Slabé tržby a zlý výhľad

V čase, kedy elektromobilita je na vzostupe a výrobcom automobilov sa darí zvyšovať predaje a príjmy, sa najdú aj také podniky, ktorým sa príliš nedarí. Jednou z nich je aj čínska elektromobilová spoločnosť Xpeng. Tá v 1. štvrťroku vykázala stratu na akciu 0,19 USD, pričom Wall Street prognózovala stratu 0,28 USD. Bola tak nižšie, ako sa očakávalo, ale problémom sú tržby.

Tie za prvý štvrťrok dosiahli takmer 500 miliónov USD, čo je o 46 % menej v porovnaní s obdobím predchádzajúceho roka. Wall Street predpokladala tržby okolo 700 miliónov USD. Výhľad organizácie na druhý štvrťrok tiež nie je očarujúci, pričom najväčším problémom je dopyt. Hrubá zisková marža bola v prvom štvrťroku -2,5 %, čo je pokles z +5,7 % v štvrtom štvrťroku 2022. Klesajúce dodávky sú jedným z dôvodov, prečo sa marže vozidiel zhoršili.

XPeng počas kvartálu dodal 18 230 vozidiel v prvom štvrťroku 2023 v porovnaní s 34 561 v prvom štvrťroku 2022. Podniku nepomáha ani to, že na trh sa agresívne tlačia staršie automobilky a znižovanie cien Tesla núti konkurentov, aby ich nasledovali. Pri pohľade do budúcnosti firma očakáva, že v druhom štvrťroku dodá 21 000 až 22 000 vozidiel. Aprílové dodávky boli 7 079 kusov.

Viaceré problémy

Čísla dodávok nie sú to, čo by investori chceli alebo očakávali analytici. XPeng plánuje v druhom štvrťroku tržby vo výške približne 700 miliónov USD. Wall Street v súčasnosti odhaduje niečo pod 1 miliardu USD. Pred rokom XPeng vygeneroval tržby 1,1 miliardy USD. Preto sa logicky investori obávajú o ďalší rast spoločnosti. Firme tiež uškodil aj exodus investorov z čínskeho trhu, keď obchodníci naďalej uvádzajú geopolitické napätie ako kľúčový odstrašujúci prostriedok ku kúpe čínskych akcií.

Problém s predajom XPeng sa ale netýka celého odvetvia. Predaj elektrických vozidiel do apríla v Číne dosiahol približne 1,5 milióna kusov, čo predstavuje medziročný nárast o 30 %, vrátane domáceho a exportného predaja. Firma však nie je jedinou automobilkou v odvetví elektromobility, ktorá má problémy. Spoločnosť Rivian stratil 93 % hodnoty a ani tam jeho problémy nekončia. Trápia s aj ďalšie menšie elektromobilové startupy.

Viac informácií o odvetví elektromobility, v ktorom bola v roku 2022 z trónu zosadená Tesla, možno nájsť v našom článku elektromobilita má nového kráľa + zoznam najväčších výrobcov elektromobilov.

Akcie XPeng


Akcie XPeng od začiatku roka klesli o -19,5 % a za posledných 12 mesiacov o -65,1 %. V súčasnosti sa akcie firmy obchodujú za 8,2 USD.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, FocusGuru
Predchádzajúci článokZiskovosť najväčších svetových automobiliek klesá
Ďalší článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno