Kvartálne výsledky

Spoločnosť Salesforce, poskytovateľ softvérových riešení najmä v oblasti vzťahu so zákazníkmi (CRM), má za sebou úspešný rok 2023, na ktorý nadviazala aj v tomto roku. Od 1.1. 2023 akcie Salesforce stúpli o 126 % a priblížila sa svojej historicky najvyššej cenovej úrovni. Predtým však podobne ako ďalšie akcie zažili prudký pokles, ktorý bol zapríčinený najmä pomalším rastom z dôvodu šetrenia podnikových zákazníkov.

Na tento prepad v úvode minulého roka reagovali viacerí prominentní aktivistickí investori na čele s Elliott Invest Management a Starboard Value. Tí v Salesforce získali miliardové podiely, a začali tlačiť na vedenie firmy, aby prijala opatrenia na zvýšenie ziskových marží. Manažmentu sa to skutočnilo aj podarilo. Rast príjmov síce spomalil na nízke dvojciferné hodnoty, ale prevádzková zisková marža stúpla v 2. kvartáli 2023 z 2,5 na 17,2 %. Čistý zisk vzrástol z 68 miliónov na 1,27 miliardy USD a voľný cash flow medziročne o 379 %. Tento raketový pokrok uchvátil Wall Street a investorom vrátil optimizmus späť do žíl.

Očakávania na základe posledných štvrťrokov tak boli medzi investormi vysoké. Salesforce nakoniec vo svojom poslednom štvrťroku 2024, ktorý ukončil 31. januára, dokázal prekonať odhady analytikov z hľadiska tržieb i zisku. Prognóza manažmentu ohľadom príjmov ale zaostla za konsenzom Wall Street. Toto sklamanie dokázalo ale vykompenzovať ohlásenie vôbec prvej dividendy v histórii spoločnosti.

Najdôležitejšie čísla

Salesforce v poslednom kvartáli 2024 medziročne zvýšil svoje tržby o necelých 11 % na 9,29 miliardy USD, pričom analytici počítali s 9,21 miliardami. Darilo sa najmä segmentu zameranému na analýzu dát s 21 % rastom, naopak naďalej spomaľuje marketingový segment, ktorý dosiahol iba 7 % rast. Tempo rastu na úrovni 11 % si podnik drží už niekoľko štvrťrokov, čo je vzhľadom na zložité makroekonomické prostredie solídny výkon, ale oproti predchádzajúcim rokom ide o značné spomalenie.

crm 2

Pomalší rast Salesforce dokáže kompenzovať silnou ziskovosťou. Prevádzkový zisk firmy v porovnaní s predchádzajúcim rokom vzrástol o 354 % na 1,62 miliardy USD, pričom zisková marža sa zvýšila z 4,3 na 17,5 %. Čistý výsledok hospodárenia predstavoval zisk 1,45 miliardy USD, resp. 1,47 USD na akciu, čo je zlepšenie oproti minuloročnej strate 100 miliónov USD (-0,10 USD na akciu).

Upravený zisk, ktorý nepočíta s jednorázovými položkami, stúpol o 36 % z 1,68 na 2,29 USD na akciu. Analytici prognózovali zisk 2,26 USD na akciu. Voľný cash flow sa zvýšil o 27 % na 3,26 miliardy USD. Prevádzkový zisk, čistý zisk, zisková marža ako aj upravený zisk dosiahli v podaní Salesforce historický rekord.

Navrh bez nazvu 89

Z hľadiska celého roka príjmy Salesforce vzrástli o 11,1 % na 34,9 miliardy USD, prevádzkový zisk o 354 % na 1,62 miliardy USD a čistý zisk na 1,45 miliardy USD. Voľný cash flow sa zvýšil o polovicu na 9,5 miliardy USD.

Najdôležitejšie novinky

„Pre Salesforce to bol fenomenálny rok transformácie so silným výkonom vo všetkých našich kľúčových metrikách, vrátane rekordného cash flow a rastu marží,“ povedal na margo finančných výsledkov Marc Benioff, predseda a generálny riaditeľ Salesforce. Ten je presvedčený, že Salesforce má silné postavenie, z ktorého bude spoločnosť benefitovať počas nasledujúcich rokov. „S našou dôveryhodnou a zjednotenou platformou Einstein 1 máme neuveriteľne dobrú pozíciu na to, aby sme stavali na našom úspechu a využívali masívny nárast výdavkov na technológie, ktorý sa očakáva v nadchádzajúcich rokoch“.

Najväčším prekvapení kvartálnych výsledkov spoločnosti ale bolo ohlásenie vôbec prvej dividendy v jej histórii po vzore Mety, materskej spoločnosti Facebooku. Predstavenstvo Salesforce vyhlásilo hotovostnú dividendu vo výške 0,40 USD na akciu, ktorá bude vyplácaná štvrťročne. Okrem toho bolo schválené aj navýšenie programu spätných odkupov akcií o ďalších 10 miliárd USD na celkových 30 miliárd.

V ďalšom štvrťroku vedenie očakáva, že firma dosiahne tržby v rozpätí 9,12 až 9,17 miliardy USD, čo predstavuje rast na úrovni 11 %. Zisk by dosiahnuť 1,42 až 1,44 USD na akciu a upravený zisk 2,37 až 2,39 USD na akciu.

Za celý fiškálny rok, ktorý sa skončí 31. januára 2025, manažment počíta s príjmami v rozmedzí 37,7 až 38 miliárd USD, čo značí rast iba o 9 % oproti predchádzajúcemu roku. Zisk by mal stúpnuť na 6,07 až 6,15 USD na akciu a upravený zisk na 9,68 až 9,76 USD na akciu, pričom analytici v priemere odhadovali 9,63 USD na akciu a príjmy vo výške 38,6 miliardy USD. Prevádzková zisková marža by sa mala zvýšiť na 20,4 % a upravená marža s 32,5 % prevyšuje prognózy Wall Street, ktoré počítali s 31,4 %.

Spoločnosť vyzdvihla, že dosahuje a zlepšuje svoju silnú ziskovosť aj napriek tomu, že vynakladá vysoké prostriedky na umelú inteligenciu. Tento úspech pripisuje neustálej nákladovej disciplíne. Minulý mesiac napríklad firma prepustila približne 700 pracovníkov. Investorov trend rastúcich ziskov a tučnejších marží teší, ale privítali by opätovné zrýchlenie rastu príjmov. Salesforce preto rovnako ako mnoho technologických spoločností, investuje do nových AI funkcií, s cieľom podnietiť predaj softvéru na riadenie vzťahov so zákazníkmi. V utorok podnik spustil novú funkciu kopilota, ktorá využíva generatívnu AI na zodpovedanie otázok a vytváranie nového obsahu.

Akcie Salesforce


Akcie Salesforce za posledných 12 mesiacov stúpli o +79,1 % a v súčasnosti sa obchodujú na cene 299,77 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 113,5 násobok zisku na akciu (P/E); 31,3 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E); 33,5 násobok voľného cash flowu (P/FCF) a 29,0 násobok EV/EBITDA. S trhovou kapitalizáciou 290,2 miliárd USD je Salesforce 33. najcennejšou spoločnosťou sveta. Dividendový výnos pri súčasnej cene akcií predstavuje 0,53 %.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Solídne výsledky Snowflake zatienené prognózou, akcie odpisujú 20 %
Beyond Meat vystrelil o 74 %, sľubuje zlepšenie prevádzky
Covidový miláčik Zoom ohlasuje 1,5 miliardový buyback a pripisuje si 11 %
Nvidia valcuje Wall Steet, akcie opäť na maximách
Palo Alto zažil najväčší pokles za posledných 7 rokov, akcie odpisujú 25 %
Walmart so silnými výsledkami a akvizíciou firmy Vizio za 2,3 miliardy USD
Coinbase vykázal prvý zisk za 2 roky, akcie si pripisujú 14 %
Trade Desk ťaží z oživenia reklamy, akcie vzrástli o 20 %
AppLovin, 9. najlepšia akcia za rok 2023, rastie o ďalších 23 %
Akcie Lyft vystrelili o 35 %, firma hlási rekordný počet užívateľov
Stellantis po rekordnom roku oznamuje zvýšenie dividendy o 16 % a odkup akcií za 3 miliardy eur
Airbnb vykázal stratu kvôli daňovému sporu s Talianskom a ohlasuje expanziu
Shopify odpisuje 13 %, problémom je prevádzková marža a výhľad
Akcie Cloudflare rastú o 24 %, zisky prekonávajú odhady Wall Street
Roblox s rekordnými tržbami a silnými odhadmi pre tento štvrťrok
ARM prišiel, roztrhal očakávania, oznámil rekordné tržby a pripísal si 42 %
PayPal opäť sklamal Wall Street a jeho akcie smerujú nadol
Najnovší prírastok S&P 500 Uber hlási výsledky
Najväčší výrobca šperkov na svete Pandora s rekordnými tržbami za rok 2023
Akcie Fortinet po zverejnení výsledkov rastú o 8 % a dobiehajú zameškané
Najhodnotnejšia biofarmaceutická firma na svete Eli Lilly hlási silný dopyt
Hudobný gigant Spotify s rekordným rastom počtu užívateľov za celý rok, akcie si pripisujú 7 %
Palantir s historicky prvým ročným ziskom, akcie vystrelili o 17 %
Funguje McDonald’s stratégia „zrýchľovanie oblúkov“? Globálny rast predaja sklamal, akcie v prepade
Akcie Meta vystrelili o 15 %, Zuckerberg ohlasuje 50 miliardový buyback
Google odpisuje 6 %, investori sklamaní rastom tržieb z reklamy
Najhodnotnejšia európska firma Novo Nordisk hlási výsledky
Výrobca čipov AMD hlási slabší výhľad, akcie padajú o takmer 6 %
Najhodnotnejšia spoločnosť na svete Microsoft s výsledkami, cloud nespomaľuje
Zisk Intuitive Surgical vzrástol o 100 %, da Vinci dominuje trhu
Intel výrazne zaostáva. Je ich boj proti TSMC reálny alebo len slová?
Akcie Tesly sa prepadajú kvôli slabým výsledkom, Musk chystá nový revolučný model Redwood
SAP oznámil takmer 270 % nárast zisku, plánuje reštrukturalizáciu s cieľom vybudovať AI
Netflix opäť šliapol na plyn a jeho rast zrýchľuje, stúpajú aj jeho akcie o 10 %
Výhľad TSMC podporuje nádeje na globálne oživenie dopytu po smartfónoch v roku 2024
Samsung v ťažkostiach: Tržby klesli o 35 % a prevádzkový zisk je najhorší za 15 rokov
Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokCena bitcoinu prekročila hranicu 60 tisíc. USD
Ďalší článokOnline vzdelávanie v kurze, Duolingo si pripisuje 22 %
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno