Cez koho investovať?

Predtým, ako človek začne s investovaním je potrebné vyjasniť si niekoľko základných otázok. Najprv by si mal každý uvedomiť, prečo je dôležité investovať. Následne prichádza porozhliadnuť sa nad tým, aké sú možnosti investovania a podľa toho sa rozhodnúť do čoho investovať. Poslednou nezodpovedanou otázkou zostáva cez koho investovať. roboadvisory

Každá z týchto otázok je dôležitá a rozhodnutie cez koho investovať by nemal žiaden potenciálny investor podceniť. Brokeri, ktorí sprostredkúvajú investovanie na svojich platformách, sa rozlišujú rozsahom ponúkaných investičných nástrojov, ochranou, zákazníckou podporou, užívateľským rozhraním a v neposlednom rade výškou poplatkov. Práve poplatky vedia pritom v konečnom dôsledku výrazne ovplyvniť výnos celej investície, preto je výber cez koho investovať taký dôležitý. Všetkým týmto témam sme sa venovali v našich článkoch za vás, aby ste vy nemuseli.

Roboadvisory platformy sú na vzostupe

Voči tradičným brokerským spoločnostiam ale v posledných rokoch stále silnejšie vystupujú tzv. robo-advisory platformy. Tie umožňujú investovanie do ETF fondov a moderný prístup k správe a budovaniu investičného portfólia. Pod názvom robo-advisory si možno predstaviť automatizovaného finančného poradcu, ktorý investorom sprostredkováva investovanie podľa vopred nastavenej investičnej stratégie. Robo-advisor tak zo svojej podstaty znižuje riziko zlých investičných rozhodnutí, keďže miera zásahov investora do investičnej stratégie sa minimalizuje.

Spoločným črtom mnoho robo-advisory platforiem je, že sa nesnažia porážať trh tak, ako mnohí individuálni investori, alebo investičné fondy. Ich argument je pritom jednoduchý. Podľa údajov SPIVA až viac ako 90 % aktívnych investorov nedokáže v 15-ročnom horizonte prekonávať svoje benchmarky v podobe indexov. Namiesto toho sa robo-advisory zameriavajú na investovanie do ETF fondov, ktorým akciové trhy kopírujú. Inými slovami sú založené na pasívnom investovaní, nie na aktívnom investovaní.

Výhody robo-advisory investovania

Robo-advisory platformy ponúkajú bežným investorom viacero výhod. Poďme sa na ne pozrieť.

Výhody:

  • Diverzifikácia – roboadvisory platformy investujú do ETF fondov, ktoré ponúkajú investorom širokú diverzifikáciu. Podľa predvolenej investičnej stratégie môže diverzifikácia zahŕňať rôzne trhy a odvetvia.
  • Rebalansing – každá zložka portfólia má v čase inú výkonnosť. Aby bolo zloženie investičného portfólia vždy rovnaké, je nevyhnutné túto rovnováhu pravidelne udržiavať a páve na to slúži rebalansing. Portfólio sa pravidelne po určitom upravuje tak, aby zodpovedalo predvolenej investičnej stratégií.
  • Investovanie od pár eur – Výhodou je aj možnosť investovania od niekoľko desiatok eur mesačne, vďaka čomu je investovanie do diverzifkovaných portfólií prístupné aj bežným ľudom.
  • Oslobodenie od dane – vďaka slovenskej legislatíve sú zisky z investícií do ETF oslobodené od dane z príjmu vďaka ročnému časovému testu. V praxi to znamená to, že ak držíte ETF viac ako jeden rok a toto ETF vám prinesie zisk, nemusíte ho zdaňovať. Zisky z iných foriem investovania sú zdaňované sadzbou 19 %, pri crypto investíciách je to ešte viac.
  • Jednoduchosť používania – Predstava, že investovanie je len pre profesionálov, už dávno neplatí a je to aj zásluhou robo-advisorov. Na investovanie prostredníctvom týchto platforiem nie je potrebné mať investičné znalosti a celú záležitosť ešte viac zjdnošujú spravidla užívateľsky priateľské rozhrania.

Nevýhody:

Každá karta má dve strany a tak je to aj s robo-advisory platformami. Pre aktívnych obchodníkov alebo investorov, ktorí si chcú zostaviť vlastné investičné portfólio, nemusí byť táto voľba tá najvhodnejšia. Tí by sa mali rozhliadnuť skôr po bežných brokeroch, ale do tejto kategórie spadá len malá podmnožina ľudí. Poďme sa pozrieť na nevýhody robo-advisorov.

  • Obmedzená personalizácia – Nevýhodou robo-advisory platforiem môže byť, že jednotlivé spoločnosti majú prednastavené investičné stratégie a podľa znalostí, finančnej situácie a vzťahu investorov k riziku im ponúknu stratégiu „šitú na mieru“ pre nich. Aj tieto stratégie na mieru ale majú svoje obmedzenie, pretože každý investor je iný.
  • Nízka flexiblita – Ak chcete k investovaniu do ETF fondov na základe predvolenej investičnej stratégie pridať konkrétne inštrumenty alebo zvýšiť podiel v určitých odvetviach, pri niektorých platformách to môže byť problém. Jednoducho ich nemusia mať v ponuke.
  • Vyššie poplatky oproti aktívnemu investovaniu – V súčasnosti už niektorí brokeri ponúkajú investovanie v podstate zdarma, jediným nákladom investorov je spread, ktorý je ale nižší ako manažérsky poplatok. Investovanie cez nich je tak lacnejšie, ale zložitejšie, pretože celé zostavenie portfólia, nákupy a predaje má každý investor vo vlastných rukách.

Z vyššie zmienených dôvodov sa stále viac ekonómov a investorov prikláňa k názoru, že pre bežných ľudí je vhodnejšie investovať prostredníctvom robo-advisory platforiem. Tie umožňujú diverzifikovane investovať bežným ľudom už od pár desiatok eur a s nízkym poplatkom. To je dôvod ich úspechu a rozmachu v posledných rokoch. Poďme sa preto pozrieť na robo-advisory platformy na Slovensku.

Porovnanie roboadvisory

ROBOADVISORY

Cez koho investovať, keď sme vykonali porovnanie roboadvisory spoločností? Najlepšou ponukou sa môže pochváliť Portu a Finax, pričom navrch má Portu vzhľadom na širšie možnosti, ale aj nižšie poplatky. Investičná platforma Portu je spomedzi roboadvisory v rámci okolitých štátov najväčšou, pričom spravuje už 1,2 miliardy eur a táto suma pomerne rýchlo rastie. Má aj najväčší počet používateľov, až 280 tisíc naprieč Českom, Slovenskom a Poľskom. Pravidelná investícia je možná už od 20 eur a investori majú možnosť investovať do portfólií na mieru, ktoré sú zostavené podľa špecifického profilu jednotlivých investorov, do ESG portfólií, či do investičnej rezervy, ktorá ponúka výnos 3,25 % ročne (sporiaci účet).

Portu taktiež ponúka v rámci Portu Gallery tiež alternatívne investície do umenia a za veľkú výhodu považujeme aj detské účty s veľmi nízkym poplatkom 0,25 % ročne. Pre tých, ktorí chcú mať väčšiou kontrolu nad tým, do čoho investuje má Portu v ponuke aj vlastné stratégie. V nich môžu investori vsadiť na tematické stratégie, ktoré zastupujú ETF fondy zamerané na rôzne trhy a sektory ekonomiky, ako napríklad India, Čína, umelá inteligencia, elektromobilita, obnoviteľné energie a mnoho ďalších, alebo na jednotlivé akcie svetových, či českých firiem.

Oplatí sa investovať cez roboadvisory spoločnosti?

Veríme, že pre väčšinu ľudí je investícia prostredníctvom roboadvisory firiem vhodná, pretože kombinuje nízke poplatky, jednoduchú platformu a možnosť nízkych a pravidelných vkladov. Jednoducho umožňujú podieľať sa na dlhodobom raste finančných trhov za výhodných podmienok. Kto chce mať úplnú kontrolu nad svojim portfóliom, obchodovať alebo investovať do konkrétnych spoločností, mal by skôr investovať prostredníctvom tradičných brokerov.

Pozri tiež zo sekcie návody a tipy:

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokFarmaceutický gigant Novo Nordisk zlepšuje výhľad
Ďalší článokNová mocnosť v Hollywoode? Sony sa zapája do boja o Paramount Global
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno