Kvartálne výsledky

Reportovanie kvartálnych výsledkov pokračuje aj v tomto týždni, pričom hlavným trhákom je súčasný miláčik trhov, Nvidia. Okrem tohto technologického giganta budú svoje výsledky reportovať ešte aj firmy ako PaloAlto, Teladoc, Synopsys, Moderna či Newmont. Týždeň zakončí oznámením výsledkov Warner Bros. Discovery. V tomto článku sa pozrieme na najväčšieho zamestnávateľa v USA – Walmart.

Jedna z najväčších amerických firiem na burze v súčasnosti zamestnáva 2,1 miliónov zamestnancov, z čoho približne 1,6 miliónov je v USA. Investori však tlačia na automatizáciu, čo by mohlo podniku priniesť značné úspory a zvýšiť efektivitu práce. Americká sieť predajní uviedla, že do konca roku 2026 chce mať zhruba 65 % obchodov obsluhovaných automatizáciou. Firma chce automatizáciou čiastočne znížiť potrebu pracovnej sily, čo spoločnosti môže ušetriť peniaze, ale tiež zrýchliť proces spracovania objednávok.

Spoločnosť taktiež zavádza v USA metódu „kúpte teraz, zaplať neskôr“ (BNPL). Predstavitelia firmy Wallmart uviedli, že funkcia BNPL bude k dispozícii zákazníkom v samoobslužných pokladniach v 4 500 obchodoch Walmart v Spojených štátoch amerických. Túto funkciu bude zabezpečovať firma Affirm. Nielen tieto zmeny sa podpísali pod dobré výsledky Walmartu v poslednom štvrťroku 2024, v ktorých prekonal očakávania analytikov z pohľadu tržieb aj upraveného zisku na akciu. Akcie firmy v reakcií na kvartálne výsledky vzrástli o +5 %.

Najdôležitejšie čísla

Celkové tržby za štvrtý štvrťrok dosiahli 173,4 miliardy USD, čo predstavuje takmer 5,7 % nárast oproti minulému roku. Priemerné odhady na Wall Street sa pohybovali na úrovni 170,6 miliardy USD. Predaje v USA vzrástli o 3,4 %, zatiaľ čo medzinárodné predaje zaznamenali rast o 17,6 %. Zaujímavý je aj rast tržieb z členstva, ktoré zahŕňajú príjmy z členského programu Walmart+. Pri zakúpení tohto členstva má užívateľ viacero benefitov, pričom aktuálna mesačná cena je 12,95 USD. Tržby z členstva medziročne vzrástli o 13 % na 1,5 miliardy USD.

Prevádzkové náklady rástli slabším tempom ako tržby a to o 3,8 % čo pomohlo navýšiť prevádzkový zisk. Prevádzkový zisk za 4. štvrťrok 2023 dosiahol 7,2 miliardy USD, čo predstavuje viac ako 30 % medziročný nárast. Výsledkom toho došlo k zlepšeniu prevádzkovej marže o 23 % na 4,2 %.

Čistý zisk však klesol o 2,2 % oproti minulému roku na 5,7 miliardy USD, čo bolo ovplyvnené aj nákupom podielu vo firme Flipkart. Spoločnosť prekonala odhady analytikov z hľadiska upraveného zisku na akciu, keď dosiahla zisk 1,80 USD, čo predstavuje 17,6 % nárast oproti minulému roku. Analytici pri tom odhadovali zisk na akciu vo výške 1,65 USD.

Kvartálne výsledky Q424 spoločnosti Walmart

Celkové tržby za fiškálny rok 2024 dosiahli 648,1 miliardy USD, čo predstavuje nárast o 6 % oproti predchádzajúcemu roku. Predaje boli na úrovni 642,6 miliardy USD a tržby z členstva vzrástli o 1,5 % na 5,5 miliardy USD. Prevádzkový zisk za celý rok dosiahol 27 miliárd USD, čo je o 32 % viac ako v predchádzajúcom roku. Prevádzková marža tak vzrástla o takmer 16 %. Čistý zisk spoločnosti dosiahol 16,3 miliardy USD, čo je o 44 % viac ako pred rokom. Maloobchodník zvýšil svoju ročnú dividendu o 9 %.

Najdôležitejšie novinky

Manažment potvrdil, že v utorok kúpi výrobcu inteligentných televízorov Vizio, pričom predstavil ďalší silný kvartálny rast predaja v období mierneho ústupu spotrebiteľských výdavkov v USA. Zvýšené ceny, vplyvom inflácie, taktiež pomohli k rastu tržieb, najmä online, pričom tržby z e-commerce vzrástli o 23 % medziročne, prekračujúc 100 miliárd USD.

Walmart robí ďalšie investície do digitálnej reklamy a oficiálne začína súťažiť s rastúcim reklamným biznisom Amazonu, najnovšieho člena Dow Jones Industrial. „Reklama je rýchlo rastúcou a ziskovou časťou našej spoločnosti,“ povedal vedúci finančný riaditeľ John David Rainey. „Preto sme pristúpili kúpe Vizio,“ dodal.

Akvizícia výrobcu pripojených televíznych platform Vizio by mala stáť 2,3 miliardy USD, alebo 11,50 USD na akciu. Tento krok by mal urýchliť jej maloobchodný mediálny biznis Walmart Connect, ktorý vzrástol o 22 % ročne v USA. Táto akvizícia umožní organizácií „využiť televízne sledovacie údaje“ na trhu so svojimi produktmi cez svoje ekosystémy. Mohlo by to tiež ponúknuť priamy e-commerce predaj na pripojenej televíznej platforme, napísala analytička Wedbush Alicia Reeseová.

Akvizícia výrobcu pripojených televíznych platforiem Vizio by mala stáť 2,3 miliardy USD, čo predstavuje 11,50 USD na akciu. Tento krok by mal urýchliť maloobchodný mediálny biznis Walmart Connect, ktorý vzrástol o 22 % ročne v USA. „Táto akvizícia umožní spoločnosti využiť televízne sledovacie údaje na trhu so svojimi produktmi cez svoje ekosystémy. Mohlo by to tiež ponúknuť priamy e-commerce predaj na pripojenej televíznej platforme“, uviedla analytička z Wedbush, Alicia Reeseová.


Pre prvý štvrťrok fiskálneho roka 2025 očakáva spoločnosť, že konsolidované čisté tržby vzrastú v rozmedzí 4 až 5 %. Predpokladá sa, že upravený zisk na akciu sa bude pohybovať medzi 1,48 a 1,56 USD pred rozdelením akcií a medzi 0,49 a 0,52 USD po rozdelení.

Akcie Walmart


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov stúpli o +19,4 % na 175,8 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 30,7 násobok zisku na akciu (P/E), 24,9 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E) a 13,7 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 473,5 miliardy USD.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Coinbase vykázal prvý zisk za 2 roky, akcie si pripisujú 14 %
Trade Desk ťaží z oživenia reklamy, akcie vzrástli o 20 %
AppLovin, 9. najlepšia akcia za rok 2023, rastie o ďalších 23 %
Akcie Lyft vystrelili o 35 %, firma hlási rekordný počet užívateľov
Stellantis po rekordnom roku oznamuje zvýšenie dividendy o 16 % a odkup akcií za 3 miliardy eur
Airbnb vykázal stratu kvôli daňovému sporu s Talianskom a ohlasuje expanziu
Shopify odpisuje 13 %, problémom je prevádzková marža a výhľad
Akcie Cloudflare rastú o 24 %, zisky prekonávajú odhady Wall Street
Roblox s rekordnými tržbami a silnými odhadmi pre tento štvrťrok
ARM prišiel, roztrhal očakávania, oznámil rekordné tržby a pripísal si 42 %
PayPal opäť sklamal Wall Street a jeho akcie smerujú nadol
Najnovší prírastok S&P 500 Uber hlási výsledky
Najväčší výrobca šperkov na svete Pandora s rekordnými tržbami za rok 2023
Akcie Fortinet po zverejnení výsledkov rastú o 8 % a dobiehajú zameškané
Najhodnotnejšia biofarmaceutická firma na svete Eli Lilly hlási silný dopyt
Hudobný gigant Spotify s rekordným rastom počtu užívateľov za celý rok, akcie si pripisujú 7 %
Palantir s historicky prvým ročným ziskom, akcie vystrelili o 17 %
Funguje McDonald’s stratégia „zrýchľovanie oblúkov“? Globálny rast predaja sklamal, akcie v prepade
Akcie Meta vystrelili o 15 %, Zuckerberg ohlasuje 50 miliardový buyback
Google odpisuje 6 %, investori sklamaní rastom tržieb z reklamy
Najhodnotnejšia európska firma Novo Nordisk hlási výsledky
Výrobca čipov AMD hlási slabší výhľad, akcie padajú o takmer 6 %
Najhodnotnejšia spoločnosť na svete Microsoft s výsledkami, cloud nespomaľuje
Zisk Intuitive Surgical vzrástol o 100 %, da Vinci dominuje trhu
Intel výrazne zaostáva. Je ich boj proti TSMC reálny alebo len slová?
Akcie Tesly sa prepadajú kvôli slabým výsledkom, Musk chystá nový revolučný model Redwood
SAP oznámil takmer 270 % nárast zisku, plánuje reštrukturalizáciu s cieľom vybudovať AI
Netflix opäť šliapol na plyn a jeho rast zrýchľuje, stúpajú aj jeho akcie o 10 %
Výhľad TSMC podporuje nádeje na globálne oživenie dopytu po smartfónoch v roku 2024
Samsung v ťažkostiach: Tržby klesli o 35 % a prevádzkový zisk je najhorší za 15 rokov
Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokAmazon novým členom slávneho indexu Dow Jones Industrial Average
Ďalší článokPalo Alto zažil najväčší pokles za posledných 7 rokov, akcie odpisujú 25 %
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno