Kvartálne výsledky

Výsledková sezóna je v plnom prúde, a firmy budú reportovať svoje výsledky za posledný štvrťrok 2023 aj v tomto týždni. Tento týždeň sa máme na čo tešiť, pretože hneď niekoľko gigantov ohlási svoje kvartálne výsledky. Medzi nimi sú spoločnosti ako AMD, Google, Novo Nordisk, Amazon, Apple, Meta či Chevron. Dnes sa pozrieme na jedinú firmu, ktorá sa v súčasnosti môže pochváliť trhovou kapitalizáciou väčšou ako 3 bilióny USD – Microsoft.

Spoločnosť od oznámenia investície 10 miliárd USD do OpenAI valcuje trhy. Jeho akcie si od tej doby pripísali pôsobivých +65%. Trhová hodnota firmy nedávno prekročila 3 bilióny USD, a pred pár dňami sa jej podaril husársky kúsok. Zosadila totiž výrobcu iPhonov, Apple, z trónu najhodnotnejšej spoločnosti na svete podľa trhovej kapitalizácie.

Zdá sa, že predstavitelia spoločnosti nespia na vavrínoch a naďalej oznamujú jednu novinku za druhou. Firma nedávno predstavila revolučnú klávesnicu s funkcionalitou AI Copilot. Ide o prvú veľkú zmenu v klávesniciach za 30 rokov. A pred pár dňami vyšli správy, že Britská telekomunikačná spoločnosť Vodafone podpísala 10-ročnú zmluvu s Microsoftom, v hodnote 1,4 miliardy EUR na AI transformáciu. Zmluva umožní firme Vodafone využívať technológie Azure OpenAI a Copilot.

Spoločnosť včera zverejnila svoje výsledky za 4. štvrťrok 2023, v ktorých prekonala očakávania Wall Street. A to z pohľadu tržieb ako aj z pohľadu upraveného zisku. Na základe výsledkov, akcie firmy uzavreli obchodovanie s -0,5 % poklesom.

Najdôležitejšie čísla

Tržby spoločnosti za 3. štvrtok 2023 dosiahli 62,02 miliárd USD, čo predstavuje 17,6 % medziročný rast. Analytici odhadovali tržby vo výške 61,03 miliardy USD. Firma vykázala zisk na akciu vo výške 2,93 USD v porovnaní s 2,20 USD v minulom roku, pričom priemerné odhady analytikov boli 2,78 USD na akciu.

Prevádzkový príjem Microsoftu bol 27 miliárd USD, čo predstavuje 33 % nárast oproti minulému roku. Prevádzková zisková marža tiež medziročne vzrástla o takmer 13 %. Čistý zisk bol 21,9 miliardy USD, čo predstavuje medziročný rast o 33 %.

Najhodnotnejšia spoločnosť na svete Microsoft s výsledkami, cloud nespomaľuje

Najdôležitejšie novinky

Príjmy spoločnosti Microsoft z oblasti cloudu dosiahli 33,7 miliardy USD, čím prekonali odhady vo výške 32,2 miliardy USD. Obchodné odvetvie Intelligent Cloud, ktoré zahŕňa službu Azure, dosiahlo tržby 25,88 miliardy USD čo tiež prekonalo odhady analytikov vo výške 25,28 miliardy USD. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to predstavuje to nárast +20,3 %. Príjmy z osobných počítačov boli 16,89 miliardy USD, čo predstavuje medziročný rast 19 %. Priemerný odhad analytikov bol vo výške 16,76 miliardy USD.

Úsilie spoločnosti v oblasti umelej inteligencie preniká do takmer všetkých častí jeho podnikania a firma sa snaží zabezpečiť, aby sa tieto investície vyplatili. Doposiaľ sa podarilo monetizovať toto úsilie v oblasti umelej inteligencie prostredníctvom služieb generatívnej umelej inteligencie v cloude. A to prostredníctvom svojej platformy Copilot pre Microsoft 365 a Copilot Pro pre spotrebiteľov.

Tento mesiac spoločnosť sprístupnila svoj Copilot pre Microsoft 365 pre všetky firmy. Zrušila tak predchádzajúcu požiadavku, že zákazníci potrebovali mať viac ako 300 zamestnancov na prihlásenie sa k platenému servisu. Za prístup k softvéru klienti platia 30 USD na používateľa za mesiac. Copilot Pro pre spotrebiteľov stojí 20 USD na používateľa za mesiac a je určený pre zákazníkov, ktorí chcú využívať pokročilejšie funkcie Copilotu.

Firma získala výhodu vďaka svojej investícii do vývojára ChatGPT, od spoločnosti OpenAI. Tú však v súčasnosti preveruje Európska komisia. Google a Amazon tiež pomerne rýchlo získavajú na popularite. Google v decembri predstavil svoj silný model umelej inteligencie Gemini a v septembri oznámil Amazon investíciu vo výške 4 miliárd USD do firmy Anthropic, čím sa stal menšinovým vlastníkom tejto spoločnosti.

Akcie Microsoft


Akcie firmy Microsoft za posledných 12 mesiacov vzrástli o +65 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 370,1 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 39,5 násobok zisku na akciu (P/E), 34,1 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 27,4 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 3,04 bilióna USD.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Zisk Intuitive Surgical vzrástol o 100 %, da Vinci dominuje trhu
Intel výrazne zaostáva. Je ich boj proti TSMC reálny alebo len slová?
Akcie Tesly sa prepadajú kvôli slabým výsledkom, Musk chystá nový revolučný model Redwood
SAP oznámil takmer 270 % nárast zisku, plánuje reštrukturalizáciu s cieľom vybudovať AI
Netflix opäť šliapol na plyn a jeho rast zrýchľuje, stúpajú aj jeho akcie o 10 %
Výhľad TSMC podporuje nádeje na globálne oživenie dopytu po smartfónoch v roku 2024
Samsung v ťažkostiach: Tržby klesli o 35 % a prevádzkový zisk je najhorší za 15 rokov
Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Ďalší článokVýrobca čipov AMD hlási slabší výhľad, akcie padajú o takmer 6 %
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno