Kvartálne výsledky

Výsledková sezóna je v plnom prúde, a firmy budú reportovať svoje výsledky za posledný štvrťrok 2023 aj v tomto týždni. Tento týždeň sa máme na čo tešiť, pretože hneď niekoľko gigantov ohlási svoje kvartálne výsledky. Medzi nimi sú spoločnosti ako Microsoft, Google, Novo Nordisk, Amazon, Apple, Meta či Chevron. V tomto článku sa pozrieme na výsledky amerického výrobcu čipov – AMD.

Spoločnosť Advanced Micro Devices (AMD), ktorá sa zameriava na rastúci trh čipov, ktorému dominuje najnovší prírastok klubu bilionárov, Nvidia, nedávno predstavila nové, takzvané akceleračné čipy. Spoločnosť predstavila dlho očakávaný rad s názvom MI300. Výkonná riaditeľka Lisa Su tiež poskytla ohromujúcu prognózu veľkosti odvetvia čipov AI a uviedla, že by sa mohla v nasledujúcich štyroch rokoch vyšplhať na viac ako 400 miliárd USD. Akcie spoločnosti za posledný rok vzrástli o +129,9 %.

O spoločnosti sme pomerne nedávno písali analýzu, ktorú si môžete prečítať TU. Výrobca čipov Advanced Micro Devices prekonal očakávania Wall Street v rámci tržieb a ohlásený upravený zisk na akciu je tiež v súlade s očakávaniami analytikov. Avšak očakávané tržby za rok 2024 boli nižšie ako prognózovali analytici. Akcie spoločnosti po ohlásení kvartálnych výsledkoch odpísali -3,2 %.

Najdôležitejšie čísla

Výrobca čipov Advanced Micro Devices prekonal priemerné odhady analytikov, keď vykázal tržby na úrovni 6,17 miliardy USD. Prevádzkový zisk za 4. štvrťrok 2023 bol 1,41 miliardy USD čo predstavuje takmer 12 % medziročný rast. Prevádzková zisková marža taktiež vzrástla na úroveň 22,8 %. EBITDA bola za tento štvrťrok na úrovni 1,58 miliardy USD, v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, keď bola 1,43 miliardy USD.

Predstavitelia americkej spoločnosti vykázali čistý zisk na úrovni 1,24 miliardy USD, čo predstavuje viac ako 11 % medziročný rast. Zisk na akciu dosiahol v tomto štvrťroku 0,77 centov, čo je v súlade s priemernými odhadmi analytikov na Wall Street. Analytici však prognózovali vyššie tržby z dátových centier. Očakávali, že tieto tržby budú na úrovni 2,29 miliardy USD, zatiaľ čo firma oznámila tržby z dátových centier na úrovni 2,28 miliardy USD. Medziročne to je viac o 43 %.

AMD kvartálne výsledky

Najdôležitejšie novinky

Výkonná riaditeľka Lisa Su uviedla, že rekordné štvrťročné tržby z grafických procesorov Instinct a serverových procesorov Epyc hnali štvrťročné príjmy spoločnosti. Taktiež zdôraznila vyššie tržby z procesorov Ryzen pre osobné počítače. „Dopyt po našom portfóliu vysoko výkonných produktov pre dátové centrá neustále stúpa, čo nám pomohlo k silnému ročnému rastu v období, keď umelá inteligencia pretransformuje takmer každú časť trhu s výpočtovou technikou.“ povedala Su.

Avšak predstavitelia firmy očakávajú, že tržby v jej segmente dátových centier budú v prvom štvrťroku oproti minulému štvrťroku stagnovať. Očakáva sa, že silný nárast grafických spracovateľov dátových centier vykompenzuje sezónny pokles predaja serverov. Výrobca čipov Advanced Micro Devices (AMD) v utorok večer predstavil zmiešané výsledky za 4. štvrťrok a svoj výhľad na aktuálne obdobie bol nižší ako očakávania analytikov. Pre aktuálny štvrťrok firma predpovedá tržby vo výške 5,4 miliardy USD. Avšak analytici predpovedali tržby až vo výške 5,73 miliardy USD.

Tržby v segmente herných produktov v štvrtom štvrťroku dosiahli 1,4 miliardy USD, čo predstavuje pokles o 17 % oproti minulému roku. Tento pokles bol spôsobený poklesom tržieb z polovodičových čipov, čiastočne vykompenzovaným zvýšením predaja grafických procesorov Radeon. Za celý rok 2023 dosiahli tržby v segmente Dátových centier 6,5 miliardy USD, čo predstavuje nárast o 7% oproti predchádzajúcemu roku, vďaka silnému rastu tržieb z grafických procesorov Instinct a procesorov 4. generácie EPYC.

Akcie AMD


Akcie firmy AMD za posledných 12 mesiacov vzrástli o +129,9 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 172,1 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 1720,6 násobok zisku na akciu (P/E), 47,9 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 90,3 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 277,9 bilióna USD.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Najhodnotnejšia spoločnosť na svete Microsoft s výsledkami, cloud nespomaľuje
Zisk Intuitive Surgical vzrástol o 100 %, da Vinci dominuje trhu
Intel výrazne zaostáva. Je ich boj proti TSMC reálny alebo len slová?
Akcie Tesly sa prepadajú kvôli slabým výsledkom, Musk chystá nový revolučný model Redwood
SAP oznámil takmer 270 % nárast zisku, plánuje reštrukturalizáciu s cieľom vybudovať AI
Netflix opäť šliapol na plyn a jeho rast zrýchľuje, stúpajú aj jeho akcie o 10 %
Výhľad TSMC podporuje nádeje na globálne oživenie dopytu po smartfónoch v roku 2024
Samsung v ťažkostiach: Tržby klesli o 35 % a prevádzkový zisk je najhorší za 15 rokov
Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokNajhodnotnejšia spoločnosť na svete Microsoft s výsledkami, cloud nespomaľuje
Ďalší článokGoogle odpisuje 6 %, investori sklamaní rastom tržieb z reklamy
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno