Kvartálne výsledky

V minulom týždni sme Vám reportovali viacero kvartálnych výsledkov známych firiem, postupne ohlasovali svoje výsledky, Zoom, Beyond Meat či softverové spoločnosti Snowflake a Salesforce. Koncom týždňa však všetku pozornosť na seba strhla americká počítačová spoločnosť DELL.

Výrobca počítačov zažil úspešný rok a to aj napriek globálnemu poklesu dopytu po počítačoch. Jeho akcie len v roku 2023 stúpli o 90 % a za posledných 12 mesiacov dokonca o 220 %. Celosvetový dopyt po osobných počítačov v minulom roku klesol o 7,2 %, avšak od 3. štvrťroku ukazuje známky oživenia. Podľa údajov databázy IDC by celkový trh s počítačmi v roku 2024 mal zaznamenať nárast o 3,4 % v porovnaní s rokom 2023. Očakáva sa, že integrácia schopností AI do počítačov bude slúžiť ako katalyzátor dopytu po produktoch, ktoré sa dostanú na pulty v tomto roku.

Dell však pritiahol pozornosť investorov počas minulého roka vďaka náhlemu záujmu o jeho výkonné servery, ktoré sú potrebné na vykonávanie úloh súvisiacich s umelou inteligenciou. V kvartálnych výsledkoch za štvrtý štvrťrok ohlásil solídne čísla a prekonal tak priemerné odhady analytikov na Wall Street, na čo akcie vyskočili o +32 %.

Najdôležitejšie čísla

Tržby Dell za štvrtý štvrťrok 2024 dosiahli 22,3 miliardy USD, čo je síce o 11 % menej ako v minulom roku, avšak viac ako predpokladala Wall Street. Celkový pokles tržieb bol spôsobený najmä viac ako 15 % poklesom tržieb z produktov. Naopak tržby zo služieb medziročne vzrástli o takmer 3 % na 6,2 miliardy USD. Dell ešte rozdeľuje svoje tržby medzi dve hlavné divízie: Infrastructure Solutions Group (ISG) a Client Solutions Group (CSG).

  1. Infrastructure Solutions Group (ISG):
    • Táto divízia sa zameriava na poskytovanie infraštrukturálnych riešení pre firmy a organizácie. To zahŕňa predaj serverov, úložísk, sieťových riešení a softvéru pre manažment a ochranu dát. Vo štvrtom štvrťroku boli vo výške 9,3 miliardy USD.
  2. Client Solutions Group (CSG):
    • Client Solutions Group sa špecializuje na výrobu a predaj osobných počítačov (PC), notebookov, pracovných staníc a ďalšieho spotrebného hardvéru pre domácnosti, firmy a iných koncových zákazníkov. Vo štvrtom štvrťroku boli vo výške 11,7 miliardy USD.

Dobrým znamením je rast prevádzkového zisku na 1,5 miliardy USD, čo predstavuje 26 % nárast, oproti rovnakému obdobiu minulého roka. Tomu pomohlo najmä 18 % zredukovanie nákladov na predaj a administratívu. Treba však poznamenať, že firma zredukovala aj náklady na vedu a výskum a to medziročne o 10 %. Prevádzková marža tak vzrástla na 6,7 % zo 4,7 %.

Efektívnejšia prevádzka pomohla k nárastu čistého zisku o 90 % na 1,16 miliardy USD. Upravený čistý zisk tiež medziročne vzrástol o 44 % na 2,2 USD na akciu, čo bolo viac ako 1,73 USD, ktorý prognózovali analytici na Wall Street. V minulom roku organizácia ohlásila upravený čistý zisk na akciu 1,53 USD. Voľný cash flow klesol o 56 % na 0,86 miliardy USD.

Dell na maximách, akcie po výsledkoch vzrástli o 30 %

Za celý rok 2023 organizácia vykázala tržby na úrovni 88,4 miliardy USD, čo je o 14 % menej ako v roku 2022. Tržby z produktov klesli o 19 % na 64,3 miliardy USD a tržby zo služieb vzrástli o 4 % 24,1 miliardy USD oproti 23,05 miliardy USD.

Prevádzkový príjem dosiahol 5,2 miliardy USD, čo predstavuje medziročný pokles o 10 %. Náklady na predaj a administratívu klesli o 9 % na 12,85 miliardy USD a výdavky na vedu a výskum predstavovali 2,8 miliardy USD, čo je viac ako v roku 2022. Celoročný zisk prestavoval 3,2 miliardy USD, čo je o 32 % viac ako v roku 2022. Upravený zisk na akciu však klesol o 6 % na 7,13 USD z 7,61 USD v minulom roku.

Najdôležitejšie novinky

Divízia Infrastructure Solutions Group (ISG) spoločnosti, ktorá zahŕňa servery, oznámila tržby vo výške 9,33 miliárd USD, čo predčilo očakávania. Dell vo štvrtok uviedol, že sériovo rastúce tržby oproti predchádzajúcemu obdobiu boli „hlavne podporené servermi optimalizovanými pre umelú inteligenciu“, aj keď celkové tržby tejto divízie klesli o 6 % oproti rovnakému štvrťroku pred rokom.

Dell predal AI-optimalizované servery v hodnote 800 miliónov USD, uviedol generálny riaditeľ firmy Clarke. Ako mnohí v odvetví, aj tento obchod je však brzdený nedostatkom pokročilých počítačových čipov, dodal Clarke. Dopyt stále prevyšuje ponuku, „hoci vidíme zlepšovanie časov dodávok pokročilých čipov H100 od Nvidie.“

Manažment oznámil, že spoločnosť dosiahla 8,7 miliardy USD voľných finančných prostriedkov z prevádzkových činností a od roku 2023 vrátila 7 miliárd USD akcionárom. Tieto výsledky poukazujú na silnú základňu spoločnosti a podporujú jej optimistický pohľad na budúcnosť. S ohľadom na túto dôveru v podnik a schopnosť generovať silný tok hotovosti, Dell oznámil zvýšenie ročnej dividendy o 20 %.

Piatkový akciový výkon firmy predstavoval najlepší jednodňový nárast a najvyššiu cenu od návratu organizácie na verejné trhy v decembri 2018. Cena akcií sa za posledných 12 mesiacov strojnásobila v dôsledku nadšenia investorov o úlohe serverov v cykle nákupov riadenom umelou inteligenciou.

Bude zaujímavé sledovať, ako si firma poradí s odhadmi pre nadchádzajúce štvrťroky a súčasný fiškálny rok. Súčasný konsenzus odhaduje zisk na akciu vo výške 1,40 USD pri tržbách 20,98 miliárd USD pre nadchádzajúci štvrťrok. Pre celý fiškálny rok 2025 zisk vo výške 7,10 USD a tržby 91,05 miliárd USD.

Akcie Dell


Akcie Salesforce za posledných 12 mesiacov stúpli o +220,2 % a v súčasnosti sa obchodujú na cene 124,6 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 34,4 násobok zisku na akciu (P/E); 13,3 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E); 13 násobok voľného cash flowu (P/FCF) a 12,7 násobok EV/EBITDA. Súčasná trhová hodnota je na úrovni 88 miliárd USD. Dividendový výnos pri súčasnej cene akcií predstavuje 1,43 %.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Salesforce potešil silnou ziskovosťou a po vzore Mety oznamuje historickú dividendu
Solídne výsledky Snowflake zatienené prognózou, akcie odpisujú 20 %
Beyond Meat vystrelil o 74 %, sľubuje zlepšenie prevádzky
Covidový miláčik Zoom ohlasuje 1,5 miliardový buyback a pripisuje si 11 %
Nvidia valcuje Wall Steet, akcie opäť na maximách
Palo Alto zažil najväčší pokles za posledných 7 rokov, akcie odpisujú 25 %
Walmart so silnými výsledkami a akvizíciou firmy Vizio za 2,3 miliardy USD
Coinbase vykázal prvý zisk za 2 roky, akcie si pripisujú 14 %
Trade Desk ťaží z oživenia reklamy, akcie vzrástli o 20 %
AppLovin, 9. najlepšia akcia za rok 2023, rastie o ďalších 23 %
Akcie Lyft vystrelili o 35 %, firma hlási rekordný počet užívateľov
Stellantis po rekordnom roku oznamuje zvýšenie dividendy o 16 % a odkup akcií za 3 miliardy eur
Airbnb vykázal stratu kvôli daňovému sporu s Talianskom a ohlasuje expanziu
Shopify odpisuje 13 %, problémom je prevádzková marža a výhľad
Akcie Cloudflare rastú o 24 %, zisky prekonávajú odhady Wall Street
Roblox s rekordnými tržbami a silnými odhadmi pre tento štvrťrok
ARM prišiel, roztrhal očakávania, oznámil rekordné tržby a pripísal si 42 %
PayPal opäť sklamal Wall Street a jeho akcie smerujú nadol
Najnovší prírastok S&P 500 Uber hlási výsledky
Najväčší výrobca šperkov na svete Pandora s rekordnými tržbami za rok 2023
Akcie Fortinet po zverejnení výsledkov rastú o 8 % a dobiehajú zameškané
Najhodnotnejšia biofarmaceutická firma na svete Eli Lilly hlási silný dopyt
Hudobný gigant Spotify s rekordným rastom počtu užívateľov za celý rok, akcie si pripisujú 7 %
Palantir s historicky prvým ročným ziskom, akcie vystrelili o 17 %
Funguje McDonald’s stratégia „zrýchľovanie oblúkov“? Globálny rast predaja sklamal, akcie v prepade
Akcie Meta vystrelili o 15 %, Zuckerberg ohlasuje 50 miliardový buyback
Google odpisuje 6 %, investori sklamaní rastom tržieb z reklamy
Najhodnotnejšia európska firma Novo Nordisk hlási výsledky
Výrobca čipov AMD hlási slabší výhľad, akcie padajú o takmer 6 %
Najhodnotnejšia spoločnosť na svete Microsoft s výsledkami, cloud nespomaľuje
Zisk Intuitive Surgical vzrástol o 100 %, da Vinci dominuje trhu
Intel výrazne zaostáva. Je ich boj proti TSMC reálny alebo len slová?
Akcie Tesly sa prepadajú kvôli slabým výsledkom, Musk chystá nový revolučný model Redwood
SAP oznámil takmer 270 % nárast zisku, plánuje reštrukturalizáciu s cieľom vybudovať AI
Netflix opäť šliapol na plyn a jeho rast zrýchľuje, stúpajú aj jeho akcie o 10 %
Výhľad TSMC podporuje nádeje na globálne oživenie dopytu po smartfónoch v roku 2024
Samsung v ťažkostiach: Tržby klesli o 35 % a prevádzkový zisk je najhorší za 15 rokov
Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokPrečo sú BP a Shell lacnejšie ako ich americký konkurenti?
Ďalší článokKomodity: Február 2024 na komoditných trhoch
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno