Akciové trhy

Akciové trhy vo svete nám stále rastú a pozitívna nálada sa podpisuje aj pod brutálny rast kryptomien. Dnes by som sa chcel bližšie pozrieť na 3 regióny a vybranú obchodnú myšlienku, ktorá by mohla rezonovať najbližšie týždne. Upozornil by som, že pri aktuálnych rastoch na trhoch by som sa nehnal do rozbehnutého vlaku, ktorý by mi mohol odtrhnúť nohy, ale skôr by som sa zameriaval na menej prehriate sektory.

Amerika

Z celkového pohľadu bude spotrebiteľ v USA menším motorom rastu, keďže nadmerné úspory a finančné stimuly miznú, domácnosti tak pociťujú tlak vysokých úrokových sadzieb. Úrokové platby domácností v USA ako percento úrokového príjmu sú najvyššie od roku 1959. Miera nesplácania kreditných kariet v malých amerických bankách je najvyššia od roku 1992 a osobné úspory sú na ústupe. A toto zhoršenie nastáva, keď sa miera nezamestnanosti blíži k 50-ročným minimám – stále silný trh práce.

Opatrnejší a uvedomelejší spotrebiteľ má dôsledky na zisky spoločností. Ovplyvnené tržby z predaja vyvíjajú ďalší tlak na akcie, keďže prevádzkové marže klesajú. Tovar a služby podľa vlastného uváženia, ktoré sú zosúladené s cyklickejšími segmentami trhu, sa zdajú byť ohrozené – nedávno sme zaznamenali podstatné revízie odhadov rastu ziskov na rok 2024 smerom nadol.

Spoločnosti s odolnejšími tokmi ziskov a silnejšími súvahami majú lepšiu pozíciu na to, aby odolali tlakom stále prísnej menovej politiky, rastúcemu dlhu a zhoršovaniu spotrebiteľských výdavkov. Všeobecnou definíciou kvality je stálosť zárobkov, zvýšená ziskovosť a nízka úroveň dlhu – to všetko sú ľahko kvantifikovateľné metriky. Existujú však aj kvalitatívne aspekty, ako je dôveryhodnosť manažérskeho tímu, firemná kultúra, sila značky, konkurenčná výhoda, sila obchodného modelu atď.

Mesiac na trhoch so Stanom Viktorinom: Americký spotrebiteľ, Európske marže a Japonský trh
Zdroj: MSCI, State Street Global Advisors, Porovnanie indexu kvality MSCI so svetovým indexom MSCI

Európa

Sprísnenie menovej politiky ovplyvnilo širšiu európsku ekonomiku rýchlejšie ako v USA, hlavne v dôsledku pomerne nepriaznivého fiškálneho pozadia. Napriek tomu sa zdá, že Európska centrálna banka (ECB) s menšou pravdepodobnosťou zníži sadzby v roku 2024 rovnakým spôsobom, aký očakávame od Fedu. Zjavnou preferenciou ECB je nechať súčasné sadzby pôsobiť cez systém. Hrozba recesie však stúpa, čo potvrdila aj posledná prognóza Európskej komisie.

Členovia komisie poznamenali, že „vysoké a stále rastúce spotrebiteľské ceny väčšiny tovarov a služieb si vyberajú väčšiu daň, ako sa očakávalo“. Poskytovanie bankových úverov sa spomalilo a Komisia vidí „pretrvávajúcu slabosť v priemysle a slabnúcu dynamiku v službách“.

Hoci miera úspor domácností v eurozóne je stále relatívne vysoká, zhoršenie je evidentné aj v iných oblastiach vrátane domácich fixných investícií. Keď si spotrebitelia prispôsobia míňacie návyky, zisky spoločnosti budú nevyhnutne ovplyvnené. Zatiaľ čo ziskové marže sa udržiavali na vysokej úrovni, marže MSCI Europe zvyčajne korelovali s infláciou – nižšie marže často nasledovali po vrchole inflácie. So slabnúcou mierou inflácie sa práve teraz dostávame do podobnej situácie.

Mesiac na trhoch so Stanom Viktorinom: Americký spotrebiteľ, Európske marže a Japonský trh
Zdroj: FactSet, čierna – Medziročná zmena indexu HICP v Eurozóne, zelená – prevádzkové marže firiem v EÚ

Investujte pasívne s Investičnými plánmi XTB

Japonsko

Ak sa Bank of Japan (BoJ) v tomto roku stane jedinou významnou centrálnou bankou na svete, ktorá bude zvyšovať svoju kľúčovú sadzbu, to by mohlo byť hlavným spúšťačom pre rast domácej meny, toto si myslí nie jeden analytik. Japonská vláda tiež začiatkom novembra schválila komplexný balík ekonomických stimulov s cieľom okrem iného podporiť rast miezd medzi malými a strednými spoločnosťami. Je však nepravdepodobné, že by Japonsko malo záujem o príliš silný jen, pretože by to mohlo spôsobiť tlak na exportne orientované spoločnosti v krajine, a teda aj na japonský akciový trh, ktorý sa po desiatkach rokov konečne znova nadýchol.

Mesiac na trhoch so Stanom Viktorinom: Americký spotrebiteľ, Európske marže a Japonský trh
Zdroj: Bloomberg terminál, Vývoj hlavného japonského indexu Nikkei od roku 1970

Ďalším faktorom je aktuálny rast akciového trhu v Japonsku, ktorý sa po 30 rokoch vrátil na svoje maximá a mohol by taktiež spôsobiť vyšší dopyt po Jenoch. Inflačná špirála sa rozbieha pomaly, ale posledné komentáre člena bankovej rady Takatu, smerovali k tomu, že na horizonte sa začína črtať pravdepodobnosť zvyšovania sadzieb. V roku 2024 sa v Japonsku taktiež uskutočňuje program plošnejšieho navyšovania miezd, čo by mohlo podporiť infláciu a vďaka širším príjmom domácností osmeliť spotrebiteľa v utrácaní.

Mesiac na trhoch so Stanom Viktorinom: Americký spotrebiteľ, Európske marže a Japonský trh
Zdroj: tradingeconomics.com, Očakávanie vývoja zákl.úrokovej sadzby v Japonsku

Vyšší apetít podstupovať riziko pri rastúcich japonských výnosoch by tiež mohol podporiť prílev na akciový trh, zatiaľ čo korporácie, ktoré disponujú veľkým množstvom hotovosti, by sa mohli snažiť reinvestovať do rastových príležitostí, aby udržali krok s infláciou.

Komodity na čele so zemným plynom

Trhy hlavných priemyselných komodít sa ešte stále nachádzajú pod svojimi očakávanými hodnotami. Môže to spôsobovať viacero faktorov, averzia obchodníkov k vyššiemu riziku a teda nedôvera v expanzívny ekonomický cyklus alebo alokovanie kapitálu do menej rizikových, napríklad dlhopisových, trhov. V tabuľke nižšie môžeme vidieť, že či už ropa Brent alebo WTI by si v tomto roku mali prilepšiť a na konci roka sa pohybovať o 4 – 5 USD vyššie za barel.

Mesiac na trhoch so Stanom Viktorinom: Americký spotrebiteľ, Európske marže a Japonský trh
Zdroj: tradingeconomics.com, Odhady vývoja cien komodít v jednotlivých kvartáloch roka 2024

Podobne je na tom aj americký zemný plyn, ktorý výrazne klesol na začiatku roka až k cene 1.5$ za britskú mernú jednotku. Odhady na tento rok naznačujú možný rast k úrovni 2.05-2.10$, pri aktuálnych cenách, ktoré atakujú 3-ročné minimá, je jasne vidieť obrovský záujem obchodníkov o obchodovanie s plynom na obe smery. Už niekoľko týždňov po sebe dosahuje počet otvorených pozícií významný prírastok. Taktiež futures kontrakty na letnú sezónu, ktorá zväčša začína počas marca, sú vypísané na postupne vyššie ceny. To by mohla byť jedna z obchodných myšlienok pri komoditách, podľa môjho subjektívneho názoru by mohol práve zemný plyn z USA prekonávať trhový benchmark.

Mesiac na trhoch so Stanom Viktorinom: Americký spotrebiteľ, Európske marže a Japonský trh
Zdroj: xStation 5, Vývoj ceny amerického zemného plynu a sezónnosť

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie jednotlivých spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich 
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokGitLab zefektívnil prevádzku a prekonal očakávania, výhľad je však sklamaním, akcie odpisujú 22 %
Ďalší článokNio uprostred cenovej vojny v Číne a intenzívnej konkurencie navyšuje stratu

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno