Kvartálne výsledky

Výsledková sezóna je v plnom prúde a firmy budú reportovať svoje výsledky za posledný štvrťrok 2023 aj v tomto týždni. Tento týždeň sa máme na čo tešiť, pretože kvartálne výsledky ohlasuje hneď niekoľko zaujímavých spoločností. Medzi nimi sú spoločnosti ako Palantir, BPPayPalAlibabaWalt Disney, Spotify či McDonald’s. V tomto článku sa pozrieme na najhodnotnejšiu biofarmatickú spoločnosť na svete – Eli Lilly.

Americkej spoločnosti sa minulý rok darilo, akcie firmy si pripísal viac ako 100 % a Bank of America nedávno označila firmu za top akciu v novom roku. BoA uviedla, že spoločnosť má „dobrú pozíciu na to, aby odolala konkurenčným hrozbám“. Úctyhodný rast spoločnosti bol poháňaný úspešnými výsledkami štúdie liekov proti obezite.

Tak sa začali preteky o získanie trhového podielu na rýchlo sa rozvíjajúcom trhu s liekmi proti obezite. Lilly okamžite reagovala na výzvu vstúpiť do tohto priestoru, ktorému dominuje európsky konkurent Novo Nordisk20 % znížením svojej katalógovej ceny pre Zepbound v porovnaní s Wegovy, na 1 056 USD mesačne

Spoločnosť prekonala odhady analytikov aj v tomto štvrťroku a to v rámci celkových tržieb ako aj tržieb z lieku Mounjaro. Taktiež firma vykázala zisk na akciu, ktorý bol nad očakávaniami analytikov. Akcie spoločnosti na kvartálne výsledky reagovali +5 % rastom.

Najdôležitejšie čísla

Tržby spoločnosti za posledný štvrťrok 2023 boli na úrovni 9,3 miliardy USD, čo predstavuje 28 % nárast oproti minulému roku. Silné výsledky americkej spoločnosti boli podporené výnimočným dopytom po liekoch, najmä liekom proti cukrovke Mounjaro a nedávno uvedeného lieku na chudnutie, Zepbound. Príjmy z lieku Moujaro boli za posledný kvartál 2023 na úrovni 2,2 miliardy USD, pričom analytici odhadovali, že tržby z tohto lieku budú 1,7 miliardy USD. Konsenzus analytikov bol na úrovni 8,8 miliardy USD.

Firma ohlásila prevádzkový zisk 2,4 miliardy USD, čo je medziročne viac o 30 %. Prevádzková marža vrástla na 25,5 %. Predstavitelia podniku ohlásili čistý zisk 2,2 miliardy USD, čo je medziročne viac o 13 %. Upravený zisk vzrástol o 61 % na 2,49 USD na akciu, pričom Wall Street očakávala 2,46 USD na akciu.

Najhodnotnejšia biofarmaceutická firma na svete, Eli Lilly, hlási silný dopyt po ich liekoch

Tržby za celý rok 2023 vzrástli o 20 % na 34,1 miliardy USD, čím prekonali priemerné odhady analytikov 33,63 miliardy USD. Tržby tiež predstihli stanovený rozsah 33,4 miliardy USD až 33,9 miliardy USD, ktorý predpovedali predstavitelia spoločnosti na začiatku roku.

Upravený zisk za rok 2023 bol 6,32 USD na akciu, čo je medziročný pokles o 20 %. To bol trochu horší výsledok, ako očakávala Wall Street. Analytici totiž odhadovali celoročný upravený zisk na akciu výške 6,34 USD. Zisk taktiež zaostával za stanoveným rozsahom 6,50 až 6,70 USD na akciu, ktorý si určili predstavitelia Eli Lilly.

Najdôležitejšie novinky

Eli Lilly sa stala v roku 2023 najcennejšou farmaceutickou spoločnosťou vďaka potenciálu v oblasti liečby cukrovky a obezity. Mounjaro je liek určený na liečbu cukrovky, keď pomáha kontrolovať hladinu cukru v krvi tým, že stimuluje inzulín a potláča produkciu glukagónu v tele. Zepbound obsahuje rovnakú účinnú látku ako Mounjaro, a to tirzepatid. Bol schválený v novembri 2023 a uvedený na trh v decembri, pričom zároveň aj on dosiahol pozoruhodné výsledky s tržbami vo výške 175,8 milióna USD počas štvrtého štvrťroka.

Čo sa týka očakávaní na celý rok 2024, tak spoločnosť opäť investorov pozitívne prekvapila. V ďalšom roku očakáva príjmy v rozmedzí 40,4 až 41,6 miliardy USD, pričom priemerný odhad analytikov bol na úrovni 39,6 miliardy USD. Zisk by mal sa mal pohybovať okolo 12,50 USD na akciu, čo je v súlade s očakávaniami Wall Street.

Akcie Eli Lilly


Akcie firmy Eli Lilly za posledných 12 mesiacov vzrástli o +104,1 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 693,3 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 125,5 násobok zisku na akciu (P/E), 55,7 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 57,7 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 658,1 bilióna USD. Ide tak o 9. najhodnotenejšiu firmu na svete.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Hudobný gigant Spotify s rekordným rastom počtu užívateľov za celý rok, akcie si pripisujú 7 %
Palantir s historicky prvým ročným ziskom, akcie vystrelili o 17 %
Funguje McDonald’s stratégia „zrýchľovanie oblúkov“? Globálny rast predaja sklamal, akcie v prepade
Akcie Meta vystrelili o 15 %, Zuckerberg ohlasuje 50 miliardový buyback
Google odpisuje 6 %, investori sklamaní rastom tržieb z reklamy
Najhodnotnejšia európska firma Novo Nordisk hlási výsledky
Výrobca čipov AMD hlási slabší výhľad, akcie padajú o takmer 6 %
Najhodnotnejšia spoločnosť na svete Microsoft s výsledkami, cloud nespomaľuje
Zisk Intuitive Surgical vzrástol o 100 %, da Vinci dominuje trhu
Intel výrazne zaostáva. Je ich boj proti TSMC reálny alebo len slová?
Akcie Tesly sa prepadajú kvôli slabým výsledkom, Musk chystá nový revolučný model Redwood
SAP oznámil takmer 270 % nárast zisku, plánuje reštrukturalizáciu s cieľom vybudovať AI
Netflix opäť šliapol na plyn a jeho rast zrýchľuje, stúpajú aj jeho akcie o 10 %
Výhľad TSMC podporuje nádeje na globálne oživenie dopytu po smartfónoch v roku 2024
Samsung v ťažkostiach: Tržby klesli o 35 % a prevádzkový zisk je najhorší za 15 rokov
Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, GuruFocus
Predchádzajúci článokNovartis kupuje MorphoSys za 2,7 miliardy EUR s cieľom rozšíriť portfólio liekov na rakovinu
Ďalší článokUmelá inteligencia a Super Micro: Akcie za posledný rok vzrástli o 600 %
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno