Kvartálne výsledky

V reportovaní kvartálnych výsledkov pokračujeme aj tento týždeň. Najväčšie mená na Wall Street síce už oznámili svoje výsledky, no investori sa stále majú na čo tešiť. V tomto týždni svoje výsledky reportujú firmy ako Zoom, Snowflake, Salesforce, Okta, Plug či Dell. V tomto článku sa pozrieme na výrobcu alternatívnych burgrov – Beyond Meat.

Podnik, ktorého cieľom je nahrádzať mäsitú stravu alternatívami akou je napr. „falošné mäso“ vytvorené na rastlinnej báze, ešte pred pár rokmi plnil hlavné správy. Pútal pozornosť najmä dôležitými partnerstvami. Spolupráce so sieťami StarbucksTaco BellPepsiCoMcDonald´s alebo KFC boli jednými z mnohých.

Spoločnosť, ktorá sa pred pár rokmi snažila zmeniť svet stravovania, sa však v posledných rokoch topí v problémoch. Beyond Meat zaznamenal v posledných pokles predaja, pretože spotrebitelia strácajú záujem o produkty v dôsledku vysokých cien a otázok týkajúcich sa chuti, štruktúry a zdravotných výhod produktov. Spoločnosť v posledných štvrťrokoch spálila veľkú časť hotovosti, keď prepracovala svoje podnikanie a znížila výdavky, aby dosiahla udržateľný základ.

A prvé výsledky sa dostavili, vo štvrtok štvrťroku 2023 firma ohlásila sľubné výsledky. Prekonala očakávania analytikov v rámci tržieb a akcie v reakcií na to vzrástli o +74 %.

Najdôležitejšie čísla

V štvrtom štvrťroku roku 2023 dosiahli celkové tržby výšku 73,7 milióna USD, čo predstavuje pokles o 7,8 % oproti predchádzajúcemu roku. K tomuto poklesu prispeli najmä tržby v USA, ktoré klesli medziročne o takmer 24 %, avšak medzinárodné tržby vykompenzovali pokles v Spojených štátoch amerických, keďže vzrástli o 28,5 % na 30,9 miliónov USD. Medzinárodné tržby pomohol zvýšiť zľavový program, ktorý spoločnosť poskytovala. Aj napriek celkovému medziročnému poklesu tržby prekonali očakávania analytikov na Wall Street, ktorí prognózovali celkové tržby na úrovni 66,8 miliónov USD.

Hrubý zisk a hrubá marža boli negatívne ovplyvnené určitými nehotovostnými nákladmi vo výške 78,0 milióna USD. Z toho 67,5 milióna dolárov bolo súvisiacich s celosvetovým preskúmaním prevádzky spoločnosti, ktoré bolo ohlásené v novembri 2023. Prevádzková strata sa však navýšila na 160 miliónov USD v porovnaní so 67 miliónov USD pred rokom.

Čistá strata dosiahla výšku 155,1 milióna USD, čo predstavuje stratu 2,40 USD na akciu. V porovnaní so stratou 66,9 milióna USD alebo 1,05 USD na akciu v rovnakom období predchádzajúceho roku. Priemerné odhady na Wall Street rátali so stratou 0,82 USD na akciu.

Beyond Meat kvartálne výsledky

V roku 2023 dosiahli celkové tržby výšku 343,4 milióna USD, čo predstavuje pokles o 18,0 % oproti predchádzajúcemu roku. Hlavným dôvodom bol pokles tržieb v USA o 32,3 %. Naopak strmý pokles tržieb dokázala firma vykompenzovať rastom medzinárodných výnosov o takmer 20 % na 138 miliónov USD. Kým v roku 2022 predstavoval podiel medzinárodných tržieb na celkových tržbách 28 %, v roku 2023 predstavoval už viac ako 40 %.

Hrubý zisk a hrubá marža zahŕňali aj dopad zmeny účtovnej odhadovej hodnoty spojenej so stanovením očakávanej životnosti veľkých výrobných zariadení spoločnosti v prvom štvrťroku 2023. Táto zmena znížila náklady na odpisy na výrobu o približne 19,0 milióna USD.

Celoročná prevádzková strata dosiahla 341,9 miliónov USD oproti strate 342,7 miliónov USD v roku 2022. Čistá strata dosiahla výšku 338,1 milióna USD, čo predstavuje stratu 5,26 USD na akciu. V porovnaní so stratou 366,1 milióna USD alebo 5,75 USD na akciu v rovnakom období predchádzajúceho roku.

Najdôležitejšie novinky

Výrobca alternatívnych burgerov očakáva v prvom štvrťroku tržby v rozmedzí 70 až 75 miliónov USD, čo je výrazne pod konsenzom 89 miliónov USD. Manažment predpokladá, že tržby za celý rok 2024 dosiahnu 315 až 345 miliónov USD, čo je výrazne nižšie ako cieľ analytikov vo výške 344,4 milióna USD.

Generálny riaditeľ Ethan Brown oznámil, že spoločnosť v roku 2024 prijme niekoľko opatrení na dosiahnutie ziskovosti, vrátane zníženia prevádzkových nákladov, úpravy cien a uvedenia na trh nového, zdravšieho Beyond Burgeru. Spoločnosť tiež zrušila linku Beyond Meat Jerky, ktorá bola spustená v spolupráci s firmou PepsiCo Inc., v rámci snahy o zjednodušenie svojich operácií.

Na konci roka Beyond Meat disponoval 205,9 miliónmi USD v hotovosti a peňažných ekvivalentoch, pričom zároveň mal nesplatené dlhy vo výške 1,1 miliardy USD. Firma dosiahla zníženie čistého hotovostného toku použitého na prevádzkové činnosti na 107,8 milióna USD za celý rok, čo je výrazné zlepšenie oproti 320,2 milióna USD v predchádzajúcom roku. Kapitálové výdavky sa taktiež znížili na 10,6 milióna USD zo 70,5 milióna USD v porovnaní s rokom 2022.

Akcie Beyond Meat


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov klesli o -57,8 % na 7,51 USD. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 0,48 miliardy USD.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Covidový miláčik Zoom ohlasuje 1,5 miliardový buyback a pripisuje si 11 %
Nvidia valcuje Wall Steet, akcie opäť na maximách
Palo Alto zažil najväčší pokles za posledných 7 rokov, akcie odpisujú 25 %
Walmart so silnými výsledkami a akvizíciou firmy Vizio za 2,3 miliardy USD
Coinbase vykázal prvý zisk za 2 roky, akcie si pripisujú 14 %
Trade Desk ťaží z oživenia reklamy, akcie vzrástli o 20 %
AppLovin, 9. najlepšia akcia za rok 2023, rastie o ďalších 23 %
Akcie Lyft vystrelili o 35 %, firma hlási rekordný počet užívateľov
Stellantis po rekordnom roku oznamuje zvýšenie dividendy o 16 % a odkup akcií za 3 miliardy eur
Airbnb vykázal stratu kvôli daňovému sporu s Talianskom a ohlasuje expanziu
Shopify odpisuje 13 %, problémom je prevádzková marža a výhľad
Akcie Cloudflare rastú o 24 %, zisky prekonávajú odhady Wall Street
Roblox s rekordnými tržbami a silnými odhadmi pre tento štvrťrok
ARM prišiel, roztrhal očakávania, oznámil rekordné tržby a pripísal si 42 %
PayPal opäť sklamal Wall Street a jeho akcie smerujú nadol
Najnovší prírastok S&P 500 Uber hlási výsledky
Najväčší výrobca šperkov na svete Pandora s rekordnými tržbami za rok 2023
Akcie Fortinet po zverejnení výsledkov rastú o 8 % a dobiehajú zameškané
Najhodnotnejšia biofarmaceutická firma na svete Eli Lilly hlási silný dopyt
Hudobný gigant Spotify s rekordným rastom počtu užívateľov za celý rok, akcie si pripisujú 7 %
Palantir s historicky prvým ročným ziskom, akcie vystrelili o 17 %
Funguje McDonald’s stratégia „zrýchľovanie oblúkov“? Globálny rast predaja sklamal, akcie v prepade
Akcie Meta vystrelili o 15 %, Zuckerberg ohlasuje 50 miliardový buyback
Google odpisuje 6 %, investori sklamaní rastom tržieb z reklamy
Najhodnotnejšia európska firma Novo Nordisk hlási výsledky
Výrobca čipov AMD hlási slabší výhľad, akcie padajú o takmer 6 %
Najhodnotnejšia spoločnosť na svete Microsoft s výsledkami, cloud nespomaľuje
Zisk Intuitive Surgical vzrástol o 100 %, da Vinci dominuje trhu
Intel výrazne zaostáva. Je ich boj proti TSMC reálny alebo len slová?
Akcie Tesly sa prepadajú kvôli slabým výsledkom, Musk chystá nový revolučný model Redwood
SAP oznámil takmer 270 % nárast zisku, plánuje reštrukturalizáciu s cieľom vybudovať AI
Netflix opäť šliapol na plyn a jeho rast zrýchľuje, stúpajú aj jeho akcie o 10 %
Výhľad TSMC podporuje nádeje na globálne oživenie dopytu po smartfónoch v roku 2024
Samsung v ťažkostiach: Tržby klesli o 35 % a prevádzkový zisk je najhorší za 15 rokov
Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokJaponské akcie na maximách po 34 rokoch
Ďalší článokVyzve Mistral gigantov zo Silicon Valley a stane sa prvou európskou Big Tech spoločnosťou?
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno