Kvartálne výsledky

Tento týždeň sa preklápa do druhej polovice a nás ešte čaká reportovanie výsledkov za posledný štvrtok niekoľkých zaujímavých spoločností z rôznych odvetví. Svoje kvartálne výsledky už ohlásili firmy ako PalantirBPAlibaba, Pandora, Fortinet či Eli Lilly. V nasledujúcich dňoch ešte oznámi výsledky niekoľko známych mien ako PayPalWaltDisney, Arm, či Affirm. Dnes sa pozrieme na to, ako sa darilo americkej spoločnosti Uber.

Uber zažil úspešný rok 2023 keď zaznamenal prvý prevádzkový zisk od svojho založenia v roku 2009. Jeho akcie minulý rok vzrástli o takmer 100 % a trhová hodnota organizácie vzrástla o viac ako 150 %. Tento nárast mu dopomohol zaradiť sa do prestížnej smotánky, a to rovno do indexu S&P 500.

Prevádzkovateľ zdieľanej jazdy bol pred zaradením do tohto indexu najhodnotnejšiu spoločnosť podľa trhovej kapitalizácie, ktorá v indexe nebola. V súčasnosti je Uber, ktorý vyvíja s firmou Waymo jazdu bez vodiča, 90. najhodnotnejšia firma na svete podľa trhovej kapitalizácie a v USA dokonca 55. Uber prekonal v rámci štvrtého štvrťroku 2023 očakávania analytikov čo sa týka tržieb a hrubých rezervácií.

Najdôležitejšie čísla

Tržby spoločnosti za posledný štvrťrok 2023 dosiahli úroveň 9,93 miliardy USD, čo predstavuje takmer 16 % nárast oproti minulému roku, pričom priemerné odhady na Wall Street boli 9,76 miliardy USD. Rast tržieb potiahol sektor zdieľanej jazdy. Tržby z tohto segmentu vzrástli medziročne až o 34 % na 5,4 miliardy USD. Donášková služba spoločnosti vyprodukovala tržby 3,1 miliardy USD, čo predstavuje 6 % nárast.

Líder na trhu zdieľanej jazdy zaznamenal prevádzkový zisk 0,65 miliardy USD, pričom pred rokom reportoval prevádzkovú stratu 0,14 miliardy USD. Prevádzková marža tak dosiahla 6,6 %. Čistý zisk dosiahol 0,82 miliardy USD zisk na akciu bol na úrovni 0,59 USD. Cash flow dosiahol 0,76 miliardy USD. Hrubé rezervácie, ktoré zahrajú zdieľanú jazdu donášku (jedla a balíkov) a nákladnú dopravu medziročne vzrástli 22 % na 37,6 miliardy USD. Priemerné odhady Wall Street boli na úrovni 37,1 miliardy USD.

Najnovší prírastok S&P 500 Uber hlási výsledky

Dobrý výkon akcií americkej spoločnosti, ktoré vzrástli takmer o 100 v minulom roku %, firma potvrdila tržbami za celý fiškálny rok 2023. Tie stúpli o 17 % na 37,28 miliardy USD oproti minulému roku. Efektívnejšie hospodárenie sa preukázalo aj na vôbec prvom celoročnom prevádzkovom zisku. Ten bol za celý rok 2023 na úrovni 1,1 miliardy, oproti minuloročnej prevádzkovej strate 1,8 miliardy USD.

To sa podpísalo aj pod reportovaný čistý zisk za celý rok 2023, ktorý dosiahol takmer 1,9 miliardy USD. Celoročný zisk na akciu bol na hodnote 0,93 USD. Uber zaznamenal za minulý rok viac ako 400 miliónov USD výnosov z úrokov, čo podporilo čistý zisk.

Najdôležitejšie novinky

Zlepšené finančné ukazovatele potvrdzuje aj metrika mesačných aktívnych ukazovateľov platformy, ktorých bolo o 15 % ako pred rokom. Podobne na to je aj ďalší kľúčový ukazovateľ, počet jázd. Uber zaznamenal za posledný štvrťrok 2023 o 24 % viac jázd ako v minulom roku. Relatívne silný štvrťrok potvrdil aj finančný riaditeľ Prashanth Mahendra-Rajah.

„Výhody platformy a disciplinované investície do nových príležitostí rastu vedú k rekordnému zapojeniu a zrýchleniu hrubých rezervácií v štvrtom štvrťroku,“ uviedol finančný riaditeľ. „Tešíme sa, že predstavíme viac o našej stratégii a plánoch na alokáciu kapitálu našim investorom.“ Doplnila ho aj CEO spoločnosti, ktorá zhodnotila celý fiškálny rok 2023.

„Rok 2023 bol pre našu spoločnosť bodom zlom, čo dokazuje, že môžeme naďalej generovať silný, ziskový rast vo veľkom rozsahu,“ povedal Dara Khosrowshahi, generálna riaditeľka. „Naše publikum je väčšie a angažovanejšie než v minulosti, pričom naša platforma prepojila takmer 26 miliónov denných jázd.“ Tieto pozitívne slová predstaviteľov firmy potvrdzujú výhľad na prvý štvrťrok 2024.

Pre 1. štvrťrok 2024 Uber očakáva, že hrubé rezervácie by mali byť v rozmedzí od 37 až 38,5 miliardy USD. Zisk pred úrokmi, daniami, odpismi a amortizáciami (EBITDA) by mala byť na úrovni 1,26 až 1,34 miliardy USD.

Akcie Uber


Akcie firmy Uber za posledných 12 mesiacov vzrástli o +102,2 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 70,5 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 135,7 násobok zisku na akciu (P/E), 65,9 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 131,3 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 144,8 miliardy USD.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Najväčší výrobca šperkov na svete Pandora s rekordnými tržbami za rok 2023
Akcie Fortinet po zverejnení výsledkov rastú o 8 % a dobiehajú zameškané
Najhodnotnejšia biofarmaceutická firma na svete Eli Lilly hlási silný dopyt
Hudobný gigant Spotify s rekordným rastom počtu užívateľov za celý rok, akcie si pripisujú 7 %
Palantir s historicky prvým ročným ziskom, akcie vystrelili o 17 %
Funguje McDonald’s stratégia „zrýchľovanie oblúkov“? Globálny rast predaja sklamal, akcie v prepade
Akcie Meta vystrelili o 15 %, Zuckerberg ohlasuje 50 miliardový buyback
Google odpisuje 6 %, investori sklamaní rastom tržieb z reklamy
Najhodnotnejšia európska firma Novo Nordisk hlási výsledky
Výrobca čipov AMD hlási slabší výhľad, akcie padajú o takmer 6 %
Najhodnotnejšia spoločnosť na svete Microsoft s výsledkami, cloud nespomaľuje
Zisk Intuitive Surgical vzrástol o 100 %, da Vinci dominuje trhu
Intel výrazne zaostáva. Je ich boj proti TSMC reálny alebo len slová?
Akcie Tesly sa prepadajú kvôli slabým výsledkom, Musk chystá nový revolučný model Redwood
SAP oznámil takmer 270 % nárast zisku, plánuje reštrukturalizáciu s cieľom vybudovať AI
Netflix opäť šliapol na plyn a jeho rast zrýchľuje, stúpajú aj jeho akcie o 10 %
Výhľad TSMC podporuje nádeje na globálne oživenie dopytu po smartfónoch v roku 2024
Samsung v ťažkostiach: Tržby klesli o 35 % a prevádzkový zisk je najhorší za 15 rokov
Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, GuruFocus
Predchádzajúci článokRekordné zisky európskych bánk za rok 2023 vo výške 62 miliárd USD bude ťažké zopakovať
Ďalší článokKomerční banka zaznamenala slabší rok 2023, plní dlhodobý cieľ a investorom vyplatí rekordnú dividendu
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno