Kvartálne výsledky

Po ukončení včerajšieho obchodovania na americkom akciovom trhu vykázala svoje hospodárske výsledky za posledný štvrťrok 2023 aj spoločnosť Airbnb. Tej sa v minulom roku podobne ako konkurentom darilo, pretože došlo k prudkému oživeniu cestovného ruchu, ktorý svojou veľkosťou prekonal aj dovtedy rekordný rok 2019. Akcie Airbnb si pripísali 55,7 %, čím ale mierne zaostávali za výkonom svojich rivalov Booking (63,9 %) a Expedia (59,7 %).

abnb

Spoločnosť Airbnb ukončila predchádzajúci rok silným výkonom, keď prekonala prognózy Wall Street z hľadiska tržieb, počtu objednávok, alej výhľadu na prvý štvrťrok 2024. Zároveň však vykázala prekvapivú čistú stratu v dôsledku jednorazového daňového poplatku súvisiaceho s dlhodobým sporom s talianskymi úradmi. Akcie Airbnb v reakcii v dnešnom obchodovaní klesajú o -6 % na 150,82 USD.

Najdôležitejšie čísla

Platforma na rezerváciu ubytovania a zážitkov v poslednom kvartáli 2023 dosiahla 12 % nárast počtu rezervácií na 99 miliónov, keď sa jej darilo naprieč všetkými regiónmi. Najlepší rast zaznamenala v Brazílii, kde sa počet rezervácii takmer zdvojnásobil s obdobím pred pandémiou (rok 2019). Práve región Latinskej Ameriky je jedným z posledných, ktoré sa vymanili z cestovateľské útlmu. Hodnota rezervácií stúpla medziročne o 15 % na 15,5 miliardy USD. Tieto dva kľúčové ukazovatele odrážajúce oživenie medzinárodného turizmu a dopyt po službách Airbnb poháňali aj silné hospodárske výsledky firmy.

Tržby sa v závere roka oproti minulému roku zvýšili o necelých 17 % na 2,22 miliardy USD, pričom analytici počítali s 2,16 miliardami USD. Z dôvodu už spomínaného daňového vyrovnania vo výške 576 miliónov talianskym úradom sa ale spoločnosť ocitla v červených číslach. Prevádzková strata dosiahla 496 miliónov USD v porovnaní so ziskom 235 miliónov pred rokom a prevádzková zisková marža klesla z 12,4 na -22,4 %. Čistá strata dosiahla 349 miliónov USD, resp. 0,55 USD na akciu. Upravený zisk bez započítania tejto jednorázovej položky vzrástol o polovicu na 489 miliónov USD, resp. na 0,75 USD.

Navrh bez nazvu 74

Za celý rok počet rezervácií prostredníctvom Airbnb vzrástol medziročne o 14 % na 448,2 miliónov a ich hodnota o 16 % na 73,3 miliardy USD. Tržby sa zvýšili o 18 % na 9,9 miliardy USD, pričom čistý zisk dosiahol 4,8 miliardy USD, čo predstavuje nárast o 153 %.

Najdôležitejšie novinky

Airbnb má za sebou rekordný rok, v ktorom naplno využila oživenie na cestovateľskom trhu. Na druhú stranu spoločnosť čelí regulačným problémom, napríklad v súvislosti s krátkodobým prenájmom na miestach, ako je New York, ale aj sporom s talianskym daňovým úradom, v ktorom firma pochybenie odmietla. Napriek tomu štvrťročné výsledky Airbnb prekonali odhady analytikov v mnohých metrikách a generálny riaditeľ Brian Chesky bol optimistický, pokiaľ ide o to, kam spoločnosť smeruje, najmä na medzinárodných trhoch.

„Pred nami sú obrovské príležitosti,“ uviedol Chesky. Po niekoľkých posledných rokoch strávených prispôsobovaním sa zmenám v trendoch cestovania z pandémie, generálny riaditeľ povedal, že je teraz pripravený „expandovať za hranice našej hlavnej činnosti a znovuobjaviť Airbnb“. Bude to „postupná, viacročná cesta“ a do konca tohto roka sa zaviazal zdieľať viac. Chesky pritom pravdepodobne narážal na svoje vyjadrenia z októbra minulého roka, keď sa nechal počuť, že sa mu nepáči kam Airbnb smeruje a že firma musí priniesť vyššiu hodnotu ako pre zákazníkov, tak pre poskytovateľov.

Chesky vidí trhy mimo USA ako jednu z najväčších príležitostí na rast Airbnb a spoločnosť plánuje v najbližších rooch posilniť svoju prítomnosť vo viacerých krajinách vrátane Švajčiarska, Belgicka a Holandska. Airbnb pracuje na prispôsobení svojej aplikácie miestnemu trhu a zvyšovaní povedomia s cieľom zvýšiť návštevnosť a začína vidieť, že toto úsilie sa vypláca. Vedenie firmy sa vyjadrilo, že sa „obzvlášť teší na nadchádzajúce olympijské hry v Paríži 2024“. Už sme zaznamenali nárast ponuky a dopytu a súčasný počet nevybavených nocí v Paríži počas leta je viac ako dvojnásobný pred rokom. Spoločnosť uviedla, že očakáva, že v City of Lights bude hostiť pol milióna ľudí.

Chesky tiež informoval, že podnik plánuje zahrnúť do svojich služieb umelú inteligenciu, ktorá by hosťom umožnila prispôsobenejšie cestovné odporúčania a lepšie užívateľské skúsenosti pre hostiteľov. V rámci tohto zámeru Airbnb nedávno získala Gameplanner AI, startup špecializujúci sa na umelú inteligenciu, od ktorého sa očakáva ďalšie zefektívnenie spôsobu, akým zákazníci hľadajú ubytovania. Tento cieľ sa má dosiahnuť najmä prostredníctvom konverzačných chatbotov, ktoré nahradia tradičné filtre a umožnia lepšie prispôsobenie odporúčaní zákazníkom.

Manažment tiež oznámil nový program spätného odkúpenia akcií s cieľom odkúpiť až 6 miliárd USD akcií.

abnb2
Vývoj tržieb a čistého zisku spoločnosti Airbnb, zdroj: Airbnb Shareholder letter

Nakoniec vedenie podniku v liste akcionárom oznámilo, že „dopyt hostí zostáva silný,“ a preto poskytlo silnejší výhľad na ďalší štvrťrok, ako očakávali analytici. Tržby by mali byť v rozmedzí 2,03 až 2,07 miliardy USD, čo predstavuje medziročný rast o 12 až 14 %, pričom priemerný odhad analytikov bol 2,02 miliardy USD. Očakáva sa tiež, že počet rezervovaných nocí a zážitkov sa v porovnaní so štvrtým štvrťrokom zmierni. Usmernenie Airbnb je v priamom kontraste s výhľadom spoločnosti Expedia, ktorá vlastní rezervačnú platformu Vrbo. Očakávania Expedie investorov sklamal a jej akcie sa prepadli najviac za takmer 4 roky.

Akcie Airbnb


Akcie Airbnb za posledných 12 mesiacov stúpli o +24,8 %, ale v dnešnom obchodovaní klesajú o -6 % na 150,82 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 18,3 násobok zisku na akciu (P/E), 34,2 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E) a 38,7 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 96,7 miliardy USD.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny


Shopify odpisuje 13 %, problémom je prevádzková marža a výhľad
Akcie Cloudflare rastú o 24 %, zisky prekonávajú odhady Wall Street
Roblox s rekordnými tržbami a silnými odhadmi pre tento štvrťrok
ARM prišiel, roztrhal očakávania, oznámil rekordné tržby a pripísal si 42 %
PayPal opäť sklamal Wall Street a jeho akcie smerujú nadol
Najnovší prírastok S&P 500 Uber hlási výsledky
Najväčší výrobca šperkov na svete Pandora s rekordnými tržbami za rok 2023
Akcie Fortinet po zverejnení výsledkov rastú o 8 % a dobiehajú zameškané
Najhodnotnejšia biofarmaceutická firma na svete Eli Lilly hlási silný dopyt
Hudobný gigant Spotify s rekordným rastom počtu užívateľov za celý rok, akcie si pripisujú 7 %
Palantir s historicky prvým ročným ziskom, akcie vystrelili o 17 %
Funguje McDonald’s stratégia „zrýchľovanie oblúkov“? Globálny rast predaja sklamal, akcie v prepade
Akcie Meta vystrelili o 15 %, Zuckerberg ohlasuje 50 miliardový buyback
Google odpisuje 6 %, investori sklamaní rastom tržieb z reklamy
Najhodnotnejšia európska firma Novo Nordisk hlási výsledky
Výrobca čipov AMD hlási slabší výhľad, akcie padajú o takmer 6 %
Najhodnotnejšia spoločnosť na svete Microsoft s výsledkami, cloud nespomaľuje
Zisk Intuitive Surgical vzrástol o 100 %, da Vinci dominuje trhu
Intel výrazne zaostáva. Je ich boj proti TSMC reálny alebo len slová?
Akcie Tesly sa prepadajú kvôli slabým výsledkom, Musk chystá nový revolučný model Redwood
SAP oznámil takmer 270 % nárast zisku, plánuje reštrukturalizáciu s cieľom vybudovať AI
Netflix opäť šliapol na plyn a jeho rast zrýchľuje, stúpajú aj jeho akcie o 10 %
Výhľad TSMC podporuje nádeje na globálne oživenie dopytu po smartfónoch v roku 2024
Samsung v ťažkostiach: Tržby klesli o 35 % a prevádzkový zisk je najhorší za 15 rokov
Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokAnalýza akcie Disney – Mediálny gigant so 100-ročnou históriou (2024)
Ďalší článokMSCI odstráni zo svojich indexov desiatky čínskych akcií
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno