Kvartálne výsledky

Výsledková sezóna je v plnom prúde, a firmy budú reportovať svoje výsledky za posledný štvrťrok 2023 aj v tomto týždni. Tento týždeň sa máme na čo tešiť, pretože hneď niekoľko gigantov ohlási svoje kvartálne výsledky. Medzi nimi sú spoločnosti ako Microsoft, Google, Starbucks, Amazon, Apple, Meta či AMD. V tomto článku sa pozrieme na výsledky najhodnotnejšej firmy v Európe – Novo Nordisk.

Dánsky farmaceutický gigant za posledný rok vzrástol o +58 % a stal sa najhodnotnejšou európskou spoločnosťou, podľa trhovej kapitalizácie. Súčasná trhová kapitalizácia firmy je 502,6 miliardy USD. Výrobca liekov predbehol LVMH, začiatkom septembra a odvtedy výrazne zrýchlil. Firme sa darí hlavne vďaka prudko rastúcemu predaju liekov na obezitu a cukrovku. Tento rok musela dočasne znížiť dostupnosť niektorých dávok v USA o polovicu, pretože nestíhala uspokojovať dopyt.

Koncom roka však firma ohlásila investíciu 5,6 miliardy EUR do zvýšenia výroby v Dánsku, aby uspokojila rýchlo rastúci celosvetový dopyt po výrobku na chudnutie Wegovy. Rozšírenie závodu v Kalundborgu má zvýšiť kapacitu výroby aktívnych farmaceutických látok (API), ktoré sú hlavnou biologickou aktívnou zložkou liekov vrátane tých, ktoré potrebuje firma pre liek Wegovy a liek na cukrovku Ozempic. Nedávno sme tiež porovnávali ako sa darí firmám Novo a Eli Lilly v boji dominanciu liekov na chudnutie.

Big farma akcie, farmaceutický ekvivalent Big tech akcií, začínajú byť v trende a potvrdzujú to aj výsledky dánskej firmy. Renomovaný výrobca liekov na chudnutie prekonal odhady Wall Street v rámci tržieb aj EPS. Akcie firmy po kvartálnych výsledkoch vzrástli o +3,5 % .

Najdôležitejšie čísla

Tržby spoločnosti za posledný štvrťrok 2023 boli na úrovni 9,6 miliardy USD, čo predstavuje 44 % nárast oproti minulému roku. Analytici odhadovali tržby na úrovni 9,14 miliardy USD. Firma ohlásila prevádzkový zisk 3,9 miliardy USD, čo je medziročne viac o 50 %. Prevádzková marža vrástla na 40,6 %.

Predstavitelia firmy ohlásili čistý zisk 3,2 miliardy USD, čo je medziročne viac o 61 %. Zisk na akciu tiež prekonal očakávania analytikov, ktorí odhadovali EPS na úrovni 0,67 USD na akciu. Firma ohlásila zisk 0,71 USD na akciu, čo je 61 % viac ako v minulom roku.

Najhodnotnejšia európska firma Novo Nordisk hlási výsledky

Najdôležitejšie novinky

Hlavnou zaujímavosťou je však rast tržieb v segmente Diabetesu a Obezity, ktorý vzrástol o 38 %. V januári 2024 spoločnosť Novo Nordisk úspešne dokončila prvú fázu 3a štúdie s IcoSemou, kombináciou bazálneho inzulínu ikodeku a semaglutidu s fixným pomerom raz týždenne a fázu 1 štúdie s perorálnym amykretínom v rámci starostlivosti o obezitu.

Pri pohľade na celý rok očakáva dánska farmaceutická spoločnosť rast tržieb v rozmedzí od 18 % do 26 %, bez vplyvu výmenných kurzov. Novo Nordisk pripisuje tento rast predovšetkým zvýšenému dopytu po liečbe založenej na GLP-1 v oblasti starostlivosti o obezitu a diabetes. Spoločnosť však uznáva prítomnosť intenzívnejšej konkurencie a pokračujúceho cenového tlaku v sektoroch starostlivosti o cukrovku a obezitu.

Za celý rok 2023 boli tržby na úrovni 33,8 miliardy USD, čo je značný nárast oproti 25,1 miliardy USD v roku 2022. Prevádzkový zisk vzrástol na 14,9 miliardy USD, čo predstavuje 37 % medziročný rast. Čistý zisk dosiahol 12,2 miliardy USD a čistý zisk na akciu vzrástol viac ako 50 % na 2,71 USD.

Na výročnom valnom zhromaždení 21. marca 2024 chce správna rada navrhnúť konečný dividendový výnos vo výške 6,40 USD za rok 2023 na akciu. Celkový očakávaný dividendový výnos za rok 2023 je 9,40 USD na akciu. Správna rada tiež spustila nový program na odkup akcií v hodnote až 20 miliárd USD.

Akcie Novo Nordisk


Akcie firmy Novo Nordisk za posledných 12 mesiacov vzrástli o +57,1 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 109,1 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 44,9 násobok zisku na akciu (P/E), 34,2očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 4,7 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 485,8 bilióna USD.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Výrobca čipov AMD hlási slabší výhľad, akcie padajú o takmer 6 %
Najhodnotnejšia spoločnosť na svete Microsoft s výsledkami, cloud nespomaľuje
Zisk Intuitive Surgical vzrástol o 100 %, da Vinci dominuje trhu
Intel výrazne zaostáva. Je ich boj proti TSMC reálny alebo len slová?
Akcie Tesly sa prepadajú kvôli slabým výsledkom, Musk chystá nový revolučný model Redwood
SAP oznámil takmer 270 % nárast zisku, plánuje reštrukturalizáciu s cieľom vybudovať AI
Netflix opäť šliapol na plyn a jeho rast zrýchľuje, stúpajú aj jeho akcie o 10 %
Výhľad TSMC podporuje nádeje na globálne oživenie dopytu po smartfónoch v roku 2024
Samsung v ťažkostiach: Tržby klesli o 35 % a prevádzkový zisk je najhorší za 15 rokov
Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokGoogle odpisuje 6 %, investori sklamaní rastom tržieb z reklamy
Ďalší článokLondýnska burza je v úpadku: Počet kótovaných spoločností klesol v roku 2023 na rekordne nízku úroveň
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno