Výhľad TSMC na rok 2024

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) očakáva v tomto štvrťroku návrat k solídnemu rastu. Predstavitelia firmy vo veľkom hovoria o zvýšení kapitálových výdavkov v roku 2024. To naznačuje, že najhodnotnejší výrobca čipov na svete očakáva oživenie dopytu po smartfónoch a výpočtovej technike.

Hlavný výrobca čipov pre firmy Apple a Nvidia plánuje kapitálové výdavky vo výške 28 až 32 miliárd USD, v porovnaní s približne 30 miliardami USD v roku 2023. Predstavitelia firmy očakávajú, že rast tržieb sa tento rok vráti aspoň na 20 %. Taktiež odhaľujú plány na výrobu čipov v Japonsku, Arizone a Nemecku. Prvé z nich začnú sériovo vyrábať koncom roka 2024, čo výrazne posilní globálnu stopu taiwanskej spoločnosti.

Vyhliadky taiwanskej spoločnosti, podľa viacerých analytikov presahujú odhady, prichádzajú totiž po niekoľkoročnom poklese dopytu po technológiách. Vedúci pracovníci tiež strávili veľa času rozprávaním o potenciálnych katalyzátoroch z rozmachu vývoja AI na celom svete, čo si vyžaduje výkonné čipy, v ktorých výrobe firma exceluje. Generálny riaditeľ C. C. Wei, ktorý sa tento rok chystá prevziať predsedníctvo od Marka Liu, taktiež potvrdil, že očakáva návrat k „zdravému rastu“.

Výhľad podporil ceny akcii firmy, ktoré vzrástli o viac ako 3 % a tiež podporil rast iných akcií iných európskych čipových firiem. „Naše podnikanie sa medziročne dostalo na dno a očakávame, že rok 2024 bude pre TSMC rokom zdravého rastu,“ povedal Wei. Akcie firmy pridal do svojho portfólia na konci starého roku aj Tomáš Vranka, čo si myslí o tejto spoločnosti si môžete prečítať nižšie:

Príde oživenie ?

V posledných týždňoch sa objavili známky oživenia v sektore výroby čipov. Asociácia polovodičového priemyslu odhadla, že predaj čipov sa v novembri po viac ako roku poklesu zvýšil. Predstavitelia firmy predpokladá v marcovom štvrťroku rast tržieb minimálne o 8 % na 18 až 18,8 miliardy USD, v porovnaní s očakávaniami analytikov okolo 18,2 miliardy USD.

Ambiciózny cieľ taiwanskej spoločnosti v oblasti výnosov do roku 2024, stanovený na 20 % rast, podčiarkuje jej dôveru v udržanie predaja svojich pokročilých uzlov N3 a N5 a to aj napriek rastúcej konkurencii zo strany spoločností Samsung a Intel. Cieľ prevyšuje konsenzuálne odhady aj 13,1 % globálny rast predaja polovodičov predpovedaný SIA.

Výnosy TSMC by mali tento rok rásť v rozmedzí od 20 do 22 %, povedal Wei, čím by sa zvrátil mierny pokles z roku 2023. Čistý príjem TSMC poklesol za štvrtý štvrťrok o 19 % na 7,6 miliardy USD, čím prekonal priemerný odhad analytikov. Tržby boli 625,5 miliardy dolárov.

Neistota však pretrváva. V priebehu roka 2023 spoločnosť zmiernila svoje plány kapitálových výdavkov, keďže priemysel spotrebnej elektroniky zápasil s prebytkom nepredaných zásob. Tento mesiac vykázala spoločnosť Samsung Electronics, výrobca čipov, svoj šiesty po sebe nasledujúci štvrťrok klesajúceho prevádzkového zisku, pretože prekonala vplyv tlmeného spotrebiteľského dopytu vo vlastných podnikoch so smartfónmi a pamäťami.

Otázky tiež padajú na Čínu, najväčší svetový trh s počítačmi, smartfónmi, internetom a čipmi. Viac čínskych agentúr a vládou podporovaných firiem v celej krajine nariadilo zamestnancom, aby prestali nosiť telefóny iPhone a ďalšie zahraničné zariadenia do práce, čím sa spustil bezprecedentný zákaz, ktorý pravdepodobne zablokuje produkty od spoločností Apple a Samsung Electronics v krajine.

Akcie TSMC


Akcie TSMC za posledných 12 mesiacov vzrástli o +15,3 %. V súčasnosti sa akcie spoločnosti obchodujú za 114,2 USD. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 19,4 násobok zisku na akciu (P/E), 15,8 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 14,3 násobok EV/EBITDA. Súčasná trhová kapitalizácia firmy je 592,3 miliárd USD, čo robí z TSMC najhodnotnejšiu taiwanskú firmu, podľa trhovej kapitalizácie.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich 
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokSynopsys kúpi softvérového výrobcu Ansys za 34 miliárd USD
Ďalší článokPlatforma sociálnych sietí Reddit plánuje IPO v marci 2024
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno