Kvartálne výsledky

Výsledková sezóna sa nám rozbehla a boli sme svedkami reportovania už niekoľkých zaujímavých spoločností. Svojich akcionárov pozitívne prekvapil napr. Netflix, nemecký SAP alebo holandský ASML. V stredu po uzavretí americkej akciovej burzy vykázala svoje čísla za posledný štvrťrok aj Tesla. Tá musí na trhu s elektromobilmi čeliť rastúcej konkurencii a to najmä zo strany čínskych výrobcov, ktorým kraľuje spoločnosť BYD. Práve tá zosadila Teslu z elektromobilového trónu, keď dodala zákazníkom viac elektrických áut, vyše pol milióna.

Spoločnosť Elona Muska sa snaží brániť voči zintenzívňujúcej konkurencii a nižšiemu ako očakávanému dopytu po elektromobiloch najmä zlacňovaním. Naposledy oznámila zníženie cien len pred dvomi týždňami na čínskom trhu. v dôsledku čoho sa Tesle prudko stenčili ziskové marže. Finančné trhy boli zvadvé, ako súboj na elektromobilovom trhu pokračuje a ako Tesla ukončila rok 2023.

Výsledky Tesly nakoniec mierne zaostali za odhadmi Wall Street z hľadiska príjmov i zisku. Trhy nepotešilo ani varovanie, že v roku 2024 spoločnosť nedosiahne také miery rastu produkcie ako v predchádzajúcich rokoch, čo je spojené najmä s prípravami na výrobu vozidla novej generácie v Gigafactory Texas. Akcie Tesly v dnešnom rozšírenom obchodovaní klesajú o -7,73 % na 191,77 USD.

Najdôležitejšie čísla

Tesla dosiahla v poslednom kvartáli 2023 medziročný rast tržieb iba o 3,5 % na 25,17 miliardy USD, čo zaostalo za očakávaniami analytikov, ktoré boli vo výške 25,87 miliardy. Najslabší výkon dosiahol automobilový segment, ktorého príjmy vzrástli len o 1 %, pričom práve ten sa podieľa na celkových príjmoch spoločnosti rozhodujúcou mierou 85,6 %.

Ako sme spomínali Tesla čelí vyššej konkurencii, ale aj slabšiemu dopytu po elektromobiloch, ako sa očakávalo. Dôkazom toho je, že autopožičovňa Hertz sa plánuje zbaviť 20 tisíc elektrických vozidiel od Tesly kvôli slabému záujmu zákazníkov. Príjmy z výroby a skladovania energie sa zvýšili o 10 % a z ostatných služieb o 27 %. Vplyvom znižovania cien niektorých modelov na viacerých trhov ale horšie dopadlo samotné hospodárenie firmy.

Navrh bez nazvu 52

Prevádzkový zisk sa v porovnaní s rovnakým obdobím pred rokom prepadol o 55 % na 1,76 miliardy USD, pričom prevádzková zisková marža sa zúžila z 16 % na 7 %. Zisk EBITDA, ktorý neporčíta s daňami, úrokmi a odpismi, sa znížil o 39 %. Čistý zisk klesol o polovicu na 1,85 miliardy, resp. na 0,53 USD na akciu. Upravený zisk bez započítania jednorázových položiek klesol o 40 % na 0,71 USD na akciu, pričom analytici počítali so ziskom 0,73 USD na akciu. Pozitívne dopadol voľný cashflow, ktorý medziročne stúpol o 45 % na 2,06 miliardy USD.

Najdôležitejšie novinky

Jedným z najdôležitejších ukazovateľov spoločnosti Tesla je aj výška produkcie a počet dodaných vozidiel. Oba ukazovatele pokračovali v roku 2023 uspokojivo rýchlym tempom, hoci nedosahovali hodnoty stanovené dlhodobým plánom Elona Muska. Ten chce rásť ročným tempom 50 %. V poslednom štvrťroku sa miera produkcie zvýšila o 35 % a počet predaných vozidiel o 38 %. V roku 2023 Tesla predala 1 808 581 vozidiel.

Ako sme už ale spomínali vyššie, v roku 2024 by malo toto tempo spomaliť, pretože Tesla plánuje predstaviť vozidlo novej generácie. „Zameriavame sa na čo najrýchlejšie uvedenie platformy novej generácie na trh s plánom spustiť výrobu v Gigafactory Texas. Táto platforma spôsobí revolúciu vo výrobe vozidiel. Sme blízko k spusteniu nášho lacného vozidla novej generácie a sme z toho nadšení. Toto je revolučný výrobný systém, oveľa pokročilejší ako ktorýkoľvek iný na svete,“ vyjadril sa Elon Musk. Nový model, ktorý má byť určený pre masy, by mal byť pomenovnaý „Redwood“ a s jeho produkciou by mohla Tesla začať v polovici roku 2025.

Musk sa na konferencii k výsledkom spoločnosti tiež vyjadril k svojim komentárom z minulého týždňa, v ktorých tvrdil, že bude musieť zabezpečiť väčšiu kontrolu nad Teslou, ak má spoločnosť splniť svoje rozsiahle ambície v oblasti umelej inteligencie. Obáva sa pritom, že v budúcnosti bude mať len malý vplyv na chod podniku a že by mu mohol niektorý hlavný akcionárov odobrať kontrolu alebo urobiť zlé rozhodnutie.

Akcie Tesla


Akcie Tesly za posledných 12 mesiacov vzrástli o +43,9 %, ale v reakcii na zverejnené výsledky kesajú o -7,73 % na 191,77 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 67,0 násobok zisku na akciu (P/E), 56,6 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 42,5 násobok EV/EBITDA


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

SAP oznámil takmer 270 % nárast zisku, plánuje reštrukturalizáciu s cieľom vybudovať AI
Netflix opäť šliapol na plyn a jeho rast zrýchľuje, stúpajú aj jeho akcie o 10 %
Výhľad TSMC podporuje nádeje na globálne oživenie dopytu po smartfónoch v roku 2024
Samsung v ťažkostiach: Tržby klesli o 35 % a prevádzkový zisk je najhorší za 15 rokov
Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokVodafone a Microsoft spájajú sily zmluvou v hodnote 1,4 miliardy EUR na AI transformáciu
Ďalší článokPrepúšťanie v „Big Tech“ spoločnostiach nespomaľuje ani v roku 2024
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno