Kvartálne výsledky

V minulom týždni začala nová výsledková sezóna, počas ktorej budú reportovať firmy výsledky za svoj posledný štvrťrok 2023. Tento týždeň ohlásia svoje kvartálne výsledky spoločnosti ako 3M, Netflix, ASML, Tesla, IBM či Intel. V tomto článku sa pozrieme ale na to, ako sa darilo najväčšiemu európskemu výrobcovi softvéru SAP.

Najhodnotnejšej nemeckej firme, podľa trhovej kapitalizácie, sa v poslednom období darí, keď si od začiatku roka pripísala +17,3 %. Už v minulom roku sa SAP zameral na využívanie umelej inteligencie a hľadal viacero možností ako znížiť prevádzkové náklady. Začiatkom roku oznámil predaj podielu v Qualtrics či zrušenie viac ako 3000 pracovných miest. Firma tiež ťažila zo sily cloudového podnikania a v minulom roku dokonca predstavitelia firmy navrhovali dividendu vo výške 2,05 EUR na akciu.

SAP potešil investorov aj v roku 2023 keď za celý rok jej akcie vzrástli o +52,3 %Spoločnosť jednoznačne prekonala odhady Wall Street z pohľadu tržieb. Akcie nemeckej firmy v reakcii na zverejnené výsledky stúpajú o +7,4 % na 161,1 EUR.

Najdôležitejšie čísla

SAP v poslednom kvartáli 2023 zvýšil medziročne príjmy o 5 % na 8,47 miliardy USD. Zároveň tento výsledok prekonal odhady analytikov, ktoré boli vo výške 8,35 miliardy USD. Prevádzkový zisk však oproti rovnakému obdobiu minulého roka o klesol o -5 % na 1,9 miliardy USD, pričom prevádzková zisková marža klesla z 24,8 % na 22,4 %. Čistý zisk vzrástol takmer o +262 % na 1,2 miliardy z 300 miliónov EUR, resp. z 0,63 na 1,02 EUR na akciu. 

SAP oznámil takmer 300 % nárast zisku, plánuje reštrukturalizáciu s cieľom vybudovať AI

Najdôležitejšie novinky

Trhová kapitalizácia firmy vzrástla v roku 2023 o 49,9 % na 180,9 miliárd USD, čo z nej robí 58. najhodnotnejšiu spoločnosť na svete a jednu z najväčších firiem obchodovaných na akciovej burze v Európe. Predstavitelia firmy očakávajú, že tento rok SAP vygeneruje tržby vo výške 17-17,3 miliardy EUR. To je porovnateľné s priemerným odhadom 17 miliárd EUR, ktoré predpovedajú analytici agentúry Bloomberg. Výrobca softvéru predpovedá dvojciferný percentuálny rast tržieb zo svojho kľúčového cloudového podnikania. Očakáva sa, že príjmy z cloudu sa v roku 2024 zvýšia o 24-27 %. V roku 2024 spoločnosť SAP očakáva rast prevádzkového zisku o 17 % až 21 % na 7,9 miliardy EUR.

Finančný riaditeľ Dominik Asam uviedol, že reštrukturalizácia ovplyvní operácie SAP globálne. Spoločnosť mala k 31. decembru 107 602 stálych zamestnancov. Spoločnosť uviedla, že na danú reštrukturalizáciu vynaloží 2 miliardy EUR. Najmä na program buď na preškolenie zamestnancov so zručnosťami AI, alebo na ich nahradenie prostredníctvom programov dobrovoľného prepúšťania. Výrobca softvéru začal skúmať ChatGPT OpenAI a oznámil zámer integrovať túto technológiu AI do svojich produktov. Služby cloudovej infraštruktúry sú dôležité pre spoločnosti, ktoré sa snažia využívať technológie, ako je AI, pričom prieskum Bloomberg Intelligence zistil, že 72 % firiem plánuje v roku 2024 zvýšiť rozpočty na IT infraštruktúru.

V máji spoločnosť SAP tiež oznámila partnerstvo s jednotkou cloud computingu spoločnosti Google, o ktorej uviedla, že umožní klientom jednoduchšie zjednotiť údaje z rôznych zdrojov a využívať AI na zlepšenie svojich operácií. Spoločnosť spolu so svojimi softvérovými rivalmi pracuje na začlenení nástrojov AI prakticky do všetkých svojich produktov.

SAP oznámil 300 % nárast zisku, plánuje tiež reštrukturalizáciu
Zdroj: SAP

Akcie SAP


Akcie SAP za posledných 12 mesiacov vzrástli o +50,3 % a v reakcii na zverejnené výsledky stúpajú o ďalších +7,4 % na 174,6 EUR. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 87,7 násobok zisku na akciu (P/E), 24,1 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 33 násobok EV/EBITDA


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Netflix opäť šliapol na plyn a jeho rast zrýchľuje, stúpajú aj jeho akcie o 10 %
Výhľad TSMC podporuje nádeje na globálne oživenie dopytu po smartfónoch v roku 2024
Samsung v ťažkostiach: Tržby klesli o 35 % a prevádzkový zisk je najhorší za 15 rokov
Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokAmerické akciové trhy na historických maximách
Ďalší článokPrimoco UAV sa presúva na Prime Market Pražskej burzy
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno