Kvartálne výsledky

Tento týždeň pomaly končí a nás ešte čaká reportovanie výsledkov niekoľkých zaujímavých spoločností z rôznych odvetví. Svoje kvartálne výsledky už ohlásili firmy ako PalantirBPArmPandoraFortinetEli Lilly či PayPal. Dnes sa pozrieme ako sa darilo americkej spoločnosti Roblox.

Tá patrí medzi najpopulárnejšie herné platformy. 17-ročná spoločnosť je jedným z lídrov v odvetví metaverze. Minulý rok si zažila turbulentné obdobie, keď po kvartálnych výsledkoch za 3 štvrťrok 2023 sa jej akcie prepadli o 21 %. Hlavným dôvodom bol fakt, že podľa predstaviteľov firmy, ľudia trávili menej času hraním jej videohier v treťom štvrťroku. Aj napriek tomuto výraznému poklesu si firma za celý rok 2023 pripísala 24 %.

Zlepšenú situáciu potvrdzujú aj výsledky za 4. štvrťrok 2023, v ktorých prevádzkovateľ platformy ohlásil silné čísla a tiež usmernenia na rok 2024, ktoré boli lepšie ako na Wall Street. Akcie si po výsledkoch pripísali +9,5%.

Najdôležitejšie čísla

Tržby za posledný kvartál 2023 dosiahli rekordnú úroveň 749,9 miliónov USD, čo predstavuje takmer 30 % nárast oproti minulému roku. Rekordným kvartálnym tržbám pomohlo hneď niekoľko zlepšených kľúčových indikátorov. Počet denne aktívnych používateľov platform& vzrástol medziročne o 22 % na 75,1 miliónov. Taktiež sa zvýšil počet prémiových mesačných platcov na 15,9 miliónov, čo je o 18 % viac ako v minulom roku.

Americká zaznamenala 11,5 % medziročné zvýšenie celkových nákladov a výdavkov, tie vzrástli z 990 miliónov na vyše 1,1 miliardu USD. To ovplyvnilo zvýšenie prevádzkovej straty na 355,2 miliónov USD. Najväčší podiel na tom mali náklady na výnosy, ktoré medziročne vzrástli o 20,5 %.

Zvýšené prevádzkové náklady mali vplyv aj na čistý zisk, respektíve stratu, ktorá dosiahla 323 miliónov USD. Strata na akciu bola na úrovni 0,52 USD, pričom analytici odhadovali 0,55 USD na akciu. Pod rekordný kvartál sa podpísali aj rezervácie Robloxu, ktoré medziročne vzrástli o 25 % na 1,1 miliardy USD z 0,89 miliardy USD.

Roblox kvartálne výsledky

Silné štvrťročné výsledky len podčiarkli pomerne úspešný rok 2023, v ktorom tržby za celý minulý fiškálny rok dosiahli 2,79 miliardy USD. To je o 26 % viac ako v roku 2022. Rezervácie za celý fiškálny rok bol 3,5 miliardy, čo predstavuje 23 % medziročný rast. Firma aj vďaka zvýšeným nákladom na marketing dosiahla významný nárast denných aktívnych používateľov, ktorých bolo o 22 % viac ako v v roku 2022. Organizácia ukončila rok 2023 so 71,5 miliónmi aktívnych používateľov denne, čo predstavuje medziročný nárast o 22 %. Analytici očakávali 70,75 milióna.

Najdôležitejšie novinky

Rast akcií však podporili najmä silné usmernenia na prvý kvartál 2024 a na celý fiškálny rok 2024. Tržby v prvom kvartáli by sa mali pohybovať medzi 755 až 780 miliónmi USD. Na celý rok sa odhadujú tržby 3,3 miliardy až 3,4 miliardy USD. Podobne silné sú aj očakávané rezervácie.

Za prvý kvartál predstavitelia očakávajú, že rezervácie budú medzi 910 až 940 miliónmi USD. Wall Street odhadovala vo výške 903 miliónov USD. Roblox predpovedá celoročné rezervácie, generované z nákupov virtuálnej meny „Robux“ v hre, medzi 4,14 miliardy a 4,28 miliardy USD, čo je viac ako odhadovali analytici 4,03 miliardy USD. K zlepšeným číslam sa vyjadril aj finančný riaditeľ Robloxu Michael Guthrie.

„Pomalé a neustále zlepšovanie základnej technológie umožnilo našim vývojárskym komunitám vytvárať lepšie veci, čo prirodzene prilákalo staršie publikum,“ povedal čím zdôraznil snahu diverzifikovať portfólio aj na starších užívateľov. Pozitívnou správou je fakt, že pre herný priemysel sa očakáva, že globálny trh s videohrami tento rok vzrastie o 2,8 %. Potvrdzuje to výskumná spoločnosť NewZoo, ktorá očakáva silný predaj konzol Xbox od Microsoftu a PlayStation 5 od Sony.

Spoločnosť investuje nemalé prostriedky do vytvorenia svojej verzie metaverse, 3D virtuálneho priestoru, kde sa ľudia môžu stýkať a hrať hry. Online platforma je domovom pre viac ako 5,5 milióna aktívnych pohlcujúcich zážitkov od hrania cez spoločenské stretnutia až po koncerty, šport, módne prehliadky, vzdelávanie a zábavu.

Akcie Roblox


Akcie firmy Roblox za posledných 12 mesiacov vzrástli o +23,3 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 44,9 USD. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 27,9 miliardy USD.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

ARM prišiel, roztrhal očakávania, oznámil rekordné tržby a pripísal si 42 %
PayPal opäť sklamal Wall Street a jeho akcie smerujú nadol
Najnovší prírastok S&P 500 Uber hlási výsledky
Najväčší výrobca šperkov na svete Pandora s rekordnými tržbami za rok 2023
Akcie Fortinet po zverejnení výsledkov rastú o 8 % a dobiehajú zameškané
Najhodnotnejšia biofarmaceutická firma na svete Eli Lilly hlási silný dopyt
Hudobný gigant Spotify s rekordným rastom počtu užívateľov za celý rok, akcie si pripisujú 7 %
Palantir s historicky prvým ročným ziskom, akcie vystrelili o 17 %
Funguje McDonald’s stratégia „zrýchľovanie oblúkov“? Globálny rast predaja sklamal, akcie v prepade
Akcie Meta vystrelili o 15 %, Zuckerberg ohlasuje 50 miliardový buyback
Google odpisuje 6 %, investori sklamaní rastom tržieb z reklamy
Najhodnotnejšia európska firma Novo Nordisk hlási výsledky
Výrobca čipov AMD hlási slabší výhľad, akcie padajú o takmer 6 %
Najhodnotnejšia spoločnosť na svete Microsoft s výsledkami, cloud nespomaľuje
Zisk Intuitive Surgical vzrástol o 100 %, da Vinci dominuje trhu
Intel výrazne zaostáva. Je ich boj proti TSMC reálny alebo len slová?
Akcie Tesly sa prepadajú kvôli slabým výsledkom, Musk chystá nový revolučný model Redwood
SAP oznámil takmer 270 % nárast zisku, plánuje reštrukturalizáciu s cieľom vybudovať AI
Netflix opäť šliapol na plyn a jeho rast zrýchľuje, stúpajú aj jeho akcie o 10 %
Výhľad TSMC podporuje nádeje na globálne oživenie dopytu po smartfónoch v roku 2024
Samsung v ťažkostiach: Tržby klesli o 35 % a prevádzkový zisk je najhorší za 15 rokov
Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokARM prišiel, roztrhal očakávania, oznámil rekordné tržby a pripísal si 42 %
Ďalší článokSkladací iPhone od Apple. Bude realitou už v tomto roku?
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno