Kvartálne výsledky

PayPal je jednou z posledných veľkých technologických spoločností, ktorá sa z prepadu, čo nastal na akciových trhoch v posledných rokoch, nevie spamätať. Zatiaľ čo americké akciové trhy v uplynulých dňoch prekonávali historické maximá, akcionári PayPal príliš dôvodov na radosť nemali. Akcie spoločnosti od historického maxima klesli až o 80 % v dôsledku viacerých problémov na čele s intenzívnejšou konkurenciou zo strany Apple Pay a Google Pay.

Rast tržieb platobného giganta sa v posledných rokoch výrazne spomalil a znížili sa aj jeho ziskové marže. Manažment sa rozhodol reagovať úspornými opatreniami vrátane prepúšťania, väčšieho zamerania na existujúcich zákazníkov a na spätné odkupy akcií. Tento krok pomohol mierne oživiť marže, ale ani to nepresvedčilo investorov, aby vytlačili ceny akcií nahor. Nakoniec prišla zmena vo vedení firmy, keď pozíciu genrálneho riaditeľa Dana Schulmana prebral Alex Chriss, ktorý 19 rokov pracoval pre Intuit.

S novým CEO sa PayPal snaží zamerať viac na malé a stredné podniky, oživiť inovácie a zjednodušiť platobné možnosti pre zákazníkov. Nedávno firma zároveň usporiadala konferenciu pre investorov, kde oznámila svoje iniciatívy a inovácie, na ktorých pracuje. Ani tie akciové trhy nepresvedčili a akcie odpisovali ďalšie straty.

Investori chcú vidieť pozitívne čísla a rast. V poslednom štvrťroku vedenie firmy zvýšilo odhad rastu, na čo reagovali akcie rastom a mnohí verili, že by PayPal mohol prísť s ďalšími dobrými správami. Neprišiel. Spoločnosť v štvrtom kvartáli 2023 síce prekonala očakávania ananlytikov z hľadiska objemu platieb, tržieb i upraveného zisku, avšak výhľad firmy na rok 2024, ktorý je označovaný za transformačný, bol pochmúrny. V reakcii akcie PayPal klesajú o -9,29 % na 57,41 USD.

Najdôležitejšie čísla

O tom, že sklamanie Wall Street sa týka výhradne výhľadu manažmentu na rok 2024, svedčia solídne výsledky firmy v poslednom štvrťroku 2023. Objem platobných transakcií vzrástol o 15 % na takmer 410 miliárd USD, čo prekonalo prognózy analytikov, ktoré počítali s 403,6 miliardami USD. Tento rast poháňal najmä tzv. neznačkové procesovanie platieb od dcérskej firmy Braintree, ktoré sa ale vyznačuje nižšími maržami.

pypl2
Objem platobných transakcií ťahal najmä neznačkové procesovanie platieb

Tržby PayPalu v porovnaní s minulým rokom stúpli o 9 % na 8 miliárd USD, čo prevýšilo odhady analytikov vo výške 7,9 miliardy USD. Lepšie na tom bola samotná ziskovosť dôsledkom úsporných opatrení. Prevádzkový zisk sa zvýšil o 39 % na 1,7 miliardy USD a prevádzková zisková marža sa zvýšila z 16,8 na 21,5 %. Čistý zisk stúpol o polovicu na 1,4 miliardy USD, resp. na 1,29 na akciu. Upravený zisk na akciu rástol pomalším tempom a síce o 19,4 % na 1,48 USD na akciu. Voľný cash flow stúpol o 72 % na 2,5 miliardy USD, avšak 1,7 miliardy USD je z jednorázového predaja BNPL pôžičiek. Upravený cash flow bez započítania tejto položky klesol takmer o polovicu.

Navrh bez nazvu 60

Za celý rok 2023 PayPal zvýšil príjmy o 8,2 % na 29,8 miliardy USD. Prevádzkový zisk mu stúpol o tretinu na 5 miliárd USD a čistý zisk o 75 % na 4,26 miliardy USD, resp. na 3,84 USD na akciu. Počet aktívnych zákazníkov sa medziročne znížil o 9 miliónov na 426 miliónov, avšak počet transakcií na používateľa kontinuálne stúpa. Medziročne ide o nárast o 14 % na 58,7 za posledných 12 mesiacov.

Najdôležitejšie novinky

PayPal pri prezentácii výsledkov uviedol, že rok 2024 sa ponesie v znamení transformácie, ktorá má podnik vrátiť na cestu dlhodobého a udržateľného rastu. V rámci tejto snahy nedávno oznámil aj ďalšie zoštíhlenie firmy, ktoré vyústi do prepustenia zhruba 9 % pracovnej sily. Štíhlejšia firma má podľa manažmentu byť lepšie sústredená a jej cieľom bude naďalej revolucionizovať platobný svet.

V aktuálnom roku sa preto chce firma zamerať na urýchlenie prcesovania platieb prostredníctvom prihlasovania používateľov skrz rozpoznávanie tváre alebo odtlačok psta. Ďalšou inováciou má byť vývoj umelej inteligencie, ktorá bude používateľom prispôsobovať individualizované odporúčanie na nákupy v reálnom času u toho istého obchodníka.

Tieto, ale aj ďalšie predstavené iniciatívy, však potrebujú svoj čas. „Robíme toho mnoho, aby sme podporili zmeny interne aj externe. Nič sa však nedeje zo dňa na deň. Bude nejaký čas trvať, kým sa niektoré z našich iniciatív rozšíria,“ povedal Chriss.

Nakoniec vedenie podniku informovalo, že v prvom štvrťroku 2024 očakáva medziročný rast tržieb o 7 % a rast zisku v rozmedzí od 4 do 6 %. Za celý rok usmernenie ohľadom vývoja príjmov PayPal neposkytol a informoval, že tak už robiť ani nebude, čo investorov negatívne prekvapilo. Zisk by mal byť v roku 2024 v porovnaní s predchádzajúcim rokom nemenný a to aj napriek plánovanému zoštíhlovaniu firmy. Voľný cash flow by mal dosiahnuť 5 miliárd USD a toľko plánuje PayPal minúť aj spätné odkupy akcií.

Akcie PayPal


Akcie PayPal za posledných 12 mesiacov odpísali -20,67 % a v rozšírenom obchodovaní klesajú o ďalších -9,29 % na 57,41 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 18,9 násobok zisku na akciu (P/E), 10,4 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E) a 12,5 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 68,1 miliardy USD.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Najnovší prírastok S&P 500 Uber hlási výsledky
Najväčší výrobca šperkov na svete Pandora s rekordnými tržbami za rok 2023
Akcie Fortinet po zverejnení výsledkov rastú o 8 % a dobiehajú zameškané
Najhodnotnejšia biofarmaceutická firma na svete Eli Lilly hlási silný dopyt
Hudobný gigant Spotify s rekordným rastom počtu užívateľov za celý rok, akcie si pripisujú 7 %
Palantir s historicky prvým ročným ziskom, akcie vystrelili o 17 %
Funguje McDonald’s stratégia „zrýchľovanie oblúkov“? Globálny rast predaja sklamal, akcie v prepade
Akcie Meta vystrelili o 15 %, Zuckerberg ohlasuje 50 miliardový buyback
Google odpisuje 6 %, investori sklamaní rastom tržieb z reklamy
Najhodnotnejšia európska firma Novo Nordisk hlási výsledky
Výrobca čipov AMD hlási slabší výhľad, akcie padajú o takmer 6 %
Najhodnotnejšia spoločnosť na svete Microsoft s výsledkami, cloud nespomaľuje
Zisk Intuitive Surgical vzrástol o 100 %, da Vinci dominuje trhu
Intel výrazne zaostáva. Je ich boj proti TSMC reálny alebo len slová?
Akcie Tesly sa prepadajú kvôli slabým výsledkom, Musk chystá nový revolučný model Redwood
SAP oznámil takmer 270 % nárast zisku, plánuje reštrukturalizáciu s cieľom vybudovať AI
Netflix opäť šliapol na plyn a jeho rast zrýchľuje, stúpajú aj jeho akcie o 10 %
Výhľad TSMC podporuje nádeje na globálne oživenie dopytu po smartfónoch v roku 2024
Samsung v ťažkostiach: Tržby klesli o 35 % a prevádzkový zisk je najhorší za 15 rokov
Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokKomerční banka zaznamenala slabší rok 2023, plní dlhodobý cieľ a investorom vyplatí rekordnú dividendu
Ďalší článokARM prišiel, roztrhal očakávania, oznámil rekordné tržby a pripísal si 42 %
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno