Kvartálne výsledky

Tento týždeň pomaly končí a nás ešte čaká reportovanie výsledkov niekoľkých zaujímavých spoločností z rôznych odvetví. Svoje kvartálne výsledky už ohlásili firmy ako PalantirBPAlibaba, Pandora, Fortinet, Eli Lilly či PayPal. Dnes sa pozrieme ako sa darilo britskej spoločnosti Arm.

Britská Arm vstupovala na burzu v auguste minulého roku a v tom čase išlo o jedno z najväčších IPO od roku 2021, kedy na burzu vstupovala firma Rivian. Návrhár čipov si vo svojej primárnej verejnej ponuke akcií zabezpečil ocenenie 54,5 miliardy USD. V novembri reportoval svoje vôbec prvé kvartálne výsledky za druhý štvrťrok 2024. Vykázal v nich príjmy vo výške 806 miliónov USD a upravený zisk na akciu vo výške 36 centov, v oboch prípadoch prekonal očakávania analytikov. 

Avšak slabším výhľadom do ďalších kvartálov sklamal veľké očakávania Wall Street a akcie Arm v tom čase klesli o 8 % až pod 50 USD. Výhľad vtedy vyvolal viacero otázok. Otáznikom boli nové účtovné pravidlá, ktoré ovplyvňovali spôsob, akým musí firma účtovať príjmy z veľkých, viacročných licenčných obchodov. Hlavný analytik Creative Strategies Ben Bajarin poznamenal, „stále existujú otázky o tom, či existuje príbeh udržateľného rastu pre túto spoločnosť.“ „Štvrťrok vyzeral dobre, na rozdiel od usmernenia, v skutočnosti nerozumieme tomu, ako vyzerá zákaznícky cyklus firmy“, doplnil Ben Bajarin. Od tej doby však britský podnik zrýchlil čo sa naplno prejavilo v kvartálnych výsledkoch za 3 štvrťrok.

Akcie si po výsledkoch za 3 štvrtok pripisujú +28 %, po tom čo organizácia prekonala priemerné odhady Wall Street z hľadiska tržieb a tiež upraveného zisku na akciu. Rastu pomohli aj lepšie usmernenia tržieb na aktuálny štvrtok, ktoré boli výrazne nad očakávaniami analytikov.

Najdôležitejšie čísla

Tržby spoločnosti za tretí štvrťrok 2024 dosiahli rekordnú úroveň 824 miliónov USD, čo predstavuje takmer 14 % nárast oproti minulému roku, pričom priemerné odhady na Wall Street boli 768 miliónov USD. Rekordný rast tržieb poháňali najmä príjmy z licencií. Tie medziročne vzrástli o viac ako 18 % na 354 miliónov USD. Príjmy z licenčných poplatkov dosiahli 470 miliónov USD, medziročne o 11 % viac, čo odráža silné oživenie na trhu so smartfónmi a rastúcu dopyt po Armv9 (najnovšej verzie architektúry procesorov).

Britský návrhár čipov zaznamenal prevádzkový zisk 134 miliónov USD, pričom pred rokom reportoval prevádzkový zisk 244 miliónov USD. Prevádzková marža tak klesla o viac ako 53 % na 37,8 %. Za tento pokles je zodpovedný nárast prevádzkových výdavkov, najmä zvýšený počet zamestnancov. Pracovná sila medziročne vzrástla o 19 % z 5 781 na 6 870 zamestnancov. Zvýšené náklady na prevádzku mali negatívny vplyv aj na čistý zisk, ktorý dosiahol 0,82 miliardy USD. Upravený zisk na akciu bol na úrovni 0,29 USD, pričom analytici odhadovali 0,25 USD na akciu. 

ARM roztrhal očakávania Wall Street, oznamuje rekordné tržby

Najdôležitejšie novinky

Silné výsledky a takmer 30 % nárast znamená, že akcie sa obchodujú na maximálnych hodnote od uvedenia firmy na burzu. Tomuto veľkému rastu pomohli najmä usmernenia na štvrtý štvrťrok, ktoré boli lepšie, ako sa očakávalo. Manažment očakáva výnosy 850 až 900 miliónov USD oproti odhadovaným 778 miliónom USD. Ak by sa tieto predpovede naplnili, išlo by o 34 % rast tržieb oproti 633 miliónov USD, ktoré organizácia vykázala v prvom štvrťroku 2023. Tieto predpovede však nie sú nereálne.

Spoločnosť sa väčšinou zameriava na licencovanie návrhov komponentov čipov, ktoré poháňajú smartfóny a počítače, pričom získava časť z každého predaného čipu. V súčasnosti len malá časť jeho príjmov pochádza z čipov, ktoré idú do superpočítačov. Tie sa používajú na spracovanie údajov AI, tento segment rýchlo rastie a mnohí investori práve kvôli tomu vsadili na Arm. Podnik totiž ťaží z rastúcich investícií do AI a čipov, ktoré túto technológiu podporujú. Manažment potvrdil, že sa chce stále viac presadzovať aj v čipoch pre dátové centrá, kde prebiehajú výpočty AI.

Akcie Arm


Akcie firmy Arm od vstupu na burzu vzrástli o +26,8 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 111,4 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 427,8 násobok zisku na akciu (P/E), 57 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 219 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 114 miliardy USD.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Najnovší prírastok S&P 500 Uber hlási výsledky
Najväčší výrobca šperkov na svete Pandora s rekordnými tržbami za rok 2023
Akcie Fortinet po zverejnení výsledkov rastú o 8 % a dobiehajú zameškané
Najhodnotnejšia biofarmaceutická firma na svete Eli Lilly hlási silný dopyt
Hudobný gigant Spotify s rekordným rastom počtu užívateľov za celý rok, akcie si pripisujú 7 %
Palantir s historicky prvým ročným ziskom, akcie vystrelili o 17 %
Funguje McDonald’s stratégia „zrýchľovanie oblúkov“? Globálny rast predaja sklamal, akcie v prepade
Akcie Meta vystrelili o 15 %, Zuckerberg ohlasuje 50 miliardový buyback
Google odpisuje 6 %, investori sklamaní rastom tržieb z reklamy
Najhodnotnejšia európska firma Novo Nordisk hlási výsledky
Výrobca čipov AMD hlási slabší výhľad, akcie padajú o takmer 6 %
Najhodnotnejšia spoločnosť na svete Microsoft s výsledkami, cloud nespomaľuje
Zisk Intuitive Surgical vzrástol o 100 %, da Vinci dominuje trhu
Intel výrazne zaostáva. Je ich boj proti TSMC reálny alebo len slová?
Akcie Tesly sa prepadajú kvôli slabým výsledkom, Musk chystá nový revolučný model Redwood
SAP oznámil takmer 270 % nárast zisku, plánuje reštrukturalizáciu s cieľom vybudovať AI
Netflix opäť šliapol na plyn a jeho rast zrýchľuje, stúpajú aj jeho akcie o 10 %
Výhľad TSMC podporuje nádeje na globálne oživenie dopytu po smartfónoch v roku 2024
Samsung v ťažkostiach: Tržby klesli o 35 % a prevádzkový zisk je najhorší za 15 rokov
Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokPayPal opäť sklamal Wall Street a jeho akcie smerujú nadol
Ďalší článokRoblox s rekordnými tržbami a silnými odhadmi pre tento štvrťrok
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno