Kvartálne výsledky

Tento týždeň pomaly končí a nás ešte čaká reportovanie výsledkov niekoľkých zaujímavých spoločností z rôznych odvetví. Svoje kvartálne výsledky už ohlásili firmy ako PalantirBPArmPandoraFortinetEli Lilly či PayPal. Dnes sa pozrieme ako sa darilo americkej spoločnosti, ktorá jednou z najväčších hráčov v odvetví kyberbezpečnosti – Cloudflare.

S postupnou digitalizáciou, častejším využívaním internetu a zavádzaním nových technológií sa zvyšuje aj počet kybernetických útokov. Ich účelom je získať prístup k citlivým dátam, znefunkčniť prevádzku alebo inak poškodiť subjekt, ktorý sa stal terčom útoku. Podľa odhadu spoločnosti McKinsey & Company môžu kybernetické útoky od roku 2025 spôsobiť škody až 10,5 bilióna USD ročne. Útoky sú stávajú čoraz sofistikovanejšie a je pravdepodobné, že umelá inteligencia ich ešte viac zdokonalí. To je dôvod, prečo je odvetvie kybernetickej bezpečnosti čoraz dôležitejšie a firmy sú ochotné do nej investovať desiatky miliónov.

Potvrdzujú to aj odhady renomovaných výskumných organizácií. Podľa spoločnosti Statista by sa mala veľkosť celosvetového trhu s kybernetickou bezpečnosťou zvýšiť z 296,1 miliardy v roku 2022 na 538,3 miliardy USD v roku 2030. To predstavuje priemerný ročný rast na úrovni 7,8 %.

V tomto odvetví existuje viacero spoločností, najvýraznejší skok v posledných dňoch ale ukázala firma Cloudflare. Jej akcie dnes vzrástli o takmer +25 % po tom, čo firma prekonala odhady analytikov z pohľadu tržieb aj zisku na akciu. Za posledný rok si pripísala už takmer 100 %. Cloudflare vyrába softvér, vrátane produktov kybernetickej bezpečnosti, ktoré pomáhajú firmám riadiť ich webové stránky a sieťové zariadenia, či už používajú verejný cloud, prevádzkujú dátové centrá na mieste alebo hybridnú kombináciu.

Najdôležitejšie čísla

Tržby za posledný kvartál 2023 boli na úrovni 362,4 miliónov USD, čo predstavuje takmer 32 % nárast oproti rovnakému obdobiu v minulom roku. Reportované tržby tak prekonali odhady analytikov, ktorí odhadovali 353 miliónov USD. Zvýšili sa však aj náklady na výnosy a tiež celkové prevádzkové náklady, tie medziročne vzrástli o 25 % na 322 miliónov USD.

Prevádzková strata bola však nižšia ako pred rokom, čo je dobým znamením, že rast tržieb je rýchlejší ako náklady na prevádzku. Celková prevádzková strata bola za 4. štvrťrok -42,8 miliónov USD, čo je o takmer o 8 miliónov menej ako v minulom roku. Čistá strata bola tiež nižšia ako za rovnaké obdobie 2022 a to na úrovní -25,8 miliónov USD. Poskytovateľ kybernetického zabezpečenia prekonal odhady Wall Street v rámci upraveného zisku na akciu, keď vykázal 0,15 USD, pričom priemerné odhady boli na úrovni 0,12 USD.

Akcie Cloudflare rastú o 24 %

Za celý rok 2023 americká spoločnosť zaznamenala tržby takmer 1,3 miliardy USD, čo je viac o 33 % ako za rok 2022. Náklady na výnosy pritom medziročne vzrástli o 29 % a celkové prevádzkové náklady o 25 %. Tie boli za rok 2023 na úrovni 1,2 miliardy USD. Za zlepšenie hospodárenia môže reštrukturalizácia predaja. Za celý rok zaznamenal podnik zníženie prevádzkovej straty z -201,2 miliónov USD na -185,5 miliónov USD. Čistá strata sa tiež zmenšila z -193,4 miliónov USD na -183,9 miliónov USD. Čo sa týka upraveného zisku na akciu, tak ten sa za celý minulý rok zvýšil o viac ako 270 % na 0,49 USD z 0,13 USD zaznamenaného v roku 2022.

Najdôležitejšie novinky

Z výsledkami bol spokojný aj manažment, CEO spoločnosti sa k výsledkom vyjadril „mali sme výnimočne silný štvrtý kvartál. Tržby nám medziročne vzrástli o 32%, na 362,5 milióna USD, čím sme vytvorili nové rekordy pre nové ACV, priniesli sme najväčší kvartálny rast od roku 2021 a podpísali sme najväčšieho nového zákazníka v našej histórii.“ Predstavitelia načrtli aj usmernenia na nasledujúce obdobie.

„Pre prvý štvrťrok 2024 očakávame celkové tržby vo výške 372,5 až 373,5 milióna USD, non-GAAP prevádzkový zisk vo výške 34 až 35 miliónov USD a upravený čistý zisk na akciu vo výške 0,13 USD“. doplnil generálny riaditeľ Matthew Prince. Taktiež spomenul celkové tržby na rok 2024.

Tie očakáva vo výške 1 648 až 1 652 miliónov USD. Non-GAAP prevádzkový zisk vo výške 154 až 158 milióna USD a upravený čistý zisk na akciu vo výške 0,58 až 0,59 USD. „Orientačný predpoklad na 27 % nárast tržieb v roku 2024 zodpovedá konsenzu a môže sa ukázať ako nízky, ak sa bude množstvo s veľkými zákazníkmi ďalej zvyšovať.“ myslí si analytik Bloomberg Intelligence Johna Butlera.

Pozitívnou správou jej aj fakt, že výskumná organizácia Gartner nedávno aktualizovala svoju prognózu, podľa ktorej firemné výdavky na túto oblasť vzrastú v roku 2024 o 14 %, čo je viac oproti predchádzajúcemu odhadu o 3 percentuálne body. Prišla ale aj s ďalšími vyhliadkami. Do roku 2026 má mať 10 % veľkých podnikov zavedený komplexný, vyspelý a merateľný systém Zero-Trust. Dnes ho má iba 1 podnik zo 100. O 3 roky má mať zastúpenie člen s odbornými znalosťami v oblasti kybernetickej ochrany až v 70 % predstavenstiev firiem.

V skratke kyberbezpečnostné akcie v sebe ukrývajú potenciál, pretože celý sektor má v ďalších rokoch rýchlo rásť. Ak niekto verí kyberbezpečnostnému odvetviu, ale nechce hľadať víťazov v rámci neho, môže jednoducho kúpiť ETF fond zameraný na kybernetickú bezpečnosť, ktorému sme venovali v minulosti vlastný článok.

Akcie Cloudflare rastú o 24 %, zisky prekonávajú odhady Wall Street
Kyberbezpečnostné akcie v rámci ETF fondu iShares Digital Security UCITS

Pre tých, čo sa snažia hľadať v rámci odvetvia víťazov, prinášame naše 3 najlepšie kyberbezpečnostné akcie.

Akcie Cloudflare


Akcie firmy Cloudflare za posledných 12 mesiacov vzrástli o +55,3 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 112,1 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 147,4 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E). Trhová kapitalizácia spoločnosti je 30,5 miliardy USD.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Roblox s rekordnými tržbami a silnými odhadmi pre tento štvrťrok
ARM prišiel, roztrhal očakávania, oznámil rekordné tržby a pripísal si 42 %
PayPal opäť sklamal Wall Street a jeho akcie smerujú nadol
Najnovší prírastok S&P 500 Uber hlási výsledky
Najväčší výrobca šperkov na svete Pandora s rekordnými tržbami za rok 2023
Akcie Fortinet po zverejnení výsledkov rastú o 8 % a dobiehajú zameškané
Najhodnotnejšia biofarmaceutická firma na svete Eli Lilly hlási silný dopyt
Hudobný gigant Spotify s rekordným rastom počtu užívateľov za celý rok, akcie si pripisujú 7 %
Palantir s historicky prvým ročným ziskom, akcie vystrelili o 17 %
Funguje McDonald’s stratégia „zrýchľovanie oblúkov“? Globálny rast predaja sklamal, akcie v prepade
Akcie Meta vystrelili o 15 %, Zuckerberg ohlasuje 50 miliardový buyback
Google odpisuje 6 %, investori sklamaní rastom tržieb z reklamy
Najhodnotnejšia európska firma Novo Nordisk hlási výsledky
Výrobca čipov AMD hlási slabší výhľad, akcie padajú o takmer 6 %
Najhodnotnejšia spoločnosť na svete Microsoft s výsledkami, cloud nespomaľuje
Zisk Intuitive Surgical vzrástol o 100 %, da Vinci dominuje trhu
Intel výrazne zaostáva. Je ich boj proti TSMC reálny alebo len slová?
Akcie Tesly sa prepadajú kvôli slabým výsledkom, Musk chystá nový revolučný model Redwood
SAP oznámil takmer 270 % nárast zisku, plánuje reštrukturalizáciu s cieľom vybudovať AI
Netflix opäť šliapol na plyn a jeho rast zrýchľuje, stúpajú aj jeho akcie o 10 %
Výhľad TSMC podporuje nádeje na globálne oživenie dopytu po smartfónoch v roku 2024
Samsung v ťažkostiach: Tržby klesli o 35 % a prevádzkový zisk je najhorší za 15 rokov
Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokJPMorgan a Bank of America v čele pretekov o kúpu DocuSign za 13 miliárd USD
Ďalší článokStriebro má dosiahnuť 10 ročné maximum a prekonať zlato
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno