prevádzkový zisk je najhorší za 15 rokov
Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokWalmart so silnými výsledkami a akvizíciou firmy Vizio za 2,3 miliardy USD
Ďalší článokNvidia valcuje Wall Steet, akcie opäť na maximách
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno