TOP 10: najlepší investori všetkých čias

Najlepší investori v histórii, medzi ktorých patria i známe mená ako W.Buffet, G. Soros či P. Lynch dokázali v jednotlivých rokoch premieňať investície na obrovské zisky.

0
3089

1.Warren Buffet

Najlepší investori: Warren Buffet
Najlepší investori: Warren Buffet

Asi nikoho neprekvapí, že na 1. mieste sa nachádza veštec z Omahy, známy filantrop, či CEO Berkshire Hathaway – Warren Buffet, ktorý sa doslova stal symbolom investovania. Žiak Benjamina Grahama a jeho hodnotového investovania, ktoré sa značí najmä disciplínou a trpezlivosťou, dokáže už viac ako 50 rokov porážať výnosy akciových trhov. Hoci mnohí iní investori dokázali za svoju kariéru zhodnotiť investície vyšším percentom ako samotný Buffet, nikto z nich to nedokázal v takom dlhom období.

To z neho robí aktuálne 7. najbohatšieho človeka na svete s majetkom takmer 87 mld. dolárov. Buffetova stratégia je pomerne jednoduchá, keď sa snaží nájsť akcie, ktorých aktuálna hodnota je nižšia ako súčasná cena. Investícia vo výške $10 000 do Berkshire Hathaway v roku 1965 by dnes mala hodnotu cca 165 mil. dolárov.

2.Peter Lynch

Najlepší investori: Peter Lynch
Najlepší investori: Peter Lynch

Peter Lynch je americký investor, ktorý sa preslávil ako manažér Maggelan Mutual fondu spoločnosti Fidelity Investments medzi rokmi 1977 a 1990. Počas týchto rokov dokázal fond priemerne zhodnotiť investície mierou 29,2% ročne, 11 krát z 13 rokov porazil akciový index S&P 500 a stal sa najvýkonnejším fondom na svete. Medzitým hodnota fondu sa zvýšila z 18 miliónov dolárov na 14 miliárd dolárov. Lynchovu stratégiu môžeme označiť za jednu z najkomplexnejších na trhu, vďaka čomu získal prezývku chameleón.

V období rastu trhu investoval do rastových akcií, naopak v období blížiacej sa recesie dokázal fond rýchlo preorientovať na dividendové a defenzívne akcie, ktoré počas zlých rokov nestrácajú takú významnú časť hodnoty ako tie rastové. Lynch sa podelil o svoju investičnú stratégiu s verejnosťou v bestselleri „One up on Wal Street“.

3.Carl Icahn

Najlepší investori: Carl Icahn
Najlepší investori: Carl Icahn

Carl Celian Icahn je americký podnikateľ a väčšinový majiteľ diverzifikovaného konglomerátu Icahn Enterprises. Icahn je agresívny typ investora, ktorý využíva svoje vlastnícke pozície v akciových spoločnostiach na vynútenie zmien v rámci firmy k zvýšeniu hodnoty cien akcií na trhu. Známym sa stal najmä svojím „nepriateľským“ prevzatím americkej leteckej spoločnosti TWA v roku 1985.

Spolu s investičnou stratégiou Carla Icahna sa na Wall Street taktiež zaužívala Icahn Lyft, ktorá popisuje vzostup cien akcií firiem, ktoré začne nakupovať, keď sa domnieva, že má potenciál, avšak je zle riadená. Čistá hodnota majetku tohto investora je aktuálne na úrovni 15,4 mld. dolárov.

4.George Soros

Najlepší investori: George Soros
Najlepší investori: George Soros

V Maďarsku narodený Goerge Soros s určitosťou patrí medzi najznámejšie mená v tomto rebríčku, avšak nemusí to byť nutne spojené s jeho investičnými schopnosťami. V roku 1973 založil vlastný fond Soros Fund Management, z ktorého sa neskôr stal známy a rešpektovaný Quantum Fund. Soros získal slávu a stal sa známym pôvodne ako muž, ktorý zlomil anglickú centrálnu banku vďaka svojej short pozícií libry v hodnote 10 miliárd dolárov, čo mu nakoniec vynieslo zisk vo výške 1 miliardy počas menovej krízy Veľkej Británie v roku 1992.

Počas takmer dvoch dekád, tento jeho hedgový fond vynášal viac ako 30% ročne, pričom v dvoch rokoch sa výnos prehupol cez úroveň 100%. Na základe svojich ranných štúdií filozofie taktiež sformuloval Všeobecnú teóriu reflexivity pre kapitálové trhy, kde sa snaží vysvetliť svoje myšlienky a stratégiu. V súčasnosti sa venuje najmä filantropii, keď venoval takmer dve tretiny svojho majetku, vďaka čomu získal ocenenie „najveľkorysejší darca“ podľa magazínu Forbes.

5.Benjamin Graham

Najlepší investori: Benjamin Graham
Najlepší investori: Benjamin Graham

Na 5. miesto sme zaradil Benjamina Grahama, amerického ekonóma, profesora a investora, ktorý sa stal učiteľom Warrena Buffeta i Johna Templetona. Graham je zároveň zakladateľom hodnotového investovania, ktoré popísal vo svojich knihách Security Analysis a inteligentný investor. Hodnotové investovanie sa snaží určiť hodnotu určitej akcie na základe fundamentálnej analýzy, pričom vhodná investícia je taká, kedy je cena akcie nižšie ako jej skutočná hodnota a zároveň má investor k dispozícií dostatočný „margin of safety“, čo môžeme označiť za bezpečnostný vankúš, ktorý znižuje riziko straty pre investora, ak nesprávne určil hodnotu akcie. Graham dokázal v rokoch 1936 až 1956 získavať priemerný ročný výnos na úrovni 20%, zatiaľ výnos trhu počas tohto obdobia bol iba na úrovni 12,2%.

6.John Templeton

Najlepší investori: John Templeton
Najlepší investori: John Templeton

Britský investor, bankár, filantrop, manažér fondu a žiak Benjamina Grahama. V roku 1954 založil Templeton Growth Fund, zameraný na rast, ktorý rástol priemerným tempom viac ako 15% ročne po dobu 38 rokov. Templeton spopularizoval investovanie do rozvíjajúcich sa trhov v 60. rokoch (napr. Japonsko) a v roku 1999 ho magazín Money menoval za „najlepšieho výbercu akcií storočia“.

Zároveň je považovaný za jedného z tvorcov moderných podielových fondov, ktorú mu vnukla jeho vlastná skúsenosť, keď v roku 1939 kúpil 100 akcií každej spoločnosti s cenou pod 1 dolár, ktorá bola obchodovaná na New York-skej burze. Spolu nakúpil akcie 104 firiem v hodnote 104 tisíc dolárov a počas ďalších 4 rokov, 34 z týchto spoločností zbankrotovalo, no napriek tomu zhodnotenie ostatných spoločností znamenalo, že hodnota investície bola na úrovni 40 tisíc dolárov. Táto investícia mu dopomohla uvedomiť si silu a potrebu diverzifikácie.

7.Ray Dalio

Najlepší investori: Ray Dalio
Najlepší investori: Ray Dalio

Na 7. mieste v našom rebríčku najlepších investorov sa nachádza americký filantrop a zakladateľ najväčšieho hedgeovej spoločnosti na svete – Bridgewater Associates. V roku 2019 firma riadila 138 miliárd dolárov v rámci svojich troch fondov. Hlavnou myšlienkou investičnej stratégie R. Dalia je myšlienka parity rizika. Ide o komplexný prístup k diverzifikácii a alokácii aktív. Portfólia sú zložené tak, aby chránili investovaný kapitál bez ohľadu na infláciu, úrokové sadzby, náladu v ekonomike či trend akciových trhov. V praxi má portfólio Bridgewater veľké pozície v ETF a ďalšie nástroje vrátane opcií a dlhopisov. Medzi rokmi 1991 a 2011 fond priemerne zhodnocoval investíciu mierou 13% ročne.

8.Phillip Arthur Fisher

Najlepší investori: Philip Fisher
Najlepší investori: Philip Fisher

Ak bol B. Graham otec hodnotového investovania, tak potom Philip Fisher je otcom investovania do rastových akcií. V roku 1931 založil vlastnú investičnú spoločnosť, Fisher & Company a riadil ju až do odchodu do dôchodku v roku 1999 vo veku 91 rokov. Fisher sa zameriaval na výber rastových akcií s veľkým potenciálom, ktoré dlhodobo držal v portfóliu.

Fisher vytvoril 15-bodový zoznam charakteristík, podľa ktorých je potrebné vyberať tie správne akcie a je autorom jedného z najikonickejších investičných bestsellerov minulého storočia – „Common Stocks and Uncommon Profits“. Slávu mu priniesla taktiež jeho investícia do Motoroly v roku 1955, ktorá v tom čase bola iba výrobcom rádia.

9.Michael Steinhardt

Najlepší investori - Michael Steinhardt
Najlepší investori: Michael Steinhardt

Investor, ktorého meno možno nie je také známe, avšak jeho výsledky hovoria za seba. Steinhardt riadil hedgeový fond Steinhardt Partners a dokázal zaznamenať priemerné ročné výnosy na úrovni 24% počas 28 rokov, čo je viac ako dvojnásobok akciového indexu S&P 500. Priam neskutočný fakt je, že Steinhardt to dokázal s investovaním do akcií, dlhopisov, mien, dlhých i krátkych pozícií a s časovým horizontom od 30 minút do 30 dní.

10.John Bogle

Najlepší investori: John Bogle
Najlepší investori: John Bogle

Rebríček uzatvára John Clifton Bogle – investor, biznisový magnát a zakladateľ investičnej skupiny Vanguard Group. Bogle spopularizoval pasívne investovanie medzi bežnou populáciou vďaka nízkym poplatkom do akciových indexov a fondov, keď vytvoril prvý akciový index Vanguard 500 v roku 1976. Jeho investičnou stratégiou bol nákup širokej expozície akciového trhu, ktorý veril, že v rámci dlhodobého horizontu bude rásť.

Pozri tiež zo sekcie návody a tipy:

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokXTB Live Trading v roku 2022: 23 % zisk napriek vysokej volatilite
Ďalší článokSamsung vzdoruje poklesu čipov agresívnou stratégiou
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno