Kvartálne výsledky

Spoločnosti pokračujú v reportovaní kvartálnych výsledkov v tomto týždni, pričom výsledky už ohlásili firmy ako Walmart, Teladoc, či Home Depot. Do konca týždňa nás čaká ešte niekoľko zvučným mien, ale poďme sa však spoločne pozrieť na to, na čo všetci tento týždeň čakáme. Technologický gigant Nvidia je totiž v týchto dňoch pravdepodobne najsledovanejšou firmou na svete.

Očakávania sú obrovské, však Nvidia ešte pred pár dňami bola 4. najhodnotnejšou firmou na svete, podľa trhovej kapitalizácie, keď predbehla Amazon a Google. V roku 2023 jej trhová hodnota vzrástla o impozantných 235,8 % a toto tempo si firma drží aj v tomto roku, keď hodnota vzrástla o 34 %. Silný dopyt po čipoch spoločnosti, ktoré sa využívajú v dátových centrách na tvorbu softvéru s umelou inteligenciou, viedol k nárastu akcií o +231 % za posledných 12 mesiacov a dostal sa na rekordné úrovne.

Niektorí analytici dokonca túto udalosť považujú za kľúčovú pre trhy. Ak Nvidia dosiahne očakávané tržby ľahko presahujúce 20 miliárd USD, bude to znamenať ročný nárast tržieb spoločností „Magnificent 7“ o 15 % a zisk by tak mal vzrásť takmer o 60 % oproti predchádzajúcemu roku. Na porovnanie, zvyšok indexu S&P 500 zaznamenal v 4. štvrťroku roku 2023 medziročný nárast tržieb len o 3 %.

Vývojár čipov opäť nesklamal, hoci celkové tržby boli o niečo nižšie ako očakávala Wall Street, ale vo všetkých ostatných kľúčových ukazovateľoch prekonal očakávania. Akcie na zverejnenie kvartálnych výsledkov reagovali rastom o +9 %. Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o najnovšom prírastku v klube bilionárov, môžete si prečítať analýzu spoločnosti nižšie:

Najdôležitejšie čísla

Nvidia oznámila rekordné výsledky za štvrtý štvrťrok, ktoré prekonali odhady Wall Street. Tržby dosiahli 20,1 miliardy USD, čo je mierne pod očakávaniami na úrovni 20,4 miliardy USD, avšak ide o viac ako 230 % medziročný rast. Taktiež treba poznamenať, že všetky očakávania sa zameriavali na tržby z dátových centier. Wall Street a celá investičná komunita sa sústredila práve na tento segment tržieb, ktorý mnohí považovali za referenčný bod okolo boomu v oblasti umelej inteligencie a navyše tvoria najväčšiu časť príjmov organizácie.

Tieto tržby dosiahli historické maximum vo výške 18,4 miliardy USD, čo znamená nárast o 409 % oproti minulému roku. Analytici očakávali tržby z dátových centier vo výške 17,2 miliardy USD. Zakladateľ a generálny riaditeľ Jensen Huang k tomu uviedol, „zrýchlené výpočty a generatívna umelej inteligencie dosiahli bod zlomu. Dopyt celosvetovo narastá vo firmách, odvetviach a krajinách.“

Prevádzkové náklady vzrástli medziročne o 23 %, čo je vzhľadom na viac ako 200 % nárast tržieb ďalším pozitívnym signálom. Celkový prevádzkový zisk tak dosiahol 13,6 miliardy USD, čo predstavuje viac ako 980 % nárast oproti minulému roku. Tieto zlepšené ukazovatele sa prejavili v prevádzkovej marži, ktorá vzrástla o viac ako 220 % na 67,7 %.

Čipový gigant dosiahol čistý zisk vo výške 12,3 miliardy USD, čo predstavuje značné zlepšenie oproti 1,4 miliardy zisku zaznamenaného v rovnakom období minulého roku. Upravený zisk na akciu vzrástol o 486 % na 5,16 USD, čo tiež presahuje priemerné odhady analytikov vo výške 4,60 USD.

Nvidia kvartálne výsledky

Celoročné tržby za rok 2023 dosiahli 60,9 miliardy USD, čo predstavuje nárast o 126 %. Tento nárast ovplyvnili najmä tržby z dátových centier, ktoré sa stali hitom minulého roka vďaka umelej inteligencii. Celoročné tržby z tejto oblasti vzrástli o 217 % na historických 47,5 miliardy USD. Prevádzkový zisk za celý rok dosiahol 32,9 miliardy USD, čo je viac oproti roku 2022 o 681 %. Celoročná prevádzková marža tiež stúpla na 54,1 % z 15,6 % v minulom roku. Zisk spoločnosti vzrástol o takmer 600 % na 29,7 miliardy USD a upravený celoročný zisk na akciu vzrástol o 288 % na 12,96 USD.

Najdôležitejšie novinky

Podľa Jensena Huanga, zakladateľa a generálneho riaditeľa spoločnosti NVIDIA, dosiahla oblasť rýchleho výpočtu a generatívnej umelej inteligencie bod zlomu. Požiadavky rastú po celom svete vo firmách, odvetviach a štátoch. Platforma dátových centier spoločnosti je poháňaná stále viac rozmanitými faktormi, dopytom po spracovaní dát, tréningu a inferencii od veľkých poskytovateľov cloudových služieb, špecializovaných na GPU, ako aj od podnikových softvérových a spotrebiteľských internetových spoločností.

Spoločnosti ako Amazon, Meta Platforms, Microsoft a Google sú najväčšími zákazníkmi Nvidie, ktorí tvoria takmer 40 % jej príjmov, keďže sa ponáhľajú investovať do hardvéru pre AI computing. Nvidia však teraz pracuje na rozšírení svojej technológie AI za hranice spoločností veľkých dátových centier. Generálny riaditeľ Huang, cestoval po svete a tvrdí, že vlády a korporácie potrebujú svoje vlastné systémy AI na ochranu svojich údajov a na získanie konkurenčnej výhody. „Generatívna AI odštartovala úplne nový investičný cyklus,“ povedal Huang. To povedie k zdvojnásobeniu inštalovanej základne svetových dátových centier v priebehu nasledujúcich piatich rokov a „predstavuje ročnú trhovú príležitosť v stovkách miliárd,“ povedal.

V januári Meta oznámila, že buduje svoje dátové centrá AI, ktoré do konca roku 2024 budú obsahovať 350 000 čipov H100 vlajkovej lode Nvidie. Zatiaľ čo Nvidia nezverejňuje cenu svojich čipov, odhaduje sa, že H100 bude stáť desiatky tisíc USD. To znamená, že samotná Meta zaplatí miliardy za čipy Nvidie.

Firma však čelí rizikám, vrátane rastúcej konkurencie a tlaku niektorých zákazníkov na vývoj vlastných čipov AI. AMD nedávno začala predávať rad urýchľovačov s názvom MI300. Očakáva, že tento rok získa z tohto produktu príjmy vo výške 3,5 miliardy USD, čo je nárast oproti predchádzajúcej projekcii vo výške 2 miliárd dolárov.

Vo výhľade firmy na prvý štvrťrok fiškálneho roku 2025 očakáva spoločnosť tržby vo výške 24 miliárd USD. Analytici predpovedali v priemere 21,9 miliárd USD. Hrubé marže GAAP a non-GAAP sa očakávajú na úrovni 76,3 % a 77,0 %. Prevádzkové náklady sa očakávajú vo výške približne 3,5 miliardy USD. NVIDIA tiež oznámila, že jej ďalší dividendový plán bude vo výške 0,04 USD na akciu a bude vyplatený 27. marca 2024.

Akcie Nvidia


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov stúpli o +225,1 % na 674,7 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 89,2 násobok zisku na akciu (P/E), 30,5 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E) a 74,9 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 1,67 bilióna USD.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Palo Alto zažil najväčší pokles za posledných 7 rokov, akcie odpisujú 25 %
Walmart so silnými výsledkami a akvizíciou firmy Vizio za 2,3 miliardy USD
Coinbase vykázal prvý zisk za 2 roky, akcie si pripisujú 14 %
Trade Desk ťaží z oživenia reklamy, akcie vzrástli o 20 %
AppLovin, 9. najlepšia akcia za rok 2023, rastie o ďalších 23 %
Akcie Lyft vystrelili o 35 %, firma hlási rekordný počet užívateľov
Stellantis po rekordnom roku oznamuje zvýšenie dividendy o 16 % a odkup akcií za 3 miliardy eur
Airbnb vykázal stratu kvôli daňovému sporu s Talianskom a ohlasuje expanziu
Shopify odpisuje 13 %, problémom je prevádzková marža a výhľad
Akcie Cloudflare rastú o 24 %, zisky prekonávajú odhady Wall Street
Roblox s rekordnými tržbami a silnými odhadmi pre tento štvrťrok
ARM prišiel, roztrhal očakávania, oznámil rekordné tržby a pripísal si 42 %
PayPal opäť sklamal Wall Street a jeho akcie smerujú nadol
Najnovší prírastok S&P 500 Uber hlási výsledky
Najväčší výrobca šperkov na svete Pandora s rekordnými tržbami za rok 2023
Akcie Fortinet po zverejnení výsledkov rastú o 8 % a dobiehajú zameškané
Najhodnotnejšia biofarmaceutická firma na svete Eli Lilly hlási silný dopyt
Hudobný gigant Spotify s rekordným rastom počtu užívateľov za celý rok, akcie si pripisujú 7 %
Palantir s historicky prvým ročným ziskom, akcie vystrelili o 17 %
Funguje McDonald’s stratégia „zrýchľovanie oblúkov“? Globálny rast predaja sklamal, akcie v prepade
Akcie Meta vystrelili o 15 %, Zuckerberg ohlasuje 50 miliardový buyback
Google odpisuje 6 %, investori sklamaní rastom tržieb z reklamy
Najhodnotnejšia európska firma Novo Nordisk hlási výsledky
Výrobca čipov AMD hlási slabší výhľad, akcie padajú o takmer 6 %
Najhodnotnejšia spoločnosť na svete Microsoft s výsledkami, cloud nespomaľuje
Zisk Intuitive Surgical vzrástol o 100 %, da Vinci dominuje trhu
Intel výrazne zaostáva. Je ich boj proti TSMC reálny alebo len slová?
Akcie Tesly sa prepadajú kvôli slabým výsledkom, Musk chystá nový revolučný model Redwood
SAP oznámil takmer 270 % nárast zisku, plánuje reštrukturalizáciu s cieľom vybudovať AI
Netflix opäť šliapol na plyn a jeho rast zrýchľuje, stúpajú aj jeho akcie o 10 %
Výhľad TSMC podporuje nádeje na globálne oživenie dopytu po smartfónoch v roku 2024
Samsung v ťažkostiach: Tržby klesli o 35 % a prevádzkový zisk je najhorší za 15 rokov
Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, GuruFocus
Predchádzajúci článokPalo Alto zažil najväčší pokles za posledných 7 rokov, akcie odpisujú 25 %
Ďalší článokVeterný sektor v problémoch, akcie Siemens Energy, Ørsted a Vestas v prepade
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno