Kvartálne výsledky

Tento týždeň kvartálnych výsledkov sa nám pomaly končí. Ako sa darilo v poslednom štvrťroku 2023 už reportovali firmy ako Coca Cola, Datadog, Airbnb, Upstart či Cisco. Do konca týždňa nás čaká ešte zopár zvučným mien, dnes po zavretí obchodovania oznámia výsledky Coinbase, Roku či The Trade Desk. V tomto článku sa pozrieme na najväčšieho amerického konkurenta zdieľaných jázd Uberu – Lyft.

Americkej spoločnosti sa v poslednom období darí, minulý rok jej trhová hodnota vzrástla o takmer 50 % na 5,98 miliardy USD. Tento rok pokračuje v raste keď jej akcie si od začiatku roka pripísali už +18 % a po zverejnení kvartálnych výsledkov vystrelili o +35 %. Súčasná trhová kapitalizácia je 6,5 miliardy USD.

Firma sa pri reportovaní dopustila kontroverzie keď ohlasovala report hneď dvakrát. V pôvodnom texte Lyft predpovedal, že jeho upravená marža EBITDA (zisk pred úrokmi, zdanením, odpismi a amortizáciou) sa v roku 2024 zvýši o 5 %. V reakcii na túto chybu cena akcií spoločnosti pôvodne raketovo vzrástla o viac ako 60 %. V skutočnosti sa táto marža zvýšila o 0,5 %. Ale aj napriek tejto „kancelárskej chybe“ podnik reportoval silné výsledky, pričom vykázal tržby aj zisky, ktoré prekonali očakávania Wall Street.

Najdôležitejšie čísla

Tržby za posledný kvartál 2023 boli na úrovni 1,224 miliardy USD, čo predstavuje 4 % nárast oproti rovnakému obdobiu v minulom roku. Reportované tržby prekonali očakávaniami analytikov, ktorí odhadovali 1,2 miliardy USD. Manažment uviedol, že počet aktívnych jazdcov na jeho platforme v štvrtom štvrťroku vzrástol o 10 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom na 22,4 milióna. Počet jázd taktiež vzrástol o 27 % na 190,8 miliónov. Spoločnosť oznámila, že hrubé rezervácie v štvrtom štvrťroku vzrástli o 17 % oproti predchádzajúcemu roku na 3,72 miliardy USD, čím prekonala odhady analytikov, ktorí očakávali 3,67 miliardy USD.

Lyftu sa podarilo znížiť čistú stratu o takmer 550 miliónov, keď vykázal stratu 26,3 miliónov USD. Pozoruhodný rast zaznamenal podnik aj v rámci upraveného zisku na akciu, ten bol za posledný štvrťrok 0,19 USD, oproti upravenej strate na akciu 0,75 USD v minulom roku. Voľný cash flow dosiahol 14,9 miliónov USD.

Akcie Lyft vystrelili o 35 %

Za celý rok 2023 americká spoločnosť zaznamenala tržby takmer 4,4 miliardy USD, čo je viac o 8 % ako za rok 2022. Čistá strata bola vo výške 340,3 milióna USD v porovnaná s 1,6 miliardovou stratou za celý rok 2022 a zahŕňa 497,0 milióna USD kompenzácie vo forme akcií a súvisiacich nákladov na daň z príjmu z pracovného pomeru. Upravená EBITDA dosiahla 222,4 milióna USD.

Za celý rok 2023 bolo vykonaných 709 miliónov jázd, čo predstavuje medziročný rast o 18 %. Firma tiež mala viac ako 40 miliónov užívateľov, čo je jej najvyššia ročná návštevnosť v histórii. Tento nárast bol spôsobený odvážnou zárukou spoločnosti na príchod vodiča v prípade jazdy na letisko do 10 minút. Ak sa tak nestane, používatelia dostanú kompenzáciu až do výšky 100 USD v kreditoch. 98% jázd krytých touto zárukou splnili spomínaných 10 minút včas a plánované odvozy na letiská v poslednom kvartály dosiahli historické maximum.

Najdôležitejšie novinky

Aj napriek slušným číslam však za Uberom stále zaostáva. Podľa spoločnosti zaoberajúcej sa prieskumom trhu YipitData má spoločnosť od druhého štvrťroku 2022 približne 30 % podiel na americkom trhu zdieľanej jazdy v porovnaní so 70 % podielom Uberu. Minulý týždeň Uber oznámil kvartálne výsledky, v ktorých oznámil svoj vôbec prvý prevádzkový zisk od založenia spoločnosti v roku 2009.

V rámci úsilia udržať si vodičov a podporiť transparentnosť odmeňovania, podnik začiatkom tohto mesiaca uviedol, že vodiči zarobia najmenej 70 % sumy, ktorú jazdci platia každý týždeň, s výnimkou externých poplatkov. Zamestnanci však tvrdia, že to nie je dostatočné. Vodiči obidvoch spoločností štrajkovali na Valentína, aby upozornili na nízke platy. Koalícia zastupujúca vodičov tvrdí, že v súčasnosti ide o zlé zaobchádzanie zo strany aplikačných spoločností.

Akcie Lyft


Akcie za posledných 12 mesiacov stúpli o +42,5 % na 16,4 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 22,5 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E). Trhová kapitalizácia spoločnosti je 26,6miliardy USD.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Upstart odpisuje 20 %, celoročný pokles tržieb je sklamaním
Airbnb vykázal stratu kvôli daňovému sporu s Talianskom a ohlasuje expanziu
Shopify odpisuje 13 %, problémom je prevádzková marža a výhľad
Akcie Cloudflare rastú o 24 %, zisky prekonávajú odhady Wall Street
Roblox s rekordnými tržbami a silnými odhadmi pre tento štvrťrok
ARM prišiel, roztrhal očakávania, oznámil rekordné tržby a pripísal si 42 %
PayPal opäť sklamal Wall Street a jeho akcie smerujú nadol
Najnovší prírastok S&P 500 Uber hlási výsledky
Najväčší výrobca šperkov na svete Pandora s rekordnými tržbami za rok 2023
Akcie Fortinet po zverejnení výsledkov rastú o 8 % a dobiehajú zameškané
Najhodnotnejšia biofarmaceutická firma na svete Eli Lilly hlási silný dopyt
Hudobný gigant Spotify s rekordným rastom počtu užívateľov za celý rok, akcie si pripisujú 7 %
Palantir s historicky prvým ročným ziskom, akcie vystrelili o 17 %
Funguje McDonald’s stratégia „zrýchľovanie oblúkov“? Globálny rast predaja sklamal, akcie v prepade
Akcie Meta vystrelili o 15 %, Zuckerberg ohlasuje 50 miliardový buyback
Google odpisuje 6 %, investori sklamaní rastom tržieb z reklamy
Najhodnotnejšia európska firma Novo Nordisk hlási výsledky
Výrobca čipov AMD hlási slabší výhľad, akcie padajú o takmer 6 %
Najhodnotnejšia spoločnosť na svete Microsoft s výsledkami, cloud nespomaľuje
Zisk Intuitive Surgical vzrástol o 100 %, da Vinci dominuje trhu
Intel výrazne zaostáva. Je ich boj proti TSMC reálny alebo len slová?
Akcie Tesly sa prepadajú kvôli slabým výsledkom, Musk chystá nový revolučný model Redwood
SAP oznámil takmer 270 % nárast zisku, plánuje reštrukturalizáciu s cieľom vybudovať AI
Netflix opäť šliapol na plyn a jeho rast zrýchľuje, stúpajú aj jeho akcie o 10 %
Výhľad TSMC podporuje nádeje na globálne oživenie dopytu po smartfónoch v roku 2024
Samsung v ťažkostiach: Tržby klesli o 35 % a prevádzkový zisk je najhorší za 15 rokov
Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokUpstart odpisuje 20 %, celoročný pokles tržieb je sklamaním
Ďalší článokAppLovin, 9. najlepšia akcia za rok 2023, rastie o ďalších 23 %
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno