Kvartálne výsledky

Pokračujeme ďalším týždňom kvartálnych výsledkov, pričom nás čaká niekoľko zaujímavých spoločností. Svoje kvartálne výsledky dnes ohlásia, Shopify, Datadog, Coca Cola, Hasbro či Marriott. Práve na prvého menovaného sa pozrieme v tomto článku, keďže Shopify zaznamenal za posledný rok pozoruhodný rast a v súčasnosti je 2. najhodnotnejšou kanadskou firmou, podľa trhovej kapitalizácie.

Spoločnosť zažila prudký nárast akcií počas pandémie Covidu-19, kedy si zákazníci zvykli nakupovať online. To spôsobilo, že akcie Shopify boli nadhodnotené a zároveň rastové vyhliadky investorov nereálne. Po otvorení ekonomiky sa spotrebitelia vrátili do fyzických obchodov a miera rastu prudko klesla. Zároveň prišla vysoká inflácia a rast úrokových sadzieb, čo spôsobilo nižšie výdavky ľudí.

Shopify navyše negeneroval zisky ani voľný cash flow, čo mu predražilo financovanie. Investori sa tak jednému zo svojich miláčikov obrátili chrbtom. Minulý rok sa však zraky Wall Street opäť upriamujú aj na Shopify. Dopomôcť k tomu pomohla aj minulotýždňová dohoda s konkurenčným Amazonom. Obchodníci, ktorí predávajú svoje tovary prostredníctvom Shopify budú môcť po novom využívať logistické služby Amazonu. Funkcia „Buy with Prime“ bude čoskoro dostupná pre predávajúcich v USA.

Poskytovateľ e-commerce platformy si len za posledných 12 mesiacov pripísal +88 % a jeho trhová kapitalizácia v roku 2023 vzrástla o 127 %. V súčasnosti má trhovú hodnotu 114,5 miliardy USD a pred ním je čo na prvú Royal Bank of Canada stráca už iba 25 miliárd USD aby sa stal najhodnotnejšou kanadskou firmou na akciovej burze.

Akcie po výsledkoch za 4. štvrtok pripisujú odpisujú viac ako -13,1 %, aj napriek tomu, že organizácia prekonala priemerné odhady Wall Street z hľadiska tržieb a tiež upraveného zisku na akciu.

Najdôležitejšie čísla

Tržby kanadskej firmy za posledný štvrťrok 2024 dosiahli 2,14 miliardy USD, čo predstavuje takmer 24 % nárast oproti minulému roku, pričom priemerné odhady analytikov boli 2,07 miliardy USD. To je možné pripísať väčšiemu počtu predaných produktov cez svoju platformu. Tie sú už tradične rozdelené do dvoch oblastí:

  1. Subscription Solutions (Predplatné riešenia): zahŕňajú príjmy, ktoré firma získava zo svojich predplatných plánov. Podnik ponúka rôzne úrovne predplatných plánov, ktoré poskytujú obchodníkom prístup k rôznym funkcionalitám a nástrojom na budovanie a riadenie ich internetových obchodov. Tieto príjmy sa generujú formou mesačných alebo ročných poplatkov od obchodníkov za používanie služieb Shopify.
  2. Merchant Solutions (Obchodné riešenia): zahŕňajú príjmy, ktoré firma získava zo svojich obchodných služieb a nástrojov, ktoré ponúka obchodníkom na zlepšenie ich obchodných operácií. Medzi tieto služby patria napríklad Shopify Payments (platobné spracovanie), transakčné poplatky, služby dopravy, a iné príbuzné služby.

Takmer 76 % celkových tržieb pochádza z obchodných riešení, ktoré vzrástli medziročne o 21 % na 1,62 miliardy USD. Ešte rýchlejšie však rástli tržby z predplatných riešení, o 31 % oproti tomu istému obdobiu v roku 2022. Prevádzkový príjem bol na úrovni 0,29 miliardy USD, čo je značné zlepšenie, oproti prevádzkovej strate za rok 2022. Avšak treba pripomenúť, že spoločnosť okresala aj náklady na výskum a vývoj. Za posledný štvrťrok vynaložila na výskum a vývoj o takmer 130 miliónov USD menej ako v minulom roku z celkových 213 ušetrených prevádzkových nákladov.

Na základe týchto škrtov sa prevádzková marža dostala na úroveň takmer 13,5 %. To pomohlo podniku sa prehupnúť do zisku, keď vykázal čistý zisk 0,66 miliardy USD. Takmer 400 miliónov USD zaznamenala organizácia z iného druhu príjmov. Upravený zisk na akciu bol na úrovni 0,34 USD, pričom analytici odhadovali 0,25USD na akciu. 

Shopify akcie odpisujú 8 %

Tržby za celý rok 2023 dosiahli 7,06 miliardy USD, oproti 5,60 miliardám v minulom roku. Celková prevádzková strata za celý rok bola na úrovni 0,822 miliardy USD a čistá strata 3,46 miliardy USD.

Najdôležitejšie novinky

„Keď sa pozeráme do budúcnosti do roku 2024, naša pozornosť zostáva zameraná na inovácie v neustále sa meniacom komerčnom prostredí, na dodávanie produktov, ktoré posunú obchody našich obchodníkov vpred, s podporou nášho svetového talentu a našich cenených obchodníkov a partnerov,“ povedal Harley Finkelstein, prezident Shopify.

CEO firmy predostrel aj usmernenia na budúci rok. Príjmy by mali medziročne rásť nízkou percentuálnou mierou približne o 5 až 6 %. Očakáva sa, že hrubá marža za 1. štvrťrok vzrastie približne o 1,5 % v porovnaní so 4. štvrťrokom 2023. Prevádzkové náklady v dolároch sa zvýšia o 1 % v porovnaní so 4. štvrťrokom 2023.

Akcie Shopify


Akcie firmy Shopify za posledných 12 mesiacov vzrástli o +83 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 89,2 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 84,1 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E). Trhová kapitalizácia spoločnosti je 114 miliardy USD.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Akcie Cloudflare rastú o 24 %, zisky prekonávajú odhady Wall Street
Roblox s rekordnými tržbami a silnými odhadmi pre tento štvrťrok
ARM prišiel, roztrhal očakávania, oznámil rekordné tržby a pripísal si 42 %
PayPal opäť sklamal Wall Street a jeho akcie smerujú nadol
Najnovší prírastok S&P 500 Uber hlási výsledky
Najväčší výrobca šperkov na svete Pandora s rekordnými tržbami za rok 2023
Akcie Fortinet po zverejnení výsledkov rastú o 8 % a dobiehajú zameškané
Najhodnotnejšia biofarmaceutická firma na svete Eli Lilly hlási silný dopyt
Hudobný gigant Spotify s rekordným rastom počtu užívateľov za celý rok, akcie si pripisujú 7 %
Palantir s historicky prvým ročným ziskom, akcie vystrelili o 17 %
Funguje McDonald’s stratégia „zrýchľovanie oblúkov“? Globálny rast predaja sklamal, akcie v prepade
Akcie Meta vystrelili o 15 %, Zuckerberg ohlasuje 50 miliardový buyback
Google odpisuje 6 %, investori sklamaní rastom tržieb z reklamy
Najhodnotnejšia európska firma Novo Nordisk hlási výsledky
Výrobca čipov AMD hlási slabší výhľad, akcie padajú o takmer 6 %
Najhodnotnejšia spoločnosť na svete Microsoft s výsledkami, cloud nespomaľuje
Zisk Intuitive Surgical vzrástol o 100 %, da Vinci dominuje trhu
Intel výrazne zaostáva. Je ich boj proti TSMC reálny alebo len slová?
Akcie Tesly sa prepadajú kvôli slabým výsledkom, Musk chystá nový revolučný model Redwood
SAP oznámil takmer 270 % nárast zisku, plánuje reštrukturalizáciu s cieľom vybudovať AI
Netflix opäť šliapol na plyn a jeho rast zrýchľuje, stúpajú aj jeho akcie o 10 %
Výhľad TSMC podporuje nádeje na globálne oživenie dopytu po smartfónoch v roku 2024
Samsung v ťažkostiach: Tržby klesli o 35 % a prevádzkový zisk je najhorší za 15 rokov
Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokAkcie ARM si za posledný týždeň pripísali takmer 100 %
Ďalší článokInflácia v USA v januári dosiahla 3,1 %, analytici odhadovali 2,9 %, akcie mieria nadol
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno