Kvartálne výsledky

Výsledková sezóna pokračuje a spoločnosti, ktoré sú kótované na akciových burzách budú reportovať svoje výsledky za posledný štvrťrok 2023 aj v tomto týždni. Tento týždeň nás čaká viacero zaujímavých spoločností z rôznych odvetví. Medzi nimi sú spoločnosti ako Palantir, BPPayPalAlibabaWalt Disney, Spotify či McDonald’s. V tomto článku sa pozrieme na najväčšieho výrobcu šperkov na svete – Pandora.

Dánska spoločnosť ovládla rok 2023 v oblasti luxusných akcií s rastom o 92 %. Výrobca cenovo dostupných šperkov počas roka zvýšil svoje ciele rastu, pretože sa mu darilo na dôležitých trhoch, napr. v USA, kde získal podiel na trhu aj napriek poklesu celého trhu. Pandora dobrý vývoj opísala tak, že jej investície do značky a siete obchodov sa vyplácajú, čoho dôkazom je aj silný záver roka. Luxusná značka v poslednom štvrťroku 2023 prekonala konsenzuálne odhady Wall Street v rámci tržieb, avšak ohlásený zisk na akciu bol mierne pod očakávaniami.

Najdôležitejšie čísla

Tržby spoločnosti za posledný štvrťrok 2023 dosiahli úroveň 1,65 miliardy USD, čo predstavuje takmer 10 % nárast oproti minulému roku, pričom priemerné odhady na Wall Street boli 1,52 miliardy USD. Rast tržieb ťahali najmä šperky z kolekcie Moments, ktorých predaj medziročne vzrástol o 6,5 % na 0,99 miliardy USD. Šperky z tejto kolekcie tvorili v 4. štvrťroku minulého roka 64 % podiel na celkových tržbách podniku.

Výrobca šperkov zaznamenal prevádzkový zisk 0,53 miliardy USD, čo je medziročne viac o 15 %. Prevádzková marža vrástla z 32,4 % na 33,9 %. Čistý zisk dosiahol 0,38 miliardy USD, čo je rovnaká hodnota, ako v minulom roku. Zisk na akciu medziročne vzrástol o 16 % na 4,27 USD, čo bolo menej ako odhadovali analytici. Tí očakávali zisk 4,50 USD na akciu. Cash flow sa zvýšil medziročne o 22 % na 0,62 miliardy USD.

Najväčší výrobca šperkov na svete Pandora s rekordnými tržbami za rok 2023

Dobrý výkon akcií Pandora, ktoré vzrástli o 92 %, dánska spoločnosť potvrdila rekordnými tržbami za celý fiškálny rok 2023. Tie stúpli o 6 % na 4,06 miliardy USD oproti roku 2022. Organický rast dosiahol takmer 8 %, za čo sa do veľkej miery podpísala stratégia Phoenix, ktorá ju pozdvihla na pozíciu vedúcej cenovo dostupných značky šperkov. Stratégia Phoenix je iniciatíva zameraná na obnovu a transformáciu značky po obdobiach výziev spojených s pandémiou Covid-19. Tržby z kolekcie Moments prestavovali 2,65 miliardy USD, čo je o približne o 6,5 % viac ako za rok 2022. Dobrý výsledok podporili aj pokračujúce investície do značky a siete obchodov podporili široký rast predaja cez všetky kolekcie.

Podnik zaznamenal v roku 2023 prevádzkový zisk 1,02 miliardy USD, čo je o 15 % viac v porovnaní s 0,97 miliardami USD v roku 2022. Prevádzková marža vrástla z 32,4 % na 33,9 %. Čistý zisk za celý rok 2023 však medziročne klesol na 0,68 miliardy USD, hlavne kvôli pokračujúcim investíciám do sortimentu diamantov, vyrobených v laboratóriu.

Najdôležitejšie novinky

Silný rast naprieč ukazovateľmi umožnil Pandore zvýšenie dividendy na 2,60 USD na akciu. Manažment taktiež sľubuje nový program spätného odkupu akcií v hodnote 580 miliónov USD do roku 2025. V roku 2023 Pandora vyplatila investorom dividendu vo výške 2,31 USD na akciu. Celková vyplatená suma bola približne 200 miliónov USD. Okrem toho bol vo februári 2023 bol spustený program spätného odkúpenia akcií v hodnote 0,72 miliardy USD, ktorý bol ukončený vo februári 2024.

V rámci svojich enviromentálnych cieľov je aj zaujímavý fakt, že úplný prechod na recyklované zlato a striebro bol dokončený o rok skôr než bolo plánované. Optimistické ciele si Pandora stanovila aj vo finančnej oblasti. V ďalšom roku plánuje 6 až 9 % organický rast a prevádzkovú maržu na úrovni 25 %. Očakáva sa, že potenciálnou hnacou silou budúceho rastu bude Čína, najväčší svetový trh s klenotmi. Tamojšie podnikanie Pandory, ktoré v roku 2023 tvorilo len 3 % tržieb, trpelo väčšinu minulého roka v dôsledku prísnych obmedzení COVID-19. Trh však v januári ukázal známky oživenia.

Predstavitelia spoločnosti očakávajú, že tržby z diamantov vyrobených v laboratóriu, budú generovať viac ako 140 miliónov USD do roku 2026. Zaviazali sa pritom, že Pandora bude ďalej optimalizovať svoju činnosť a využívať získané skúsenosti, aby sa stala preferovanou značku pre takto vyrobené diamanty.

Akcie Pandora


Akcie firmy Pandora za posledných 12 mesiacov vzrástli o +71,71% a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 144,9 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 19,8 násobok zisku na akciu (P/E), 15,4 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 13,6 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 11,85 miliardy USD. Dividendový výnos je v súčasnosti na úrovni 1,55 %.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Akcie Fortinet po zverejnení výsledkov rastú o 8 % a dobiehajú zameškané
Najhodnotnejšia biofarmaceutická firma na svete Eli Lilly hlási silný dopyt
Hudobný gigant Spotify s rekordným rastom počtu užívateľov za celý rok, akcie si pripisujú 7 %
Palantir s historicky prvým ročným ziskom, akcie vystrelili o 17 %
Funguje McDonald’s stratégia „zrýchľovanie oblúkov“? Globálny rast predaja sklamal, akcie v prepade
Akcie Meta vystrelili o 15 %, Zuckerberg ohlasuje 50 miliardový buyback
Google odpisuje 6 %, investori sklamaní rastom tržieb z reklamy
Najhodnotnejšia európska firma Novo Nordisk hlási výsledky
Výrobca čipov AMD hlási slabší výhľad, akcie padajú o takmer 6 %
Najhodnotnejšia spoločnosť na svete Microsoft s výsledkami, cloud nespomaľuje
Zisk Intuitive Surgical vzrástol o 100 %, da Vinci dominuje trhu
Intel výrazne zaostáva. Je ich boj proti TSMC reálny alebo len slová?
Akcie Tesly sa prepadajú kvôli slabým výsledkom, Musk chystá nový revolučný model Redwood
SAP oznámil takmer 270 % nárast zisku, plánuje reštrukturalizáciu s cieľom vybudovať AI
Netflix opäť šliapol na plyn a jeho rast zrýchľuje, stúpajú aj jeho akcie o 10 %
Výhľad TSMC podporuje nádeje na globálne oživenie dopytu po smartfónoch v roku 2024
Samsung v ťažkostiach: Tržby klesli o 35 % a prevádzkový zisk je najhorší za 15 rokov
Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokAkcie Fortinet po zverejnení výsledkov rastú o 8 % a dobiehajú zameškané
Ďalší článokXTB predstavila svoj produktový plán a oznámila predbežné finančné výsledky za rok 2023
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno