Kvartálne výsledky

V reportovaní kvartálnych výsledkov pokračujeme aj tento týždeň. Najväčšie mená na Wall Street síce už oznámili svoje výsledky, no investori sa stále majú na čo tešiť. V tomto týždni svoje výsledky reportujú firmy ako Baidu, Snowflake, Salesforce, Okta, Plug či Dell. V tomto článku sa pozrieme na miláčika čias covidových – Zoom.

Firma Zoom, technologická spoločnosť zameraná na poskytovanie platformy pre videohovory a virtuálne konferenčné miestnosti, si prešla v posledných rokoch turbulentným obdobím. Zoom sa stal široko využívaným nástrojom najmä počas pandémie COVID-19, keď mnoho ľudí začalo pracovať z domu a začalo využívať online komunikačné nástroje.

Trhová hodnota organizácie v roku 2020 vzrástla o 413 % na rekordných takmer 100 miliárd USD. Odvtedy však klesla na aktuálnych 19,2 miliardy USD. Po hyper-raste počas pandémie zažila dramatické spomalenie tržieb v dôsledku konkurencie o podnikových zákazníkov zo strany spoločnosti Microsoft a odchodu spotrebiteľov z platformy pre videohovory. Akcie firmy za posledný rok odpísali 14,4 %.

S cieľom získať viac podnikových klientov Zoom rozšíril svoj produktový rad o telefónne systémy, call centrá a asistenty umelej inteligencie. V podobnom trende však pokračuje aj v roku 2024, keď akcie od začiatku roka klesli o -8,7 %. Americká firma včera oznámila svoje kvartálne výsledky za štvrtý štvrťrok 2024 a celý fiškálny rok 2024.

V rámci výsledkov firma prekonala priemerné očakávania analytikov na Wall Street, keď oznámila vyššie tržby aj upravený zisk na akciu v porovnaní s priemernými odhadmi. Akcie na kvartálne výsledky reagovali takmer +12 % rastom v rozšírenom obchodovaní.

Najdôležitejšie čísla

Celkové tržby za štvrtý štvrťrok dosiahli 1,15 miliardy USD, čo predstavuje nárast o 3 % oproti predchádzajúcemu roku. To bolo viac ako 1,13 miliardy USD, ktoré očakávali na Wall Street, čo naznačuje, že podnikoví zákazníci zostávajú verní tejto softvérovej spoločnosti. Online tržby klesli o 0,5 % na 479,2 milióna USD. Spoločnosť v priemere stratila 3 % týchto zákazníkov každý mesiac v štvrťroku, čo zodpovedalo jeho metrike za predchádzajúce obdobie, ktorá bola najnižšou mierou poklesu v histórií firmy.

Prevádzkový príjem za štvrtý štvrťrok bol 168,5 milióna USD, v porovnaní so stratou vo výške 129,9 milióna USD v rovnakom období roku 2023. Prevádzková marža tak vzrástla na takmer 15 %. Tieto zlepšené výsledky boli spôsobené znížením prevádzkových nákladov o 26 %.

Čistý zisk za štvrtý štvrťrok bol 298,8 milióna USD, alebo 0,95 dolára na akciu, v porovnaní s čistou stratou vo výške 104,1 milióna USD vo štvrtom štvrťroku roku 2023. Upravený čistý zisk na akciu bol 1,42 USD. Vo štvrtom štvrťroku roku 2023, oproti 1,22 USD na akciu z pred roka. Priemerné odhady analytikov boli na úrovni 1,15 USD na akciu. Free cash flow, ktorý je čistou hotovosťou z prevádzkových činností mínus nákupy majetku a vybavenia, bol 332,7 milióna USD, v porovnaní s 183,3 milióna USD v štvrtom štvrťroku roku 2023, čo predstavuje nárast o 81,5 % oproti predchádzajúcemu roku.

Covidový miláčik Zoom si pripisuje 11 %

Tržby za hospodársky rok 2024 dosiahli 4,5 miliardy USD, čo predstavuje nárast o 3,1 % oproti predchádzajúcemu roku. Online tržby klesli o 3,8 % na 1,9 miliardy USD. Hlavné faktory ovplyvňujúce celkové tržby zahŕňajú získavanie nových zákazníkov a rozširovanie portfólia existujúcich klientov. Prevádzkový príjem dosiahol 525,3 milióna USD, v porovnaní s 245,4 milióna USD za hospodársky rok 2023. Prevádzková marža tak dosiahla 11,6 %.

Čistý zisk za hospodársky rok bol 637,5 milióna USD alebo 2,07 USD na akciu, v porovnaní s čistou stratou vo výške 103,7 milióna USD, alebo 0,34 USD na akciu za hospodársky rok 2023. Upravený čistý zisk na akciu bol 5,21 USD. Free cash flow za celý hospodársky rok bol 1,4 miliardy USD, čo predstavuje nárast o 24,1 % oproti predchádzajúcemu roku.

Najdôležitejšie novinky

Spoločnosť oznámila program odkupu vlastných akcií v hodnote 1,5 miliardy USD. Nový program odkupu akcií bude pravdepodobne najväčšou oblasťou záujmu investorov, pretože „zodpovedá jednému prvku neistoty“ týkajúcej sa toho, ako Zoom využije svoje finančné rezervy, povedal analytik spoločnosti Wells Fargo, Michael Turrin.

Počet licencií pre kontaktné centrum sa za posledný rok takmer trojnásobil a 95 telefónnych zákazníkov malo viac ako 10 000 aktívnych používateľov. Manažment uviedol, že na konci štvrťroka malo 220 400 firemných zákazníkov, pričom 3 810 prispelo viac ako 100 000 USD k tržbám za uplynulých 12 mesiacov.

Za prvý štvrťrok hospodárskeho roka 2025 sa očakávajú tržby vo výške približne 1,125 miliardy USD. Upravený zisk na akciu sa očakáva v rozpätí medzi 1,18 a 1,20 USD. Predstavitelia firmy odhadujú tržby vo výške približne 4,6 miliardy USD v hospodárskom roku končiacom v januári 2025. Analytici v priemere odhadujú 4,66 miliardy USD. Očakáva sa, že upravený zisk bude 4,85 až 4,88 USD na akciu, v porovnaní s priemerným odhadom vo výške 4,72 USD.

Akcie Zoom


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov klesli o -14,4 % na 63,1 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 30,5 násobok zisku na akciu (P/E), 13,4 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E) a 19,7 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 19,2 bilióna USD.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Nvidia valcuje Wall Steet, akcie opäť na maximách
Palo Alto zažil najväčší pokles za posledných 7 rokov, akcie odpisujú 25 %
Walmart so silnými výsledkami a akvizíciou firmy Vizio za 2,3 miliardy USD
Coinbase vykázal prvý zisk za 2 roky, akcie si pripisujú 14 %
Trade Desk ťaží z oživenia reklamy, akcie vzrástli o 20 %
AppLovin, 9. najlepšia akcia za rok 2023, rastie o ďalších 23 %
Akcie Lyft vystrelili o 35 %, firma hlási rekordný počet užívateľov
Stellantis po rekordnom roku oznamuje zvýšenie dividendy o 16 % a odkup akcií za 3 miliardy eur
Airbnb vykázal stratu kvôli daňovému sporu s Talianskom a ohlasuje expanziu
Shopify odpisuje 13 %, problémom je prevádzková marža a výhľad
Akcie Cloudflare rastú o 24 %, zisky prekonávajú odhady Wall Street
Roblox s rekordnými tržbami a silnými odhadmi pre tento štvrťrok
ARM prišiel, roztrhal očakávania, oznámil rekordné tržby a pripísal si 42 %
PayPal opäť sklamal Wall Street a jeho akcie smerujú nadol
Najnovší prírastok S&P 500 Uber hlási výsledky
Najväčší výrobca šperkov na svete Pandora s rekordnými tržbami za rok 2023
Akcie Fortinet po zverejnení výsledkov rastú o 8 % a dobiehajú zameškané
Najhodnotnejšia biofarmaceutická firma na svete Eli Lilly hlási silný dopyt
Hudobný gigant Spotify s rekordným rastom počtu užívateľov za celý rok, akcie si pripisujú 7 %
Palantir s historicky prvým ročným ziskom, akcie vystrelili o 17 %
Funguje McDonald’s stratégia „zrýchľovanie oblúkov“? Globálny rast predaja sklamal, akcie v prepade
Akcie Meta vystrelili o 15 %, Zuckerberg ohlasuje 50 miliardový buyback
Google odpisuje 6 %, investori sklamaní rastom tržieb z reklamy
Najhodnotnejšia európska firma Novo Nordisk hlási výsledky
Výrobca čipov AMD hlási slabší výhľad, akcie padajú o takmer 6 %
Najhodnotnejšia spoločnosť na svete Microsoft s výsledkami, cloud nespomaľuje
Zisk Intuitive Surgical vzrástol o 100 %, da Vinci dominuje trhu
Intel výrazne zaostáva. Je ich boj proti TSMC reálny alebo len slová?
Akcie Tesly sa prepadajú kvôli slabým výsledkom, Musk chystá nový revolučný model Redwood
SAP oznámil takmer 270 % nárast zisku, plánuje reštrukturalizáciu s cieľom vybudovať AI
Netflix opäť šliapol na plyn a jeho rast zrýchľuje, stúpajú aj jeho akcie o 10 %
Výhľad TSMC podporuje nádeje na globálne oživenie dopytu po smartfónoch v roku 2024
Samsung v ťažkostiach: Tržby klesli o 35 % a prevádzkový zisk je najhorší za 15 rokov
Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokDodávky nafty do Európy klesli: USA má problémy s rafinériami
Ďalší článokJaponské akcie na maximách po 34 rokoch
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno