Kvartálne výsledky Samsung

Spoločnosť Samsung Electronics zaznamenala už šiesty štvrťrok za sebou klesajúci prevádzkový zisk, čo odrážalo slabý spotrebiteľský dopyt a vyvolávajúcu neistotu ohľadom oživenia. Najväčšia juhokórejská spoločnosť oznámila 35 % pokles prevádzkových príjmov na 2,1 miliardy USD, čo je asi 24 % za odhadmi. Tržby klesli viac, než očakávali analytici, na 51 miliárd USD. Za celý rok 2023 Samsung vykázal svoj najnižší prevádzkový zisk za posledných 15 rokov.

Výsledky podčiarkujú klesajúci dopyt po smartfónoch a pamäťových čipoch, ktoré poháňajú modernú elektroniku. Ten sa vzhľadom na ekonomickú neistotu neoživuje. Globálne neistota kazí vyhliadky na oživenie trhu, o ktorom mnohí investori dúfali, že sa objaví v roku 2024. V decembri konkurenčná spoločnosť Micron Technology predložila lepšiu prognózu príjmov, než sa predpokladalo, podľa ktorej by výstavba dátového centra mohla vykompenzovať slabší trh s výpočtovou technikou a mobilnými zariadeniami.

Spoločnosť Samsung s trhovou kapitalizáciou 376,6 miliardy USD, v októbri predpovedala, že dlho deprimovaný trh s pamäťami v hodnote 160 miliárd USD sa v roku 2024 postupne vráti späť, poháňaný boomom vo vývoji AI. Ceny by sa mali začať odrážať od dna okolo druhej polovice roku 2023, uviedli vtedy manažéri. Akcie spoločnosti po správe o zisku klesli o 2,4 %. Jeho neuspokojivé výsledky čiastočne pramenia z nízkej miery využitia v jeho zlievarenskom odvetví výroby čipov.

Jednotku spotrebnej elektroniky zasiahla tvrdá konkurencia a vyššie marketingové náklady, zatiaľ čo zisk z jej podnikania v oblasti smartfónov sa pravdepodobne dostal na spodnú hranicu. Existujú však známky zotavenia. Polovodičový priemysel Južnej Kórey zaznamenal v novembri najväčšie zisky za posledné roky v oblasti výroby aj dodávok. Vzhľadom na rastúce ceny pamätí a zlepšujúci sa dopyt je pravdepodobné, že podnikanie v oblasti čipov spoločnosti Samsung sa vráti k ziskovosti v prvej polovici roku 2024, uviedli viacerí analytici.

Očakávania investorov

Investori budú chcieť počuť o dlhodobých investičných plánoch spoločnosti Samsung, najmä v oblasti AI. Firma koncom novembra minulého roka oznámila predstavenie nového generatívneho modelu umelej inteligencie, s názvom Samsung Gauss. Táto technológia je navrhnutá pre aplikácie AI na zariadeniach. V prípade ak sa táto technológia dostane do ich smartfónov, firma by bola medzi prvými výrobcami mobilných telefónov na svete, ktorá by do svojich zariadení zaviedli generatívnu AI, dokonca skôr ako jej najväčší konkurent Apple.

Cieľom juhokórejskej spoločnosti je teraz dobehnúť konkurenčnú spoločnosť SK Hynix v rýchlo sa rozvíjajúcej oblasti pamäťových čipov, kde plánuje v roku 2024 zvýšiť kapacitu na takmer 3 násobok. HBM, pokročilý čip, ktorý spracováva dáta rýchlejšie, spolupracuje s hardvérom ako sú akcelerátory Nvidia na urýchlenie spracovania údajov pre náročné úlohy, ako sú napríklad tréningové modely AI. Generálny riaditeľ Hynixu Kwak Noh-Jung povedal, že očakáva, že dopyt po AI pomôže zdvojnásobiť trhovú hodnotu kórejskej firmy v priebehu troch rokov. V súčasnosti má spoločnosť SK Hynix trhovú hodnotu 73,9 miliárd USD a ide o 3. najhodnotnejšiu spoločnosť v Južnej Kórei.

Samsung možno bude musieť získať podiel na trhu s čipmi AI, aby v roku 2024 dosiahol solídny rast zisku,“ napísali analytici Bloomberg Intelligence Masahiro Wakasugi a Phu Pham po výsledkoch. Firma tiež počíta s novým radom zariadení a skladacích zariadení, ktoré poháňajú rast v roku 2024. Kórejská spoločnosť sa pripravuje na odhalenie svojich najnovších gadgetov v USA koncom tohto mesiaca.

Akcie Samsung


Akcie Samsung za posledných 12 mesiacov vzrástli o +26,6 %. V súčasnosti sa akcie spoločnosti obchodujú za 17,7 USD. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 16,3 násobok zisku na akciu (P/E); 11,3 násobok prevádzkového cash flowu na akciu (P/OCF) a 8,2 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie jednotlivých spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokHewlett Packard Enterprise rokuje o kúpe Juniper Networks za 13 miliárd USD
Ďalší článokNvidia uvádza na trh nové čipy, éra umelej inteligencie naberá na obrátkach
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno