Kvartálne výsledky

Výsledková sezóna je v plnom prúde, a firmy budú reportovať svoje výsledky za posledný štvrťrok 2023 aj v tomto týždni. Tento týždeň sa máme na čo tešiť, pretože kvartálne výsledky ohlasuje hneď niekoľko zaujímavých spoločností. Medzi nimi sú spoločnosti ako Palantir, Eli Lilly, Spofity, PayPal, Alibaba, Walt Disney či Arm. V tomto článku sa pozrieme na výsledky asi najpopulárnejšieho prevádzkovateľa rýchleho občerstvenia – McDonald’s.

Firma v poslednom štvrťroku minulého roka oznámila, že prvýkrát za 30 rokov zvyšuje poplatky za nové franšízy. Gigant rýchleho občerstvenia zvýšil tieto poplatky zo 4 % na 5 % od 1. januára 2023. Je to prvýkrát za takmer tri desaťročia, čo McDonald’s zvyšuje svoje licenčné poplatky. Zmena sa nedotkne existujúcich franšízantov, ktorí vlastnia svoju franšízu alebo si kúpia už existujúcu franšízu od niekoho iného.

Na konci roka taktiež predstavitelia firmy odhalili budúce plány, ktoré zahŕňajú rozšírenie prevádzok na 50 000 reštaurácií do roku 2027, čo by predstavovalo najrýchlejšie tempo rastu v jej 68-ročnej histórii. Stalo sa tak, keď spoločnosť v minulom štvrťroku zaznamenala vysoký rast predaja na svojich medzinárodných trhoch. Koncom novembra McDonald’s oznámil, že súhlasí s odkúpením menšinového vlastníckeho podielu Carlyle v jej čínskom biznise za údajne 1,8 miliardy USD. 

Spoločnosť prekonala odhady analytikov v rámci tržieb aj v rámci zisku na akciu, avšak globálny rast predaja zaostal za očakávaniami Wall Street. To bolo čiastočne spôsobené vojnou na Strednom východe. Akcie spoločnosti na kvartálne výsledky reagovali -3 % poklesom.

Najdôležitejšie čísla

Firma zaznamenala tržby za 4. kvartál 2023 na úrovni 6,4 miliardy USD, čo je o takmer 8,5% viac ako v minulom roku. Analytici odhadovali 6,45 miliárd USD. Prevádzkový zisk medziročne vzrástol o viac ako 8,5 % na 2,8 miliardy USD, pričom prevádzková marža dosiahla takmer 44%.

Čistý zisk spoločnosti vzrástol o viac ako 7,3 % na 2,04 miliardy USD, pričom zisk na akciu dosiahol 2,95 USD na akciu. Analytici pritom odhadovali zisk na akciu na úrovni 2,82 USD na akciu. V minulom roku bol zisk na akciu na úrovni 2,59 USD.

Akcie McDonald's sa prepadli po kvartálnych výsledkoch.

Najdôležitejšie novinky

Spoločnosť dosiahla globálny rast predaja vo svojich prevádzkach, ktoré fungovali aspoň jeden rok, vo výške 3,4 %. To je menej, ako očakávali analytici, ktorí odhadovali 4,8 %. Jej rast predaja v USA dosiahol 4,3 %, čo je taktiež pod odhadovaným 4,45 % rastom na Wall Street. Výsledky za štvrtý štvrťrok sú v kontraste s tými za tretí štvrťrok, kedy sa celkový rast predaja vo svojich prevádzkach, ktoré fungovali aspoň jeden rok, zvýšil o 8,8 %, čo v tom čase prekonalo odhady analytikov.

Za fiskálny rok 2023 ohlásila spoločnosť McDonald’s celkové príjmy vo výške 25,49 miliardy USD, čo predstavuje nárast o 10 % oproti 23,18 miliardy USD v roku 2022. Generálny riaditeľ Chris Kempczinski povedal: „Veríme v odolnosť našich podnikov v prostredí makro výziev, ktoré budú pretrvávať v roku 2024.“

Taktiež naznačil rastový plán s názvom „Zrýchľovanie oblúkov„, pričom stratégia „priniesla rast predaja vo svojich prevádzkach o viac ako 30 % od roku 2019“. V USA bol rast predaja vo štvrtom štvrťroku poháňaný zvýšenými cenami v ponuke, ako aj marketingovými kampaňami, ako je návrat McNugget Buddies a Happy Meal Squishmallows. Počas celého fiskálneho roka sa predaje v USA zvýšili o 8,7 %.

Predstavitelia firmy uviedli, že globálny rast predaja ovplyvnila vojna na Strednom východe. Program vernosti McDonald’s bol kľúčom k jeho výkonnosti. V štvrtom štvrťroku priniesli členovia vernostného programu 6 miliárd USD predaja v 50 trhoch a viac ako 20 miliárd USD počas celého fiskálneho roka 2023, čo predstavuje nárast o 45 % oproti roku 2022.

Akcie McDonald’s


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov vzrástli o +7,7 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 287,2 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 25,3 násobok zisku na akciu (P/E), 22,9 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 19,5 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 209,2 miliardy USD. Čo z nej robí najhodnotnejšiu firmu v odvetví rýchleho občerstvenia na svete, podľa trhovej kapitalizácie.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Akcie Meta vystrelili o 15 %, Zuckerberg ohlasuje 50 miliardový buyback
Google odpisuje 6 %, investori sklamaní rastom tržieb z reklamy
Najhodnotnejšia európska firma Novo Nordisk hlási výsledky
Výrobca čipov AMD hlási slabší výhľad, akcie padajú o takmer 6 %
Najhodnotnejšia spoločnosť na svete Microsoft s výsledkami, cloud nespomaľuje
Zisk Intuitive Surgical vzrástol o 100 %, da Vinci dominuje trhu
Intel výrazne zaostáva. Je ich boj proti TSMC reálny alebo len slová?
Akcie Tesly sa prepadajú kvôli slabým výsledkom, Musk chystá nový revolučný model Redwood
SAP oznámil takmer 270 % nárast zisku, plánuje reštrukturalizáciu s cieľom vybudovať AI
Netflix opäť šliapol na plyn a jeho rast zrýchľuje, stúpajú aj jeho akcie o 10 %
Výhľad TSMC podporuje nádeje na globálne oživenie dopytu po smartfónoch v roku 2024
Samsung v ťažkostiach: Tržby klesli o 35 % a prevádzkový zisk je najhorší za 15 rokov
Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokChcete začať s tradingom? Máme pre vás ultimátny videokurz pre začiatočníkov!
Ďalší článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno