Kvartálne výsledky

V minulom týždni začala nová výsledková sezóna, počas ktorej budú reportovať firmy výsledky za svoj posledný štvrťrok 2023. Tento týždeň ohlásia svoje kvartálne výsledky spoločnosti ako 3M, Netflix, ASML, Tesla, IBM či Visa. V tomto článku sa pozrieme ale na to, ako sa darilo poprednému výrobcovi mikroprocesorov a integrovaných obvodov, firme Intel.  

Intelu sa v posledných rokoch nedarí. Stráca podiel na viacerých trhoch vrátane dodávok čipov pre dátové centrá vo či konkurentom AMD a Nvidii. Ide pritom o lukratívne a rýchlo rastúce odvetvie. Intel sa aj preto rozhodol pred pár rokmi pre zmenu stratégie. Snaží sa stať najväčšou zlievarňou, resp. zmluvným výrobcom čipov na svete a zosadiť tak z trónu svetového lídra Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC). 

Niekedy v polke minulého roka predstavitelia firmy oznámili, že zintenzívňujú svoj boj proti Taiwanskej výrobe polovodičov, aby firma získala ďalší obchod s výrobou čipov. Akcie výrobcu čipov za posledných 12 mesiacov stúpli o +64,7 % a pred vyše mesiacom izraelská vláda oznámila grant vo výške 3,2 miliardy USD, určený pre Intel na vybudovanie závodu na výrobu čipov.

V treťom kvartáli minulého roka výrobca čipov prekonal očakávania Wall Street a to aj napriek tomu, že jeho zisky medziročne klesali už osem kvartálov za sebou. Taktiež predstavitelia ohlásili pozitívny výhľad do budúcnosti, ktorý ale nepotvrdili v tomto štvrťroku. Prognóza tržieb a zisku spoločnosti Intel za štvrtý štvrťrok výrazne zaostávala za odhadmi Wall Street. Akcie firmy v reakcii na zverejnené výsledky klesli o -10,9 % na 48,5 USD.

Najdôležitejšie čísla

Tržby spoločnosti v tomto štvrťroku boli na úrovni 15,4 miliardy USD, čo predstavuje takmer 10 % oproti minulému roku. Analytici odhadovali tržby na úrovni 15,1 miliardy. Firma dosiahla prevádzkový zisk 2,58 miliardy, čo je o poznanie viac oproti strate 1,2 miliardy USD v minulom roku. Čistý zisk spoločnosti bol na úrovni 2,66 miliardy USD, zatiaľ čo minulý rok firma vykázala čistú stratu 0,7 miliardy USD.

Upravený zisk 0,54 centov na akciu tiež prekonal očakávania analytikov. Za celý rok Intel vykázal zisk 1,05 USD na akciu pri tržbách 54,2 USD, to je lepší výsledok ako očakávali analytici, ktorí predpovedali zisk na akciu 95 centov a tržby za celý rok 2023 na úrovni 53,96 miliardy USD.

Intel výrazne zaostáva. Je ich boj proti TSMC reálny alebo len slová?

Najdôležitejšie novinky

Výhľad naznačuje, že generálny riaditeľ Pat Gelsinger má pred sebou ešte dlhú cestu k obnoveniu zašlej slávy Intelu. Hoci sa obchod s osobnými počítačmi výrobcu čipov zotavuje, dopyt na lukratívnom trhu s čipmi pre dátové centrá oslabuje. Firma tiež zápasí so spomalením v oblasti programovateľných čipov a komponentov pre vozidlá s vlastným pohonom. Nový biznis, ktorý vyrába polovodiče pre iné spoločnosti, sa ešte nerozbehol.

Gelsinger priznal, že tento štvrťrok nebol taký úspešný, ako sa očakávalo, no očakáva, že zvyšok roka 2024 sa bude zlepšovať. Úsilie firmy o návrat na špičku výroby je stále na dobrej ceste, zdôraznil. Toto je kľúčové pre zlepšenie ich produktov a udržanie konkurencieschopnosti. Taktiež tvrdil, že výrobca čipov už neprehráva oproti konkurencii v oblasti osobných počítačov a dátových centier.

Jednou z najambicióznejších častí Gelsingerovho plánu je presadzovanie výroby čipov pre iných, čo je známe ako zlievárenský priemysel. Intel sa zaviazal investovať významné finančné prostriedky do rozvoja siete závodov po celom svete na podporu tohto úsilia. Zatiaľ však spoločnosť nezverejnila mená veľkých zákazníkov, ktorí sa zúčastňujú na tomto projekte. Intel však oznámil, že má objednávky v hodnote 10 miliárd USD na výrobu a balenie čipov pre iné spoločnosti.

Firma za celý rok 2023 vykázala tržby vo výške 54,2 miliardy USD, čo predstavuje 14 % pokles oproti roku 2022, v ktorom dosiahla tržby vo výške 63,1 miliardy USD. Tržby klesli takmer vo všetkých jej divíziách, s výnimkou Intel Foundry Service a jej izraelskej jednotky Mobileye. Tržby Mobileye za rok 2023 medziročne vzrástli o 11 % na 2,1 miliardy USD. Avšak aj Mobileye sa potáca v problémoch po tom, čo firma predložila celoročnú predpoveď tržieb, ktorá výrazne zaostala za očakávaniami Wall Street.

Predstavitelia firmy uvádzajú, že tržby v prvom štvrťroku budú vo výške 12,2 až 13,2 miliardy USD. To je pod očakávaniami analytikov, ktorí v priemere odhadujú tržby vo výške 14,25 miliardy USD. Čo sa týka zisku na akciu, firma predpokladá, že dosiahne 13 centov na akciu, čo výrazne zaostáva za očakávaniami analytikov, ktorí očakávali zisk na úrovni 34 centov na akciu.

Intel uviedol, že trh s PC sa pomaly oživuje z prebytku zásob a jeho najväčší zákazníci sa vracajú k objednávaniu dielov. Celkové dodávky osobných počítačov by sa mali zvýšiť na približne 300 miliónov kusov ročne. K tomu prispel dopyt po nových strojoch, ktoré dokážu lepšie zvládnuť softvér a služby AI. Celková suma za rok 2023 bola asi 270 miliónov a Gelsinger očakáva v tomto roku mierny rast.

Intel uviedol, že trh s PC sa pomaly začína oživovať z prebytku zásob a jeho najväčší zákazníci opäť objednávajú diely. Očakáva sa, že celkové dodávky osobných počítačov by sa mali zvýšiť na približne 300 miliónov kusov ročne. Tento rast je podporovaný dopytom po nových zariadeniach, schopných efektívnejšie spracovávať softvér a služby umelé inteligencie (AI). Celkový počet dodaných osobných počítačov za rok 2023 dosiahol asi 270 miliónov kusov, a generálny riaditeľ Gelsinger očakáva mierny rast v tomto roku.

V oblasti serverov, kde mal Intel kedysi viac než 99 % trhového podielu, spoločnosť teraz čelí väčšej konkurencii a zvýšeným nákladom. Jeho dlhodobý rival AMD uviedol na trh výkonnejšie čipy, ktoré získavajú stále viac zákazníkov. Ďalším značným zdrojom znepokojenia pre spoločnosť Intel je skutočnosť, že niektoré z najväčších technologických gigantov sveta, vrátane firiem ako Amazon a Microsoft, začali vyvíjať vlastné procesory.

Akcie Intel


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov vzrástli o +64,7 % ale v reakcii na zverejnené výsledky klesli o ďalších -10,9 % na 49,5 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 123,9 násobok zisku na akciu (P/E), 26,6 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 28,5 násobok EV/EBITDA. Súčasná trhová kapitalizácia firmy je 209,5 miliardy USD.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Akcie Tesly sa prepadajú kvôli slabým výsledkom, Musk chystá nový revolučný model Redwood
SAP oznámil takmer 270 % nárast zisku, plánuje reštrukturalizáciu s cieľom vybudovať AI
Netflix opäť šliapol na plyn a jeho rast zrýchľuje, stúpajú aj jeho akcie o 10 %
Výhľad TSMC podporuje nádeje na globálne oživenie dopytu po smartfónoch v roku 2024
Samsung v ťažkostiach: Tržby klesli o 35 % a prevádzkový zisk je najhorší za 15 rokov
Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, GuruFocus
Predchádzajúci článokPrepúšťanie v „Big Tech“ spoločnostiach nespomaľuje ani v roku 2024
Ďalší článokNajočakávanejšie vstupy na burzu (IPO) v roku 2024
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno