Kvartálne výsledky

Výsledková sezóna je v plnom prúde, a firmy budú reportovať svoje výsledky za posledný štvrťrok 2023 aj v tomto týždni. Tento týždeň sa máme na čo tešiť, pretože hneď niekoľko gigantov ohlási svoje kvartálne výsledky. Medzi nimi sú spoločnosti ako Microsoft, AMDNovo NordiskAmazonApple, Google  či Qualcomm. V tomto článku sa pozrieme na výsledky technologického giganta – META.

Meta, materská spoločnosť Facebooku a Instagramu, pracuje na novom systéme umelej inteligencie, ktorý má byť rovnako výkonný ako najpokročilejší model ponúkaný OpenAI Chat-GPT. Spoločnosť si kladie za cieľ, aby jej nový model AI, o ktorom dúfa, že bude hotový budúci rok, bol niekoľkonásobne výkonnejší ako Llama 2, ktorý vydala minulý rok.

Spoločnosť dnes zverejnila svoje výsledky za 4. štvrťrok 2023, v ktorých prekonala očakávania Wall Street. A to z pohľadu tržieb ako aj z pohľadu zisku na akciu. Tržby z reklamy tiež prekonali odhady analytikov. Na základe výsledkov, akcie spoločnosti uzavreli v rozšírenom obchodovaní o +15,2 % vyššie.

Najdôležitejšie čísla

Firma zaznamenala tržby za 4. kvartál 2023 na úrovni 40,1 miliardy USD, čo je o takmer 25 % viac ako v minulom roku. Analytici odhadovali 39 miliárd USD. Prevádzkový zisk medziročne vzrástol o viac ako 150 % na 16,4 miliardy USD, pričom prevádzková marža dosiahla takmer 41 %.

Čistý zisk materskej spoločnosti Facebook vzrástol o viac ako 200 % na 14,01 miliardy USD, pričom zisk na akciu dosiahol 5,33 USD na akciu. Analytici pritom odhadovali zisk na akciu na úrovni 4,94 USD na akciu. Firma oznámila, že tržby z reklamy vzrástli medziročne o 24 % na 38,7 miliardy USD. Priemerný odhad analytikov bol 37,8 miliardy USD. Voľný cash flow vzrástol o viac ako dvojnásobok na 11,5 miliardy USD.

Akcie Meta vystrelili o 15 %, Zuckerberg ohlasuje 50 miliardový buyback

Najdôležitejšie novinky


Meta Platforms oznámila plány na odkúpenie ďalších akcií v hodnote 50 miliárd USD a vydanie svojej prvej štvrťročnej dividendy, pričom generálny riaditeľ Mark Zuckerberg sa snaží presvedčiť investorov, že jeho nákladné stávky v oblasti metaverse a umelej inteligencie sa vyplatia. „Naša komunita a podnikanie pokračujú v raste,“ uviedol Zuckerberg vo vyhlásení. „Dosiahli sme veľký pokrok v našej vízii rozvoja umelej inteligencie a metaverse.“

V októbri firma vyjadrila obavy z „globálnych hospodárskych neistôt“, ktoré by mohli mať vplyv na tržby na konci minulého roka, ktorý je obvykle najlukratívnejší štvrťrok, hoci spoločnosť predstavila drahý plán výdavkov na rok 2024. Ale sociálnej mediálnej spoločnosti, ktorá vlastní Facebook, Instagram a WhatsApp, sa darilo lepšie ako sa očakávalo. Firma očakáva v prvom štvrťroku tržby na úrovni až 37 miliárd USD. Analytici očakávali 33,6 miliardy USD.

Spoločnosť v posledných rokoch pracuje na vyvážení obrovských výdavkov na technológie, ako je umelá inteligencia a virtuálna realita, pričom sa snaží zabezpečiť, aby jej tržby z digitálnej reklamy stále rástli. Po tom, čo v roku 2022 zaznamenala prvý pokles tržieb z reklamy, Zuckerberg podnikol kroky na obrat smerovania spoločnosti, označil rok 2023 za „rok efektívnosti“ a znížil počet zamestnancov o tisíce.

Čo sa týka budúcnosti do roku 2024, firma predpokladá celkové náklady v rozmedzí od 94 miliárd do 99 miliárd USD. Spoločnosť očakáva nárast nákladov na mzdy, keďže zamestnáva viac zamestnancov na vyšších technických pozíciách, čo odráža jej záväzok v oblasti rozvoja funkcií umelej inteligencie. V roku 2023 boli “reštrukturalizačné“ náklady, vrátane odstupného a konsolidácie zariadení, 3,45 miliardy USD. Počet zamestnancov spoločnosti k 31. decembru 2023 klesol o 22 % oproti predchádzajúcemu roku a dosiahol 67 317.

Hlavná finančná riaditeľka Susan Liová povedala, že silný rast tržieb v štvrtom štvrťroku bol spôsobený vysokými výdavkami čínskych reklamných inzerentov a AI odporúčaným videom. Denný čas strávený sledovaním aplikácií spoločnosti vzrástol o 25 % oproti minulému roku. V roku 2023 predstavovali tržby od čínskych reklamných inzerentov 10 % celkových tržieb spoločnosti.

Akcie Meta


Akcie firmy META za posledných 12 mesiacov vzrástli o +155,3 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 474,9 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 32 násobok zisku na akciu (P/E), 23,5 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 19,7 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 1,01 bilióna USD.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Google odpisuje 6 %, investori sklamaní rastom tržieb z reklamy
Najhodnotnejšia európska firma Novo Nordisk hlási výsledky
Výrobca čipov AMD hlási slabší výhľad, akcie padajú o takmer 6 %
Najhodnotnejšia spoločnosť na svete Microsoft s výsledkami, cloud nespomaľuje
Zisk Intuitive Surgical vzrástol o 100 %, da Vinci dominuje trhu
Intel výrazne zaostáva. Je ich boj proti TSMC reálny alebo len slová?
Akcie Tesly sa prepadajú kvôli slabým výsledkom, Musk chystá nový revolučný model Redwood
SAP oznámil takmer 270 % nárast zisku, plánuje reštrukturalizáciu s cieľom vybudovať AI
Netflix opäť šliapol na plyn a jeho rast zrýchľuje, stúpajú aj jeho akcie o 10 %
Výhľad TSMC podporuje nádeje na globálne oživenie dopytu po smartfónoch v roku 2024
Samsung v ťažkostiach: Tržby klesli o 35 % a prevádzkový zisk je najhorší za 15 rokov
Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, FocusGuru
Predchádzajúci článokMesiac na trhoch so Stanom Viktorinom: Čo by nás malo čakať v tomto roku?
Ďalší článokExponenciálny nárast zisku, výborný výhľad a prekonanie očakávaní, Amazon si pripisuje 7 %
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno