TOP 10: najlepší investori všetkých čias

Najlepší investori v histórii, medzi ktorých patria i známe mená ako Buffet alebo Soros, dokázali v jednotlivých rokoch premieňať investície na obrovské zisky. Ako vyzerala ich investičná stratégia?

0
5187

Warren Buffet

Asi nikoho neprekvapí, že sme na prvé miesto umiestnili veštca z Omahy a generálneho riaditeľa spoločnosti Berkshire Hathaway Warrena Buffetta, ktorý už od mladosti prejavoval záujem o investovanie. Buffett začal svoju kariéru ako investičný predajca a neskôr sa stal študentom Benjamina Grahama, kde získal titul MBA. Grahamov prístup k hodnotovému investovaniu mal na Buffetta výrazný vplyv a stal sa základom jeho investičnej filozofie.

Buffettova investičná filozofia sa zameriava na dlhodobé investície do podhodnotených spoločností s trvalými konkurenčnými výhodami. Verí v nákup akcií za cenu nižšiu, než je ich vnútorná hodnota, a držanie týchto akcií po dlhú dobu. Buffett sa vyhýba investíciám do technológií, ktorým nerozumie, a radšej sa zameriava na firmy s jasným obchodným modelom a stabilnými výnosmi. Pod vedením Buffetta sa Berkshire Hathaway stala jednou z najhodnotnejších spoločností na svete, s priemerným ročným výnosom okolo 20 % od roku 1965. Tento úspech urobil z Buffetta jedného z najbohatších ľudí na svete, s čistým majetkom presahujúcim 100 miliárd USD.

Citát Warrenna Buffetta „Buďte chamtiví, keď sú ostatní vystrašení, a buďte vystrašení, keď sú ostatní chamtiví.“

Peter Lynch

Peter Lynch je americký investor, ktorý sa narodil v roku 1944 a po absolvovaní Wharton School na univerzite v Pensylvánii začal pracovať pre Fidelity Investments. Lynch sa rýchlo vypracoval a stal sa jedným z najúspešnejších manažérov fondov v histórii. V rokoch 1977 až 1990 pracoval ako manažér Maggelan Mutual fondu spoločnosti Fidelity Investments, v ktorom dokázal priemerne zhodnotiť investície mierou 29,2 % ročne.

Až v jedenástich z trinástich rokov porazil akciový index S&P 500 a Maggelan Mutual sa najvýkonnejším fondom na svete. Medzitým sa hodnota fondu zvýšila z 18 miliónov USD na 14 miliárd USD. Lynchovu stratégiu môžeme označiť za jednu z najkomplexnejších na trhu, vďaka čomu získal prezývku chameleón. V období rastu trhu investoval do rastových akcií, naopak v období blížiacej sa recesie dokázal fond rýchlo preorientovať na dividendové a defenzívne akcie, ktoré počas zlých rokov nestrácajú takú významnú časť hodnoty ako tie rastové. Lynch sa podelil o svoju investičnú stratégiu s verejnosťou v besteselleroch „One up on Wal Street“ a „Beating the Street“.

Lynch je zároveň zástancom investičnej filozofie „investujte do toho, čo poznáte.“ Verí, že individuálni investori môžu nájsť dobré investičné príležitosti tým, že sledujú svoje každodenné skúsenosti a identifikujú spoločnosti s potenciálom na rast. Jeho prístup sa zameriava na dôkladnú analýzu finančných výkazov a hľadanie spoločností s pevnými fundamentmi a rastovými vyhliadkami.

Citát Petera Lyncha: Investori, ktorí sa pripravujú na korekcie alebo sa ich pokúšajú predvídať, stratili oveľa viac peňazí, ako sa stratilo pri samotných korekciách.“

Carl Icahn

Carl Icahn, narodený v roku 1936, je známy ako jeden z najúspešnejších aktivistických investorov. Icahn začal svoju kariéru na Wall Street v 60. rokoch a postupne sa stal významnou osobnosťou vo finančnom svete. Jeho spoločnosť, Icahn Enterprises, sa špecializuje na investície do rôznych priemyselných odvetví.

Icahnova investičná stratégia zahŕňa získavanie významných podielov v spoločnostiach a následné tlačenie na vedenie, aby vykonalo zmeny, ktoré zvýšia hodnotu akcionárov. Icahn je známy svojím agresívnym prístupom a neváha vstúpiť do verejných sporov s vedením firiem, čo mu prinieslo reputáciu tvrdého a neústupného investora. Vďaka tomu sa Icahn stal symbolom aktivistického investovania. Vďaka schopnosti identifikovať podhodnotené spoločnosti a presadiť zmeny sa stal miliardárom a priniesol veľké zisky nielen pre jeho firmu, ale aj pre akcionárov spoločností, do ktorých investoval.

Citát Carla Icahna: „Musím dávať pozor na záujmy akcionárov. Som najväčší akcionár“

George Soros

George Soros, narodený v roku 1930 v Maďarsku, je zakladateľom Quantum Fund, ktorý spravoval od roku 1969. Soros je známy svojou teóriou „reflexivity“, ktorá zdôrazňuje, že trhy sú ovplyvnené názormi a činnosťami účastníkov trhu. Soros verí, že trhy sú často iracionálne a je možné zarábať na ich chybách. Je známy svojou ochotou rýchlo meniť investičné pozície a využívať veľké stávky na makroekonomické udalosti.

Sorosova stratégia zahŕňa využívanie makroekonomických trendov na identifikáciu investičných príležitostí. Jeho najznámejšou investíciou bolo „rozbitie Bank of England“ v roku 1992, keď zarobil 1 miliardu USD shortovaním (predajom na krátko) britskej libry. Quantum Fund pod jeho vedením dosiahol priemerný ročný výnos 30 % v rokoch 1969 až 2000, čo z neho robí jedného z najúspešnejších manažérov hedžových fondov v histórii. Sorosove filantropické aktivity sú tiež veľmi významné, keďže daroval miliardy dolárov na podporu rôznych sociálnych a politických projektov prostredníctvom svojej nadácie Open Society Foundations.

Citát Georga Sorosa: „Ak je investovanie zábavné, ak sa bavíte, pravdepodobne nezarábate žiadne peniaze. Dobré investovanie je nudné.“

Benjamin Graham

Benjamin Graham, narodený v roku 1894, je známy ako „otec hodnotového investovania“. Bol profesorom na Columbia Business School a autorom legendárnych investičných kníh „Security Analysis“ a „Inteligentný investor„. Grahamova práca mala zásadný vplyv na niekoľko generácií investorov, vrátane Warrena Buffetta.

Grahamova investičná filozofia sa zameriava na nákup podhodnotených akcií s veľkou bezpečnostnou maržou, ktorú môžeme označiť za bezpečnostný vankúš, ktorý znižuje riziko straty pre investora, ak nesprávne určil hodnotu akcie. Jeho prístup zdôrazňuje dôkladnú fundamentálnu analýzu, analýzu finančných výkazov a hľadanie spoločností, ktorých vnútorná hodnota je vyššia ako ich trhová cena. Graham veril, že trh často preceňuje alebo podceňuje akcie, čo vytvára príležitosti pre hodnotových investorov. Graham dokázal v rokoch 1936 až 1956 získavať priemerný ročný výnos na úrovni 20 %, zatiaľ výnos trhu počas tohto obdobia bol iba na úrovni 12,2 %.

Citát Benjamina Grahama: „Inteligentný investor je realista, ktorý predáva optimistovi a nakupuje od pesimistu.“

John Templeton

John Templeton bol priekopníkom medzinárodného investovania. V roku 1954 založil fond Templeton Growth, ktorý sa zameriaval na globálne rastové investície. Bol známy svojou schopnosťou nájsť investičné príležitosti po celom svete, často v trhoch, ktoré ostatní ignorovali. Templetonova filozofia zahŕňala hľadanie podhodnotených spoločností s potenciálom na rast a diverzifikáciu portfólia do rôznych krajín a sektorov. Veril, že najlepšie investičné príležitosti sa často nachádzajú mimo hlavného prúdu a v časoch najväčšieho pesimizmu.

Templeton Growth Fund dosiahol priemerný ročný výnos 15 % počas 38 rokov. V roku 1999 ho magazín Money menoval za „najlepšieho výbercu akcií storočia“. Templeton bol tiež známy svojou filantropiou. Založil Templeton Foundation, ktorá podporuje vedecké a duchovné výskumy.

Citát Johna Templetona: Štyri najnebezpečnejšie slová v investovaní sú, že tentoraz je to iné.“

Ray Dalio

Ray Dalio je zakladateľom Bridgewater Associates, jedného z najväčších a najúspešnejších hedžových fondov na svete. Dalio začal svoju kariéru v investovaní v roku 1975, keď založil Bridgewater z jeho bytu. Jeho spoločnosť rástla a stala sa významným hráčom na globálnej investičnej scéne, pričom on sám je považovaný za jedného z najvplyvnejších investorov a ekonomických mysliteľov tejto doby.

Dalio je známy svojou filozofiou principiálneho investovania, ktorá zdôrazňuje transparentnosť, systémové myslenie a analýzu makroekonomických trendov. Jeho investičná stratégia je založená na diverzifikácii a riadení rizík. Verí v dôkladné pochopenie ekonomických cyklov a využívanie týchto poznatkov na informované investičné rozhodnutia. Dalio je autorom knihy „Principles„, ktorá detailne popisuje jeho investičnú filozofiu a princípy, ktorými sa riadi v osobnom aj profesionálnom živote. Jeho prístup k investovaniu a manažmentu sa stal vzorom pre mnohých ďalších investorov.

Citát Raya Dalia: „Nepokúšajte sa predpovedať budúcnosť, ale buďte pripravení na všetky možné scenáre.“

Phillip Arthur Fisher

Ak bol B. Graham otec hodnotového investovania, tak potom Philip Fisher je otcom investovania do rastových akcií. Fisher začal svoju investičnú kariéru v roku 1928 a založil svoju vlastnú investičnú spoločnosť Fisher & Company v roku 1931, ktorú viedol až do svojho dôchodku. Fisher bol jedným z prvých investorov, ktorí zdôrazňovali význam kvalitatívnej analýzy spoločností, nielen kvantitatívnych finančných údajov. Jeho kniha „Common Stocks and Uncommon Profits“ má dodnes veľký vplyv na investičnú komunitu.

Fisherova investičná stratégia sa zameriava na hľadanie spoločností s vysokým potenciálom rastu, ktoré majú silné vedenie, inovatívne produkty a udržateľné konkurenčné výhody. Veril v detailné štúdium spoločností a osobné rozhovory s manažmentom a zamestnancami, aby získal lepšie pochopenie ich obchodných modelov a potenciálu. Fisherov prístup ovplyvnil mnoho investorov, vrátane Warrena Buffetta, ktorý priznal, že v definovaní vlastnej investičnej stratégie kombinoval prístupy ako Grahama, tak Fishera.

Citát Phillipa Fishera: „Myslím si, že slabinou prístupu mnohých ľudí k investovaniu je to, že sa snažia byť dobrými vo všetkých odboroch a majstrami v žiadnom.“

John Bogle

John Bogle, zakladateľ spoločnosti Vanguard Group, je považovaný za otca pasívneho investovania. Bogle predstavil prvý indexový fond pre individuálnych investorov v roku 1976, čo znamenalo revolúciu v investičnom priemysle. Jeho cieľom bolo poskytnúť jednoduchý a nízkonákladový spôsob, ako investovať do širokého trhu. Bogle veril, že nízke náklady a dlhodobé investovanie do diverzifikovaných indexových fondov sú najlepšou stratégiou pre väčšinu investorov. Jeho prístup bol založený na presvedčení, že väčšina aktívne riadených fondov nedokáže dlhodobo prekonať trh po zohľadnení nákladov.

Vanguard Group, pod vedením Boglea, sa stala jedným z najväčších správcov aktív na svete, spravujúcim bilióny dolárov. Indexové fondy Vanguard poskytujú investorom prístup k širokému spektru trhov s minimálnymi nákladmi, čo prispelo k ich obrovskému úspechu. Bogle napísal niekoľko kníh, vrátane „The Little Book of Common Sense Investing„, ktorá je považovaná za základné dielo pre investorov. Bogle tiež výrazne prispel k vzdelávaniu verejnosti o výhodách pasívneho investovania.

Citát Johna Boglea: „Nehľadajte ihlu v kope sena. Namiesto toho si kúpte celú kopu sena!“

Stanley Druckenmiller

Stanley Druckenmiller je jedným z najúspešnejších manažérov hedžových fondov v histórii. Svoju kariéru začal ako analytik v Pittsburgh National Bank v roku 1977 a neskôr založil svoj vlastný fond, Duquesne Capital Management, v roku 1981. Je známy aj svojím pôsobením po boku Georgea Sorosa v Quantum Fund, kde sa podieľal na niekoľkých významných úspechoch fondu, vrátane legendárnej stávky proti britskej libre v roku 1992.

Druckenmiller venoval veľkú pozornosť globálnym makroekonomickým trendom, ako sú zmeny v menovej politike, hospodársky rast, inflácia a geopolitické udalosti. Verí, že pochopenie týchto trendov je kľúčové pre úspešné investovanie. Je známy svojou schopnosťou rýchlo meniť investičné pozície na základe nových informácií a analýz. V niektorých situáciách využíval pákový efekt na zvýšenie svojich výnosov, čo mu umožňovalo zvýšiť zisky. Duquesne Capital pod jeho vedením dosiahol priemerný ročný výnos 30 % pred jeho zatvorením v roku 2010. Počas svojej kariéry v žiadnom roku nezaznamenal stratu.

Citát Stanleyho Druckenmillera: „Akciový trh je plný jednotlivcov, ktorí poznajú cenu všetkého, ale hodnotu ničoho“

Čo nás naučili najlepší investori?

Investovanie je umenie aj veda, a najlepší investori všetkých čias nám ponúkajú cenné lekcie, ktoré môžu výrazne zlepšiť naše investičné stratégie. Ich úspechy a prístupy k investovaniu sú výsledkom rokov skúseností, tvrdého štúdia a schopnosti analyzovať trhy s jedinečnou perspektívou.

Warren Buffett nás učí dôležitosti dlhodobého investovania do kvalitných, podhodnotených spoločností, zdôrazňujúc trpezlivosť a vernosť našim investičným rozhodnutiam. Peter Lynch zdôrazňuje, aby sme investovali do firiem, ktorým rozumieme a s ktorými máme každodennú skúsenosť, čím povzbudzuje hľadanie príležitostí v každodennom živote. Carl Icahn ukazuje, ako môže aktívne zapojenie sa do vedenia spoločností zvýšiť hodnotu pre akcionárov, zatiaľ čo George Soros demonštruje dôležitosť flexibility a globálneho myslenia pri predvídaní makroekonomických trendov.

Benjamin Graham učí, že bezpečnostná marža je kľúčová pre minimalizáciu rizika a zvyšovanie potenciálu zisku. John Templeton nás inšpiruje diverzifikáciou a hľadaním investičných príležitostí po celom svete, s dôrazom na nákup v čase najväčšieho pesimizmu. Ray Dalio zdôrazňuje riadenie rizík a investovanie na základe pevných princípo. Philip Fisher ukazuje, že dôkladná kvalitatívna analýza spoločností s vysokým rastovým potenciálom vedie k úspešným investičným rozhodnutiam.

John Bogle verí, že dlhodobé investovanie do nízkonákladových indexových fondov môže byť jednou z najlepších stratégií pre väčšinu investorov a Stanley Druckenmiller zas ukazuje, aké dôležité je byť pripravený rýchlo reagovať na zmeny na trhu a identifikovať makroekonomické trendy. Toto sú za nás najlepší investori všetkých čias a lekcie, ktoré si všetci od nich môžeme zobrať.

Pozri tiež zo sekcie návody a tipy:

Upozorňujeme:

- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

xtb
xtb
Predchádzajúci článokGeneratívna AI: Nový motor rastu pre Accenture
Ďalší článokAkcie na 10 minút #14: Nvidia a tí druhí a zachráni situáciu Mbappe?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno