Kvartálne výsledky

Výsledková sezóna je v plnom prúde, a firmy budú reportovať svoje výsledky za posledný štvrťrok 2023 aj v tomto týždni. Tento týždeň sa máme na čo tešiť, pretože kvartálne výsledky ohlasuje hneď niekoľko zaujímavých spoločností. Medzi nimi sú spoločnosti ako Palantir, Eli Lilly, PayPal, Alibaba, Walt Disney či McDonald’s. V tomto článku sa pozrieme na švédskeho giganta hudobného streamovania -Spofity.

Spotify v súčasnosti podobne ako TikTok alebo YouTube Shorts pracuje na tom, aby používatelia získavali relevantné návrhy ohľadom odporúčaných umelcov, podcastov a audiokníh. Firma v minulom roku presiahla 500 miliónov užívateľov a podrobne uviedla kľúčové zmeny vo svojom používateľskom rozhraní. Najväčšia streamingová služba v oblasti hudby a podcastov si taktiež dávnejšie našla miesto medzi našimi 3 európskymi spoločnosťami, ktoré sa oplatí sledovať.

Švédska spoločnosť Spotify, ktorá je jednotka na trhu streamovania hudby, je známa svojom ambicióznosťou. V júni minulého roka investorom predstavila svoj cieľ vyrásť do roku 2030 desaťnásobne, pričom počet používateľov by mal dosiahnuť 1 miliardu a ročné tržby by mali dosiahnuť 100 miliárd USD.

Spoločnosť prekonala odhady analytikov aj v tomto štvrťroku a to v rámci počtu používateľov, avšak tržby boli za očakávanými Wall Street. Akcie spoločnosti na kvartálne výsledky reagovali +7 % rastom.

Najdôležitejšie čísla

Firma zaznamenala tržby za 4. kvartál 2023 na úrovni 3,67 miliardy EUR, čo je o takmer 17 % viac ako v minulom roku. Analytici odhadovali 3,72 miliardy EUR. Spoločnosť vykázala v tomto štvrťroku prevádzkovú stratu 75 miliónov EUR v dôsledku odstupného a poplatkov súvisiacich s nehnuteľnosťami. Spotify vykázalo za to isté obdobie v minulom roku prevádzkovú stratu 231 miliónov EUR.

Firma vykázala čistú stratu 70 miliónov EUR, čiže stratu 0,36 EUR na akciu. To nesplnilo očakávania analytikov o strate 0,31 EUR na akciu. Mesačne aktívni užívatelia (MAU) zaznamenali výnimočný nárast o 23 % ročne, dosahujúc celkový počet 602 miliónov. Priemerné odhady na Wall Street predpovedali 601 miliónov používateľov. Voľný cash flow bol za 4. kvartál 2023 0,39 miliardy EUR.

Spoločnosť vykázala v tomto štvrťroku prevádzkovú stratu 75 miliónov eur (80,6 milióna USD) v dôsledku odstupného a poplatkov súvisiacich s nehnuteľnosťami, no smerovala k silnému prevádzkovému príjmu v prvom štvrťroku vo výške 180 miliónov eur. Spotify vykázalo za obdobie minulého roka prevádzkovú stratu 231 miliónov eur.

Najdôležitejšie novinky

Spoločnosť rozšírila svoju sieť Audience Network do piatich nových trhov, čím zvýšila svoj dosah a reklamný potenciál. V novembri pridala do svojej premium ponuky viac ako 200 000 titulov audiokníh v Spojených štátoch, čím diverzifikovala svoj obsah a oslovila širšie publikum. Spotify predstavilo svoj prvý personalizovaný in-app Merch hub, ktorý umožňuje umeleckým dielam a tvorcom nadviazať nové a vzrušujúce spojenia so svojimi fanúšikmi.

Prémioví odberatelia tiež zaznamenali pozoruhodný rast, ktorý narástol o 15 % ročne na 236 miliónov. Štvrtý štvrťrok pridal gigant 10 miliónov odberateľov. Tým sa prispelo k rekordnému pridaniu 31 miliónov odberateľov za celý rok. Tieto impozantné výsledky dokazujú schopnosť firmy angažovať užívateľov po celom svete a rozširovať svoju základňu odberateľov, čím sa stáva významným hráčom v odvetví hudobného streamovania.

Hrubá marža bola lepšia, než sa očakávalo, na úrovni 26,7 %. Predstavitelia firmy uviedli, že očakávajú, že marže v prvom štvrťroku mierne klesnú na 26,4 %, čo je spôsobené predovšetkým medziročnými zlepšeniami v oblasti hudby a podcastov. Firma minula 1 miliardu USD na presadzovanie podcastového trhu.

Očakáva sa viacero zmien, pretože spoločnosť ďalej vylepšuje svoju stratégiu podcastov, aby sa zamerala viac na distribúciu ako na exkluzivitu. Koncom minulého týždňa organizácia oznámila novú dohodu so svojím najobľúbenejším podcasterom – Joe Roganom. Spoločnosť odhalila, že Roganov podcast, ktorý bol predtým exkluzívny pre Spotify, bude prvýkrát po rokoch dostupný v ďalších službách, ako sú Apple Podcasts, Amazon Music a YouTube.

Švédska firma predpovedá že v prvom štvrťroku 2024 dosiahne počet používateľov 618 miliónov a počet prémiových odberateľov bude 239 miliónov. Taktiež očakáva tržby na úrovni 3,6 miliardy EUR. Prevádzkový zisk by mal dosahovať 180 miliónov EUR.

Akcie Spotify


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov vzrástli o +181,6 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 223,3 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 92,3 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E). Trhová kapitalizácia spoločnosti je 36,4 miliardy USD.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Palantir s historicky prvým ročným ziskom, akcie vystrelili o 17 %
Funguje McDonald’s stratégia „zrýchľovanie oblúkov“? Globálny rast predaja sklamal, akcie v prepade
Akcie Meta vystrelili o 15 %, Zuckerberg ohlasuje 50 miliardový buyback
Google odpisuje 6 %, investori sklamaní rastom tržieb z reklamy
Najhodnotnejšia európska firma Novo Nordisk hlási výsledky
Výrobca čipov AMD hlási slabší výhľad, akcie padajú o takmer 6 %
Najhodnotnejšia spoločnosť na svete Microsoft s výsledkami, cloud nespomaľuje
Zisk Intuitive Surgical vzrástol o 100 %, da Vinci dominuje trhu
Intel výrazne zaostáva. Je ich boj proti TSMC reálny alebo len slová?
Akcie Tesly sa prepadajú kvôli slabým výsledkom, Musk chystá nový revolučný model Redwood
SAP oznámil takmer 270 % nárast zisku, plánuje reštrukturalizáciu s cieľom vybudovať AI
Netflix opäť šliapol na plyn a jeho rast zrýchľuje, stúpajú aj jeho akcie o 10 %
Výhľad TSMC podporuje nádeje na globálne oživenie dopytu po smartfónoch v roku 2024
Samsung v ťažkostiach: Tržby klesli o 35 % a prevádzkový zisk je najhorší za 15 rokov
Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokČo znamená pojem dividendový kráľ + aktuálny zoznam 42 amerických akcií (2024)
Ďalší článokNovartis kupuje MorphoSys za 2,7 miliardy EUR s cieľom rozšíriť portfólio liekov na rakovinu
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno