Investovanie môže byť pre začiatočníkov trochu zastrašujúce. Počuli ste už o diverzifikácii? Možno sa vám to zdá ako zložité slovo, ale v skutočnosti je to veľmi jednoduchý a dôležitý koncept, ktorý vám môže pomôcť úspešne investovať. Poďme sa na to pozrieť bližšie.

Čo je diverzifikácia?

Diverzifikácia je investičná stratégia, ktorá spočíva v rozdelení vašich investícií medzi rôzne aktíva (ako sú akcie, dlhopisy, nehnuteľnosti, komodity a podobne). Cieľom je znížiť riziko strát tým, že nebudete mať všetky svoje peniaze v jednom type investície. Ak sa jednej investícii nebude dariť, ostatné môžu pomôcť vyrovnať straty.

Prečo je diverzifikácia dôležitá?

Predstavte si, že všetky svoje úspory vložíte do jednej akcie. Ak táto akcia stratí hodnotu, stratíte aj veľkú časť svojich úspor. Ale ak svoje úspory rozdelíte medzi rôzne akcie, dlhopisy a iné aktíva, znížite riziko straty. Ak jedna investícia stratí hodnotu, ostatné môžu pomôcť kompenzovať túto stratu.

Výhody diverzifikácie

Zníženie rizika

Hlavnou výhodou diverzifikácie je zníženie rizika. Tým, že investujete do rôznych typov aktív, chránite svoje investície pred neočakávanými výkyvmi na trhu. Ak jedna investícia zlyhá, ostatné môžu stále priniesť zisk.

Stabilnejšie výnosy

Diverzifikácia môže pomôcť stabilizovať vaše výnosy. Rôzne typy investícií majú tendenciu sa správať inak v rôznych ekonomických podmienkach. Napríklad, akcie môžu rásť počas obdobia ekonomického rastu, zatiaľ čo dlhopisy môžu poskytovať stabilný výnos počas ekonomického poklesu.

Ochrana pred infláciou

Investovanie do rôznych aktív, vrátane nehnuteľností a komodít, môže pomôcť chrániť vaše úspory pred infláciou. Inflácia môže znížiť hodnotu peňazí, ale niektoré investície, ako napríklad nehnuteľnosti alebo zlato, môžu v čase inflácie rásť na hodnote. Tak to bolo aj v období nedávnej vysokej inflácie, kedy po ceny akcií a dlhopisov začali prudko klesať, ale komoditám, ako sa začalo dariť.

Nevýhody diverzifikácie

Zložitosť a časová náročnosť

Jednou z nevýhod diverzifikácie je, že môže byť zložitá a časovo náročná. Je potrebné sledovať a analyzovať rôzne typy investícií, čo môže byť pre začiatočníkov náročné. Avšak, s modernými investičnými platformami a nástrojmi je to stále jednoduchšie.

Náklady

Diverzifikácia môže byť tiež nákladná. Niektoré investície, ako napríklad nehnuteľnosti, vyžadujú značné finančné prostriedky. Veď kúpiť byt alebo dom si na Slovensku vyžaduje prinajenšom 100 tisíc eur. Dnes ale možno investovať do nehnuteľností napríklad prostredníctvom REIT akcií. Diverzifikácia môže byť nákladná aj kvôli tomu, že investičné fondy a správcovské spoločnosti si účtujú poplatky za správu investícií.

Riziko podvýkonu

Keďže vaše investície sú rozdelené medzi rôzne aktíva, môže sa stať, že niektoré z nich nebudú dosahovať taký vysoký výnos, ako keby ste všetky svoje peniaze vložili do jednej veľmi úspešnej investície. Príkladom je vývoj akciových a dlhopisových trhov od roku 1919. Akcie majú v dlhodobom horizonte výrazne vyšší výnos, hoci majú vyššiu volatilitu.

V niektorých obdobiach sme ale boli svedkami toho, že dlhopisy prekonávali výnos akcií. Najvypuklejším príkladom je prvá dekáda 21. storočia, keď bola výnosnosť akcií ovplyvnená v roku 2000 prasknutím dotcom bubliny a následnou finančnou krízou v roku 2007. V tejto ére bola výnosnosť dlhopisov vyššia, ako výnosnosť akcií. Práve v takýchto prípadoch môže diverzifikácia investorovi priniesť výhodu v tom, že ak sa nedarí jednému aktívu, môže sa dariť druhému investičnému aktívu.

Ako diverzifikovať svoje investície?

Akcie

Akcie sú jedným z najpopulárnejších investičných nástrojov. Môžete investovať do akcií rôznych spoločností z rôznych odvetví a regiónov. Napríklad, namiesto toho, aby ste investovali iba do technologických spoločností v USA, môžete investovať aj do farmaceutických spoločností v Európe alebo energetických spoločností v Ázii.

Dlhopisy

Dlhopisy sú menej rizikové ako akcie a môžu poskytovať stabilný výnos. Môžete investovať do štátnych dlhopisov, ktoré sú považované za veľmi bezpečné, alebo do podnikových dlhopisov, ktoré môžu ponúkať vyšší výnos, ale aj vyššie riziko.

Nehnuteľnosti

Investovanie do nehnuteľností môže byť dobrým spôsobom, ako diverzifikovať svoje portfólio. Nehnuteľnosti môžu poskytovať stabilný príjem z nájmu a ich hodnota môže v čase rásť. Môžete investovať priamo do nehnuteľností alebo prostredníctvom realitných investičných fondov (REITs).

Komodity

Komodity, ako napríklad zlato, striebro, ropa alebo poľnohospodárske produkty, môžu byť ďalším spôsobom diverzifikácie. Hodnota komodít môže byť ovplyvnená rôznymi faktormi, ako sú politické udalosti, prírodné katastrofy alebo zmeny v ponuke a dopyte.

Podielové fondy a ETF

Podielové fondy a ETF (Exchange-Traded Funds) sú populárne nástroje na diverzifikáciu. Umožňujú vám investovať do širokého spektra aktív prostredníctvom jedného investičného produktu. Môžete si vybrať fondy, ktoré investujú do akcií, dlhopisov, nehnuteľností, komodít alebo ich kombinácií.

Konkrétne príklady diverzifikácie

Príklad 1: Začínajúci investor

Janka je začínajúca investorka s obmedzeným rozpočtom. Rozhodne sa diverzifikovať svoje portfólio takto:

  • 45 % investuje do ETF, ktorý zahŕňa rôzne akcie z celého sveta.
  • 25 % investuje do dlhopisov, ktoré poskytujú stabilný výnos.
  • 15 % investuje do realitného investičného fondu (REIT), ktorý vlastní komerčné nehnuteľnosti.
  • 10 % investuje do ETF, ktoré sleduje cenu zlata.
  • 5 % investuje fo ETF, ktorý sleduje bitcoin.

Týmto spôsobom Jana znižuje riziko straty svojich úspor a zároveň má potenciál získať výnos z rôznych zdrojov.

Príklad 2: Skúsený investor

Milan je skúsený investor s väčším kapitálom. Rozhodne sa diverzifikovať svoje portfólio takto:

  • 25 % investuje do akcií technologických spoločností v USA.
  • 20 % investuje do akcií zdravotníckych spoločností v Európe.
  • 15 % investuje do podnikových dlhopisov s vysokým výnosom.
  • 15 % investuje do nehnuteľností, vrátane rezidenčných a komerčných nehnuteľností.
  • 10 % investuje do akcií rozvojových trhov
  • 10 % investuje do komodít, ako sú ropa a striebro.
  • 5 % investuje do kryptomien, ktoré považuje za vysoko rizikové, ale potenciálne veľmi ziskové.

Milan má takto diverzifikované portfólio, ktoré mu umožňuje využívať rôzne investičné príležitosti a zároveň minimalizovať riziko straty.

Diverzifikácia a dlhodobý rast

Je pravda, že akcie a dlhopisy majú tendenciu rásť v dlhodobom horizonte. Historicky, akciový trh preukázal dlhodobý rast, napriek krátkodobým výkyvom. Podobne aj dlhopisy poskytujú stabilné výnosy, aj keď nižšie ako akcie. Preto by sa mohlo zdať, že stačí investovať len do týchto aktív a nechať svoje peniaze rásť.

Avšak, aj keď tieto aktíva majú tendenciu rásť v dlhodobom horizonte, diverzifikácia je stále dôležitá. Dôvodom je, že trhy môžu zažiť obdobia vysokých výkyvov a neistoty. Krátkodobé straty môžu byť významné a môžu negatívne ovplyvniť vaše investície. Diverzifikácia môže pomôcť zmierniť tieto výkyvy a poskytnúť väčšiu stabilitu.

Záver

Diverzifikácia je základným kameňom úspešného investovania. Aj keď môže byť pre začiatočníkov trochu náročná na pochopenie, jej výhody sú nespochybniteľné. Zníženie rizika, stabilnejšie výnosy a ochrana pred infláciou sú len niektoré z dôvodov, prečo by ste mali diverzifikovať svoje investície. Nezabudnite, že každé investovanie nesie určité riziko, a preto je dôležité robiť informované rozhodnutia a neustále sa vzdelávať o investičných príležitostiach.

Ak ste v investovaní noví, začnite postupne a nezabudnite diverzifikovať. Čím skôr začnete, tým skôr môžete využiť výhody, ktoré diverzifikácia prináša. A pamätajte, že trpezlivosť a dôslednosť sú kľúčom k dlhodobému úspechu v investovaní.

Pozri tiež zo sekcie návody a tipy:

Upozorňujeme:

- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

etoro
Predchádzajúci článokCoT report: Spôsob, ako obchodovať ako veľkí hráči?
Ďalší článokTrio nových prírastkov v indexe S&P 500: KKR, CrowdStrike a GoDaddy
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno