Kvartálne výsledky

Výsledková sezóna je v plnom prúde, a firmy budú reportovať svoje výsledky za posledný štvrťrok 2023 aj v tomto týždni. Tento týždeň sa máme na čo tešiť, pretože hneď niekoľko gigantov ohlási svoje kvartálne výsledky. Medzi nimi sú spoločnosti ako Microsoft, AMDNovo NordiskAmazonAppleMeta či Chevron. V tomto článku sa pozrieme na výsledky technologického giganta – Google.

Akcie spoločnosti si za posledný rok pripísali +53,3 %, pričom firma nedávno predstavila umelú inteligenciu Gemini. Spoločnosť investuje veľké prostriedky do integrácie umelej inteligencie do svojich procesov. O ambíciach Google svedčia aj investície do AI startupov s najväčším potenciálom. Spolu s Nvidiou investoval Google do najviac startupov, nechýbajú medzi nimi spoločnosti Anhropic, Deepmind, Hugging Face, AI21 Labs, Runway a Inflection. A teraz prichádza ďalší krok.

V decembri minulého roka firma oznámila plány na reštrukturalizácii reklamného podnikania a taktiež plány na výstavbu dátového centra neďaleko Londýna za približne 1 miliardy EUR. Investícia je ďalším dôkazom záväzku Británie, že bude vo veľkom podporovať rozvoj technologických firiem zameraných na umelú inteligenciu v krajine.

Spoločnosť dnes zverejnila svoje výsledky za 4. štvrťrok 2023, v ktorých prekonala očakávania Wall Street. A to z pohľadu tržieb ako aj z pohľadu zisku na akciu. Avšak Tržby z reklamy zostali za očakávaniami, čo je hlavným dôvodom poklesu akcií firmy. Na základe výsledkov, akcie spoločnosti uzavreli klesli v rozšírenom obchodovaní o -5,4 %.

Najdôležitejšie čísla

Tržby spoločnosti za 4. štvrťrok 2023 boli na úrovni 86,3 miliardy USD, čo predstavuje 14 % medziročný rast. Tržby boli mierne nad očakávaniami analytikov, ktorí predpovedali 85,3 miliardy USD. Firma oznámila prevádzkový zisk 23,7 miliardy USD, ten sa zvýšil takmer o tretinu v porovnaní s minulým rokom. Prevádzková marža za 4. štvrťrok 2023 bola na úrovni 27,5 %.

Predstavitelia spoločnosti oznámili v tomto štvrťroku čistý zisk 20,7 miliardy USD, čo predstavuje medziročný rast o viac ako 50 %. Technologický gigant tiež zvýšil zisk na akciu z 1,05 USD na 1,64 USD na akciu, to predstavuje 57 % medziročný rast. Tržby z reklamy, zahŕňajúce Youtube či Google Search, vzrástli o takmer 11 % na 65,5 miliardy USD. To je však pod očakávaniami analytikov, ktorí odhadovali tržby z reklamy na úrovni 65,8 miliardy USD.

Google kvartálne výsledky

Najdôležitejšie novinky

Tržby za celý rok 2023 boli na úrovni 307,4 miliardy USD, čo predstavuje 9 % medziročný rast. Prevádzkový zisk za celý minulý rok sa zvýšil na 84,3 miliardy USD a čistý zisk bol vzrástol z 59,9 miliardy USD na 73,8 miliardy USD. Za celý rok 2023 firma vykázala upravený zisk na akciu 5,8 USD, oproti minuloročnému zisku na akciu 4,6 USD na akciu. Celkový počet zamestnancov je v súčasnosti 182 502.

Tržby spoločnosti z reklamy za štvrtý kvartál tiež vzrástli o 11 % na 65,52 miliardy USD, čo je pod odhadovanými 65,82 miliardy USD. Jedným z názorov je, že vzostup generatívnej umelej inteligencie a aliancia Microsoftu so startupom Open AI zmení spôsob, akým veľké značky nakupujú digitálnu reklamu.

Zvýšili sa aj náklady, čo poukázalo na veľké investície do serverov, dátových centier a výskumu. Stratégia firmy zameraná na znižovanie počtu zamestnancov so sebou prináša náklady vo výške 2,1 miliardy USD za rok 2023. Kapitálové výdavky Alphabetu vo vykazovanom štvrťroku vzrástli o 45 % na 11 miliárd USD. Finančná riaditeľka Ruth Poratová medzitým uviedla, že výdavky budú tento rok výrazne vyššie ako v roku 2023.

Firma aktívne pracuje na optimalizácii kancelárií po celom svete, čo je súčasťou širších snáh o zníženie nákladov. V dôsledku toho zaznamenali náklady spojené s ukončením prevádzky v celkovej výške 1,2 miliardy USD počas troch mesiacov a 1,8 miliardy USD počas dvanástich mesiacov končiacich 31. decembra 2023.

Akcie Google


Akcie firmy Google za posledných 12 mesiacov vzrástli o +53,2 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 153,1 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 26,4 násobok zisku na akciu (P/E), 24,9 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 19 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 21,9 bilióna USD.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Výrobca čipov AMD hlási slabší výhľad, akcie padajú o takmer 6 %
Najhodnotnejšia spoločnosť na svete Microsoft s výsledkami, cloud nespomaľuje
Zisk Intuitive Surgical vzrástol o 100 %, da Vinci dominuje trhu
Intel výrazne zaostáva. Je ich boj proti TSMC reálny alebo len slová?
Akcie Tesly sa prepadajú kvôli slabým výsledkom, Musk chystá nový revolučný model Redwood
SAP oznámil takmer 270 % nárast zisku, plánuje reštrukturalizáciu s cieľom vybudovať AI
Netflix opäť šliapol na plyn a jeho rast zrýchľuje, stúpajú aj jeho akcie o 10 %
Výhľad TSMC podporuje nádeje na globálne oživenie dopytu po smartfónoch v roku 2024
Samsung v ťažkostiach: Tržby klesli o 35 % a prevádzkový zisk je najhorší za 15 rokov
Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokVýrobca čipov AMD hlási slabší výhľad, akcie padajú o takmer 6 %
Ďalší článokNajhodnotnejšia európska firma Novo Nordisk hlási výsledky
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno