Analýza akcie Disney pre rok 2021 – čo všetko patrí pod ikonickú značku?

Akcie Disney patria medzi najobľúbenejšie a najžiadanejšie na Wall Street. Viete však čo všetko patrí pod ikonickú značku? Prečítajte si analýzu spoločnosti a jej podnikania.

3
1944

Je faktom, že ani nie je potrebné sa pohybovať vo svete investícií na to, aby ste vedeli kto bol Walt Disney. Veď, kto by nepoznal Mickeymousea alebo Disneyland, avšak Disney ako spoločnosť toho ponúka omnoho viac a naplno dokážete oceniť akcie Disney iba ak si uvedomíte čo všetko patrí pod túto známu americkú značku.

Na začiatok treba ešte poznamenať, že firme ako aj jej akciám sa v súčasnosti darí veľmi dobre a trhová hodnota Disney sa vyšplhala na 280 miliárd dolárov (čo je viac ako Coca-cola, 2x viac ako Boeing a takmer 3x viac ako koncern Volkswagen). Poďme sa teda pozrieť na to prečo je spoločnosť Disney taká cenená.

xtb
Akcie Disney
Akcie Disney – logo, zdroj: List Challenges

Filmové a zábavné štúdia

Tento segment tvorí najmenšiu (avšak zďaleka nie zanedbateľnú) časť príjmov spoločnosti Disney, ale zároveň má veľký vplyv na pochopenie toho na čo všetko vlastní Disney práva. Vo svojom portfóliu má firma tieto filmové štúdia:

 • Walt Disney (Leví kráľ, Piráti z Karibiku, Narnia, Aladin, Snehulienka, Popoluška, Pocahontas, Mulan, Malá morská víľa, kráska a zviera, 101 dalmatincov, Lilo a Stich, High School Musical, Zvonár u matky božej, Bambi,….)
 • Pixar (Toy Story, Hľadá sa Nemo, Rodinka úžasných, Príšerky, Wall-E, Ratatouille, Autá, Coco,…)
 • Marvel Studios (Avengers, Iron Man, Thor, Strážcovia Galaxie, Captain America, Spiderman, Doctor Strange, Hulk, Black Panther, Fantastická štvorka, X-men,…)
 • LucasFilm (Starwars, Indiana Jones,…)
 • 20th Century Studios (Avatar, Doba ľadová, Titanic, Deadpool, Votrelec, Simpsonovci vo filme, Bohemian Rhapsody, Borat, Smrtonostná pasca, Kingsman, Terminátor, Klub bitkárov, Sexbomba od vedľa, Ad Astra, Deň nezávislosti, Skryté čísla,…)
 • Searchlight pictures (Čierna labuť, Blafuj ako Backham, Grandhotel Budapešť, Milionár z chatrče, Hory majú oči, Podoba vody,…)
 • Blue Sky Studios (Rio, Ferdinand, Roboti,…)

Disney má vo svojom portfóliu takmer všetky filmy a rozprávky na ktorých sme vyrastali a na ktorých vyrastajú dnešné deti, oscarmi ovenčené filmy ako Titanic a Avatar či Starwars a Marvel filmy, ktoré majú v súčasnosti snáď najväčšie fanúšikovské základne. Disney vlastní práva na všetky tieto filmy, na postavy z týchto filmov a seriálov, na produkty s týmito postavami atď. Takže, keď uvidíte nabudúce v TV alebo v kine nejaký film z týchto filmových štúdii, postavičku Iron Mana či tričko s podobizňou Hulka viete kam peniaze potečú. Konkrétne firma  zarobila v poslednom hospodárskom roku prostredníctvom svojich filmových štúdii 11,13 miliardy dolárov (nárast 6% medziročne).

Parky, zážitky a produkty

Do tejto oblasti patria príjmy spoločnosti z predaja vstupeniek do svojich zábavných parkov a predaja produktov, na ktoré vlastnia patenty. Značky patriace pod spoločnosť sú celosvetovo tak populárne, že od 17.8.1955 kedy bol otvorený prvý Disneyland prešlo 65 rokov sa počet zábavných parkov rozšíril na číslo 6, pričom v súčasnosti si môžete užívať nezabudnuteľné fantasy zážitky v Paríži, Californii, Tokyiu, Honkongu, Šhanghaji či na Floride. Popritom spoločnosť v roku 1998 spustila svoju vlastnú sieť dovolenkových „Disney plavieb“. V súčasnosti má flotila 4 lode pričom ďalšie 3 sa pridajú v rokoch 2021, 2022 a 2023. Okrem plavieb a zábavných parkov ponúka Disney taktiež dovolenkový klub, ktorý umožňuje každoročne 225 tisíc členom rodín z viac ako 100 krajín sveta užívať si netypickú dovolenku.

Okrem tohto všetkého firma predáva suveníry aké si len dokážete predstaviť so všetkými obľúbenými postavami z rozprávok či zo sveta StarWars a Marvelu prostredníctvom viac ako 300 obchodov po celom svete či eshopu. Disney taktiež predáva práva na svoje produkty tretím stranám, vytvára hry pre rôzne konzoly či prevádzkuje najväčšie detské vydavateľstvo na svete. Toto všetko rezultuje k ohromným tržbám 26 miliárd dolárov (za hosp. rok 2019)

Akcie Disney – Disney Brands, Zdroj: Company website

Mediálne siete

Málokto vie, že spoločnosť Disney upriamuje svoju pozornosť aj na média. Firma zastrešuje tieto televízne stanice:

 • ESPN
 • abc
 • National Geographic
 • History
 • Fox
 • Disney

Pre lepšiu predstavu abc, Fox, Fox News a ESPN sú tretia, štvrtá, piata a šiesta najsledovanejšia TV stanica v USA. To znamená, že Disney má veľký vplyv aj v médiách a dotvára to úžasnú diverzifikáciu spoločnosti. Tento segment sa minulý rok podieľal najviac na historicky najvyšších tržbách spoločnosti v jej histórii a to konkrétne 24,83 miliardami dolárov.

Direct-to-Consumer (streaming)

Ináč ako najdôležitejší sa tento segment z hľadiska budúceho rastu Disney nedá nazvať. Po vzore Netflix, ktorý navždy zmenil spôsob ako si užívame svoje obľúbené filmy a seriály sa pustili do „streamovacej vojny“ technologickí giganti ako Apple so svojím Apple TV, Amazon s Prime Video či americký telekomunikačný obor AT&T s HBO Max. V tejto „vojne“ nemôže chýbať Disney so svojimi štúdiami a obrovskou zásobou už vytvoreného obsahu, ktorý môže ihneď zavesiť na svoju streamovaciu platformu Disney+. Na rozdiel od svojej konkurencie (s výnimkou HBO) Disney nie je odkázaný na kupovanie licencií či natáčanie nových filmov a seriálov. To je obrovská výhoda, ktorú Disney presadzuje priam ukážkovo.

Akcie Disney – Vývoj počtu predplatiteľov platformy Disney+, Zdroj: Statista

V novembri 2019 firma spustila streamovaciu platformu Disney+ a do konca septembra 2020, čo je iba necelý rok, mala platforma 73,7 milióna predplatiteľov. To je priam neskutočný štart, pre porovnanie Netflixu trvalo 15 rokov kým dosiahol tento počet, samozrejme, keďže Disney vstúpil na vyšlapanú cestu mali to jednoduchšie, avšak aj tak to je fantastický výsledok. Aj samotný manažment očakával, že takýto vysoký počet predplatiteľov platforma dosiahne až v rokoch 2023-2024, pričom služba ešte stále nie je dostupná vo veľkej časti sveta.

Okrem Disney+ ponúka spoločnosť svojím zákazníkom aj streamovaciu platformu Hulu s 36,6 miliónmi predplatiteľov (nárast o 8,1 mil. oproti minulému roku) a ESPN+ kde môžno sledovať športové podujatia. ESPN+ rastie taktiež raketovým tempom pričom dosiahla počet platiacich zákazníkov 10,3 mil. (minulý rok iba 3,5 mil.). V hospodárskom roku 2020 tento segment prispel výnosmi vo výške viac ako 16 miliárd dolárov a má obrovský potenciál na základe enormného rastu svojej základne.

Zhrnutie

Akcie Disney v súčasnosti dosahujú historické maximá na cene okolo 155 dolárov za akciu, keďže oči celej Wall Street sú upriamené na potenciál firmy. Ziskovosť spoločnosti v súčasných kvartáloch výrazne klesla hneď z niekoľkých dôvodov. Prvým je, že streamovacie platformy zatiaľ neprinášajú zisk kvôli vysokým investíciám a druhým je zatvorenie zábavných parkov kvôli COVID19. Dôležitou informáciou pre potenciálnych investorov je taktiež fakt, že manažment spoločnosti sa rozhodol nevyplácať dividendy zo zisku z dôvodu investovania a rastu svojich streamovacích platforiem.


Ďalšie analýzy

xtb

3 KOMENTÁRE

 1. Suhlasim s autorom, momentalne vysoka cena na vstup, ale pod 120 usd zaujimava kupa s potencialom do 3-5 rokov generovat aspon 100 % zisk.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno