Kvartálne výsledky

V reportovaní kvartálnych výsledkov pokračujeme aj tento týždeň. Najväčšie mená na Wall Street už síce už oznámili svoje výsledky, no tomto týždni svoje výsledky reportujú firmy ako ZoomSalesforceBeyond Meat, WorkdayUnity či Dell. Poďme sa však spoločne pozrieť na americkú firmu – Snowflake.

Americká spoločnosť poskytujúca cloudové dátové skladovanie a analýzy v minulosti viac krát znižovala odhad rastu, kvôli narastajúcim stratám. Aj napriek tomu sa firme v poslednej dobe darí, akcie za posledných 12 mesiacov vzrástli o takmer 50 % a trhová hodnota v roku 2023 vzrástla o 42 % na 65 miliardy USD.

Toto tempo si udržiava aj v tomto roku, keď trhová hodnota firmy vzrástla už o 16 % na aktuálnych 75,6 miliardy USD. To je však stále menej ako v roku 2021, kedy dosiahla historických 104 miliárd USD. Hodnota firmy však určite klesne začiatkom dnešného obchodovania, keďže aj napriek tomu, že ohlásila silnejšie výsledky ako predpovedala Wall Street, usmernenie na fiškálny rok 2025 bol sklamaním. Akcie firmy na kvartálne výsledky reagovali -20 % poklesom.

Najdôležitejšie čísla

Poskytovateľ softvéru vo štvrtok kvartáli 2024 zaznamenal tržby na úrovni 774,7 miliónov USD, čo predstavuje 31,5 % nárast oproti minulému roku. Priemerné odhady na Wall Street dosahovali 759,8 miliónov USD. Snowflake získava približne 95 % celkových tržieb z príjmov z produktov. Ide o príjmy, ktoré pochádzajú z cloudových dátových analytických a ukladacích služieb. Tieto príjmy medziročne vzrástli o 32,9 % na 738,09 miliónov USD, pričom analytici odhadovali príjmy z produktov na úrovni 719,7 miliónov USD. Firma tiež generuje príjmy z profesionálnych služieb, ako sú konzultácie a školenia. Tieto príjmy predstavujú približne 5 % podiel z celkových tržieb a v poslednom štvrťroku 2024 zaznamenali 37,6 miliónov USD.

Prevádzková strata sa medziročne zvýšila na 275,5 milióna USD, oproti 239,8 miliónom USD v rovnakom období minulého roku. Najvyšší podiel na raste prevádzkovej straty o 15 % ročne majú výdavky na výskum a vývoj, ktoré medziročne vzrástli o viac ako 50 % na 364,5 milióna USD. Čistý zisk dosiahol 169,9 milióna USD, pričom upravený zisk na akciu sa zvýšil na 0,35 USD, zatiaľ čo v minulom roku bol 0,14 USD na akciu, čo predstavuje 150 % medziročný rast. Priemerné odhady na Wall Street dosahovali 0,18 USD na akciu.

Akcie Snowflake klesli o 20 %

Za celý rok 2024 Snowflake vykázal tržby na úrovni 2,8 miliardy USD, čo predstavuje 36 % rast oproti roku 2022. Prevádzková strata sa zvýšila o 30 % z 842 miliónov USD na 1,1 miliardy USD. Za celý rok výdavky na vedu a výskum vzrástli o viac ako 63 % na takmer 1,3 miliardy USD. Čistá strata za celý rok 2024 predstavovala 837,9 miliónov USD a upravený zisk na akciu sa zvýšil sa zvýšil z 0,25 USD na 0,98 USD.

Manažment oznámil, že počet zákazníkov Forbes Global 2000 (najväčšie spoločností na svete, ktorý zostavuje a zverejňuje každoročne časopis Forbes) vzrástol na 961. Celkový počet zákazníkov medziročne vzrástol o 20 % na 9437. Počet zákazníkov s tržbami vyššími ako 1 milión USD za posledných 12 mesiacov bol 461.

Najdôležitejšie novinky

Prevádzkovateľ softvéru celkovo prekonal očakávania Wall Street avšak problémom pre Snowflake je usmernenie. Na najbližší štvrťrok predpovedá výnosy z produktov medzi 745 a 750 miliónmi USD, čo predstavuje nárast o 26 až 27 %, ale je to pod očakávaniami analytikov na úrovni 768 miliónov USD.

Pre fiškálny rok 2025 predpovedá manažment rast výnosov z produktov približne o 22 % na 3,25 miliardy USD oproti konsenzuálnym odhadom rastu o 30 % na 3,43 miliardy USD. Spoločnosť vidí upravenú prevádzkovú maržu na celý rok 6 %, čo je výrazne pod konsenzuálnou prognózou na úrovni 9,5 %.

Organizácia tiež oznámila, že generálny riaditeľ Frank Slootman okamžite odchádza do dôchodku a nahradí ho Sridhar Ramaswamy, ktorý bol senior viceprezidentom pre AI. Slootman zostane predsedom spoločnosti. Pokiaľ ide o zmenu manažmentu, spoločnosť uviedla, že Slootman „sa rozhodol odísť do dôchodku“. Vo vyhlásení uviedol, že „neexistuje lepšia osoba ako Sridhar, ktorá by viedla organizáciu do tejto ďalšej fázy rastu a poskytla príležitosť v oblasti AI a strojového učenia.

Ramaswamy nastúpil do svojej funkcie v máji 2023 v súvislosti s akvizíciou spoločnosti Neeva, vyhľadávacieho nástroja poháňaného umelou inteligenciou, ktorý spoluzakladal v roku 2019. Predtým strávil 15 rokov v Google, kde viedol všetky reklamné produkty Google.

Akcie Snowflake

Akcie firmy za posledných 12 mesiacov stúpli o -48,8 % na 230 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 201,8 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E). Trhová kapitalizácia spoločnosti je 75,6 miliardy USD.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Beyond Meat vystrelil o 74 %, sľubuje zlepšenie prevádzky
Covidový miláčik Zoom ohlasuje 1,5 miliardový buyback a pripisuje si 11 %
Nvidia valcuje Wall Steet, akcie opäť na maximách
Palo Alto zažil najväčší pokles za posledných 7 rokov, akcie odpisujú 25 %
Walmart so silnými výsledkami a akvizíciou firmy Vizio za 2,3 miliardy USD
Coinbase vykázal prvý zisk za 2 roky, akcie si pripisujú 14 %
Trade Desk ťaží z oživenia reklamy, akcie vzrástli o 20 %
AppLovin, 9. najlepšia akcia za rok 2023, rastie o ďalších 23 %
Akcie Lyft vystrelili o 35 %, firma hlási rekordný počet užívateľov
Stellantis po rekordnom roku oznamuje zvýšenie dividendy o 16 % a odkup akcií za 3 miliardy eur
Airbnb vykázal stratu kvôli daňovému sporu s Talianskom a ohlasuje expanziu
Shopify odpisuje 13 %, problémom je prevádzková marža a výhľad
Akcie Cloudflare rastú o 24 %, zisky prekonávajú odhady Wall Street
Roblox s rekordnými tržbami a silnými odhadmi pre tento štvrťrok
ARM prišiel, roztrhal očakávania, oznámil rekordné tržby a pripísal si 42 %
PayPal opäť sklamal Wall Street a jeho akcie smerujú nadol
Najnovší prírastok S&P 500 Uber hlási výsledky
Najväčší výrobca šperkov na svete Pandora s rekordnými tržbami za rok 2023
Akcie Fortinet po zverejnení výsledkov rastú o 8 % a dobiehajú zameškané
Najhodnotnejšia biofarmaceutická firma na svete Eli Lilly hlási silný dopyt
Hudobný gigant Spotify s rekordným rastom počtu užívateľov za celý rok, akcie si pripisujú 7 %
Palantir s historicky prvým ročným ziskom, akcie vystrelili o 17 %
Funguje McDonald’s stratégia „zrýchľovanie oblúkov“? Globálny rast predaja sklamal, akcie v prepade
Akcie Meta vystrelili o 15 %, Zuckerberg ohlasuje 50 miliardový buyback
Google odpisuje 6 %, investori sklamaní rastom tržieb z reklamy
Najhodnotnejšia európska firma Novo Nordisk hlási výsledky
Výrobca čipov AMD hlási slabší výhľad, akcie padajú o takmer 6 %
Najhodnotnejšia spoločnosť na svete Microsoft s výsledkami, cloud nespomaľuje
Zisk Intuitive Surgical vzrástol o 100 %, da Vinci dominuje trhu
Intel výrazne zaostáva. Je ich boj proti TSMC reálny alebo len slová?
Akcie Tesly sa prepadajú kvôli slabým výsledkom, Musk chystá nový revolučný model Redwood
SAP oznámil takmer 270 % nárast zisku, plánuje reštrukturalizáciu s cieľom vybudovať AI
Netflix opäť šliapol na plyn a jeho rast zrýchľuje, stúpajú aj jeho akcie o 10 %
Výhľad TSMC podporuje nádeje na globálne oživenie dopytu po smartfónoch v roku 2024
Samsung v ťažkostiach: Tržby klesli o 35 % a prevádzkový zisk je najhorší za 15 rokov
Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokTOP 50: Najziskovejšie spoločnosti na svete
Ďalší článokCena bitcoinu prekročila hranicu 60 tisíc. USD
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno