Kvartálne výsledky

Tento týždeň kvartálnych výsledkov sa nám pomaly končí. Ako sa darilo v poslednom štvrťroku 2023 už reportovali firmy ako Coca ColaDatadogAirbnbUpstart či Cisco. Včera po uzatvorení obchodovania na burzu oznámili výsledky, Roku či Trade Desk či Coinbase. Práve na populárnu americkú platformu sa pozrieme v tomto článku.

Jedna z popredných kryptomenových platforiem zažila úspešný rok 2023, keď jej trhová hodnota vzrástla o viac ako 350 % na 41,6 miliardy USD. Akcie sa 1. januára 2023 obchodovali na cene 35,4 USD a rok ukončili na hodnote 173,9 USD. To predstavuje takmer 400 % rast akcií.

Rok 2023 bol pre Coinbase obdobím charakterizovaným finančnou disciplínou a zlepšením prevádzkovej marže. Firma bola schopná budovať a dodávať produkty, aby sa čo najlepšie pripravila na dlhodobý rast a rozšírila medzinárodné operácie. Súčasne znížila náklady a dosiahla cieľ generovať pozitívny upravený EBITDA vo všetkých trhových podmienkach. Akcie spoločnosti na oznámenie kvartálnych výsledkov reagovali +13 % rastom, keď reportované tržby boli lepšie ako očakávali analytici.

Americká firma vykázala svoj prvý štvrťročný zisk za dva roky, keď obchodovanie nabralo novú vlnu optimizmu ohľadom digitálnych aktív, čo predstavuje potenciálny bod obratu pre najväčšiu burzu kryptomien v USA. Prekvapivé oživenie trhu vyvolané špekuláciami, že Komisia pre cenné papiere a burzu by mohla udeliť súhlas pre spotové bitcoinové fondy obchodované na burze. To je jedným z hlavných dôvodov čo pomohlo nasmerovať viac ľudí na obľúbene platformu.

ETF by investorom umožnili získať expozíciu voči najväčšej svetovej kryptomene bez toho, aby ju museli vlastniť, čím by potenciálne rozšírili príťažlivosť digitálnych aktív. SEC nakoniec udelila tieto schválenia začiatkom januára a Coinbase slúžila ako správca ôsmich z 11 ETF. Spoločnosť môže profitovať zo spolupráce s emitentmi ETF prostredníctvom svojich obchodov.

Najdôležitejšie čísla

Celkové tržby za štvrtý štvrťrok bol 954 miliónov USD, čo predstavuje nárast o 51 % oproti predchádzajúcemu štvrťroku. Príjmy z transakcií zostali hlavnou hnacou silou v celkovej výške 529,3 milióna USD, pričom spotrebiteľské kryptomenové obchody vzrástli na 493 miliónov USD, čo je takmer dvojnásobok oproti 3. štvrťroku. Výrazný nárast zaznamenali aj príjmy z inštitucionálnych transakcií, ktoré sa zdvojnásobili na 36,7 milióna USD. Objem obchodovania spotrebiteľov zaznamenal masívny 164 % nárast a dosiahol viac ako 29 miliárd USD. Okrem toho výnosy z predplatného a služieb dosiahli 375,4 milióna USD, najmä vďaka odmenám za stablecoiny a blockchain.

Celkové prevádzkové náklady boli 838 miliónov USD, čo predstavuje nárast o 11 % oproti predchádzajúcemu štvrťroku, pričom výdavky na technológie a vývoj, predaj a marketing a všeobecné a administratívne výdavky spoločne dosiahli 710 miliónov USD, čo predstavuje nárast o 9 % oproti predchádzajúcemu štvrťroku. Prevádzková marža tak dosiahla 12,1 %

Čistý zisk bol 273 miliónov USD a upravený EBITDA bol 305 miliónov USD. Čistý zisk na akciu tak predstavoval 1,04 USD oproti state 2,46 USD na akciu zaznamenanej v roku 2022.

Coinbase vykázal prvý zisk za 2 roky, akcie si pripisujú 14 %

Celkové tržby za rok 2023 boli 3,1 miliardy USD, čo predstavuje pokles o 3 % oproti predchádzajúcemu roku. Príjmy z transakcií a služieb dosiahli 1,52 miliardy USD, čo je menej ako 2,3 miliardy za rok 2022. Príjmy z predplatného a služieb však vzrástli o takmer 50 % na 1,4 miliardy USD oproti 790 miliónom USD v predchádzajúcom roku.

Celkové prevádzkové výdavky boli 3,3 miliardy USD, čo predstavuje pokles o 45 % oproti predchádzajúcemu roku, pričom výdavky na technológie a vývoj, predaj a marketing a všeobecné a administratívne výdavky spoločne dosiahli 2,7 miliardy USD, čo predstavuje pokles o 39 % oproti predchádzajúcemu roku. Čistý zisk dosiahol 95 miliónov USD.

Najdôležitejšie novinky

Coinbase zažíva úspešné obdobie, ale stále musí čeliť výzvam. Je uprostred právneho sporu so SECom, ktorý minulý rok v júni zažaloval burzu za údajné prevádzkovanie nelicencovanej burzy krypto cenných papierov, makléra a zúčtovacej agentúry, čím ohrozuje jej budúce príjmy.

Spoločnosť sa rozhodla brániť sa na súde a jej generálny riaditeľ Brian Armstrong otvorene hovoril o svojich nezhodách s SEC. Coinbase tiež aktívne lobuje vo Washingtone, aby bolo jasné, ako je kryptosvet regulovaný.

Coinbase odhaduje príjmy z predplatného a služieb na aktuálny štvrťrok medzi 410 miliónmi a 480 miliónmi USD, čo je viac ako odhadovaných 356,22 milióna USD na Wall Street.

Akcie Coinbase


Akcie Coinbase za posledných 12 mesiacov stúpli o +158,5 % na 165,7 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 460,2 násobok zisku na akciu (P/E) a 443 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 40,2 miliardy USD.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Trade Desk ťaží z oživenia reklamy, akcie vzrástli o 20 %
AppLovin, 9. najlepšia akcia za rok 2023, rastie o ďalších 23 %
Akcie Lyft vystrelili o 35 %, firma hlási rekordný počet užívateľov
Stellantis po rekordnom roku oznamuje zvýšenie dividendy o 16 % a odkup akcií za 3 miliardy eur
Airbnb vykázal stratu kvôli daňovému sporu s Talianskom a ohlasuje expanziu
Shopify odpisuje 13 %, problémom je prevádzková marža a výhľad
Akcie Cloudflare rastú o 24 %, zisky prekonávajú odhady Wall Street
Roblox s rekordnými tržbami a silnými odhadmi pre tento štvrťrok
ARM prišiel, roztrhal očakávania, oznámil rekordné tržby a pripísal si 42 %
PayPal opäť sklamal Wall Street a jeho akcie smerujú nadol
Najnovší prírastok S&P 500 Uber hlási výsledky
Najväčší výrobca šperkov na svete Pandora s rekordnými tržbami za rok 2023
Akcie Fortinet po zverejnení výsledkov rastú o 8 % a dobiehajú zameškané
Najhodnotnejšia biofarmaceutická firma na svete Eli Lilly hlási silný dopyt
Hudobný gigant Spotify s rekordným rastom počtu užívateľov za celý rok, akcie si pripisujú 7 %
Palantir s historicky prvým ročným ziskom, akcie vystrelili o 17 %
Funguje McDonald’s stratégia „zrýchľovanie oblúkov“? Globálny rast predaja sklamal, akcie v prepade
Akcie Meta vystrelili o 15 %, Zuckerberg ohlasuje 50 miliardový buyback
Google odpisuje 6 %, investori sklamaní rastom tržieb z reklamy
Najhodnotnejšia európska firma Novo Nordisk hlási výsledky
Výrobca čipov AMD hlási slabší výhľad, akcie padajú o takmer 6 %
Najhodnotnejšia spoločnosť na svete Microsoft s výsledkami, cloud nespomaľuje
Zisk Intuitive Surgical vzrástol o 100 %, da Vinci dominuje trhu
Intel výrazne zaostáva. Je ich boj proti TSMC reálny alebo len slová?
Akcie Tesly sa prepadajú kvôli slabým výsledkom, Musk chystá nový revolučný model Redwood
SAP oznámil takmer 270 % nárast zisku, plánuje reštrukturalizáciu s cieľom vybudovať AI
Netflix opäť šliapol na plyn a jeho rast zrýchľuje, stúpajú aj jeho akcie o 10 %
Výhľad TSMC podporuje nádeje na globálne oživenie dopytu po smartfónoch v roku 2024
Samsung v ťažkostiach: Tržby klesli o 35 % a prevádzkový zisk je najhorší za 15 rokov
Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, GuruFocus
Predchádzajúci článokTrade Desk ťaží z oživenia reklamy, akcie vzrástli o 20 %
Ďalší článokNízke ceny lítia sú neudržateľné, hovoria predstavitelia Albemarle
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno