Kvartálne výsledky

V minulom týždni začala nová výsledková sezóna, počas ktorej budú reportovať firmy výsledky za svoj posledný štvrťrok 2023. Tento týždeň ohlásia svoje kvartálne výsledky spoločnosti ako 3MNetflixASMLTeslaIBM či Intel. V tomto článku sa pozrieme ale na to, ako sa darilo líderovi na trhu chirurgickej robotiky Intuitive Surgical.  

Dobrými číslami tento týždeň zaujala spoločnosť Intuitive Surgical. Táto americká spoločnosť, ktorá sa špecializuje na robotickú chirurgiu a je známa svojím da Vinci Surgical System, predviedla svoj ďalší silný štvrťrok, keď prekonala odhady tržieb aj zisku na akciu.

Intuitive Surgical je americká spoločnosť špecializujúca sa na robotickú chirurgiu. Ich najznámejším produktom je chirurgický robot známy ako „da Vinci Surgical System.“ Tento systém umožňuje chirurgom vykonávať operácie s väčšou presnosťou, kontrolou a minimálnym invazívnym spôsobom. Akcie spoločnosti na oznámenie výsledkov reagovali takmer +4 % rastom. V súčasnosti sa jej akcie obchodujú na hodnote 374,9 USD.

Najdôležitejšie čísla


Príjmy za štvrtý štvrťrok 2023 dosiahli 1,93 miliardy USD, čo predstavuje nárast o 17 % v porovnaní s 1,66 miliardy USD v štvrtom štvrťroku 2022. Tento významný nárast výnosov je výsledkom rástu počtu inštalovaných chirurgických systémov da Vinci o 12,5 % v medziročnom porovnaní. Počas roku 2023 spoločnosť dodala do celosvetovej zdravotnej starostlivosti 415 týchto výnimočných systémov da Vinci. Je tiež dôležité poznamenať, že čistý zisk spoločnosti stúpol takmer o 100 %. Za štvrtý štvrťrok 2023 dosiahol čistý zisk hodnotu 606 miliónov USD, čo predstavuje 1,69 USD na akciu, v porovnaní s 325 miliónmi USD alebo 0,91 USD na akciu v štvrtom štvrťroku 2022.

Čistý zisk Intuitive Surgical bol obohatený o daňové výhody v hodnote 67 miliónov USD, vyplývajúce z precenenia švajčiarskych odložených daňových pohľadávok, čo predstavuje 0,19 USD na zriedenú akciu, a prijatie určitých daňových aktív vo výške 92 miliónov USD, čo znamená 0,26 USD na zriedenú akciu. V štvrtom štvrťroku 2023 spoločnosť ohlásila upravený zisk na akciu vo výške 1,60 USD, čo prekonalo očakávania analytikov, ktorí očakávali 1,47 USD.

Firma sa špecializuje na jej prístroje Da Vinci. Počet zákrokov churirguckého robota sa medziročne zvýšil až o 12,5 %. Rast počtu zákrokov je dôležitou metrikou pre robotickú chirurgiu. Čím viac procedúr je vykonaných, tým silnejšie sú príjmy podniku z jednorazových doplnkov a príslušenstva.

Kvartálne výsledky Intuitive Surgical 

Najdôležitejšie novinky

Generálny riaditeľ spoločnosti Intuitive Surgical, Gary Guthart, oficiálne zverejnil plány na vývoj piatej generácie robota da Vinci. Týmto krokom potvrdil špekulácie, ktoré sa šírili medzi analytikmi. Spoločnosť plánuje uviesť tento nový systém na trh postupne, po získaní schválenia od FDA. Intuitive Surgical aktuálne tiež vedie rozhovory s regulačnými orgánmi v Japonsku a Kórei o možnosti komercializácie robota da Vinci 5. Tento systém bol vyvinutý tak, aby priniesol neuveriteľné vylepšenia v oblasti výpočtového výkonu v porovnaní s jeho predchodcom, čo umožní lepšie zhromažďovanie údajov, vylepšené snímanie a výkonnostné analýzy.

Okrem toho spoločnosť hlási, že v štvrtom štvrťroku 2023 investovala 40 miliónov USD do Intuitive Foundation, nadácie, ktorá podporuje dôležité dobročinné iniciatívy. V januári 2024 získala spoločnosť certifikáciu CE pre svoj jednoportový (SP) chirurgický systém da Vinci, ktorý je určený pre endoskopické abdominopelvické, torakoskopické, transorálne otolaryngologické, transanálne kolorektálne a prsníkové chirurgické zákroky.

Plánuje sa, že tento systém SP bude komercializovaný v niektorých hlavných európskych krajinách počas roku 2024, čo je súčasťou študentného plánu spoločnosti. V štvrtom štvrťroku 2023 spoločnosť úspešne inštalovala 415 chirurgických systémov da Vinci, čo predstavuje rast oproti 369 systémom v rovnakom období predchádzajúceho roka.

Spoločnosť si zachovala svoj pohľad na rast v počte chirurgických procedúr medzi 13 % až 16 % do roku 2024, hoci očakáva, že celkový počet inštalovaných systémov bude nižší v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Výnimočný nárast procedúr o 22 % v minulom roku bol výsledkom potreby riešiť nevybavených pacientov, ktorí sa nahromadili počas pandémie COVID-19. Spoločnosť Intuitive Surgical stále čelí oneskoreným tendrom a zníženému umiestneniu systémov v Číne v dôsledku aktuálnej vládnej protikorupčnej kampane. Očakáva sa, že kapitálové výdavky v tejto krajine budú minimálne do prvého polroka 2024 ovplyvnené.

Akcie Intuitive Surgical 


Akcie firmy Intuitive Surgical za posledných 12 mesiacov vzrástli o +51,8 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 370,1 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 74,2 násobok zisku na akciu (P/E), 50,9 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 56,8 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 130,3 miliardy USD.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Intel výrazne zaostáva. Je ich boj proti TSMC reálny alebo len slová?
Akcie Tesly sa prepadajú kvôli slabým výsledkom, Musk chystá nový revolučný model Redwood
SAP oznámil takmer 270 % nárast zisku, plánuje reštrukturalizáciu s cieľom vybudovať AI
Netflix opäť šliapol na plyn a jeho rast zrýchľuje, stúpajú aj jeho akcie o 10 %
Výhľad TSMC podporuje nádeje na globálne oživenie dopytu po smartfónoch v roku 2024
Samsung v ťažkostiach: Tržby klesli o 35 % a prevádzkový zisk je najhorší za 15 rokov
Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokNajočakávanejšie vstupy na burzu (IPO) v roku 2024
Ďalší článokAko byť úspešný na finančných trhoch v roku 2024?
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno