Nízke marže v Číne

Výrobca elektrických vozidiel Nio plánuje zintenzívniť svoju európsku expanziu, keďže cenová vojna na obrovskom domácom trhu v Číne stláča jeho ziskové marže. Spoločnosť v budúcom štvrťroku predstaví model, ktorým chce uspokojiť európsky dopyt po kompaktných automobiloch a bude sa predávať aj v Číne, uviedol generálny riaditeľ William Li. V Číne viedla cenová vojna vyvolaná Teslou k zníženiu ceny o viac ako 1 900 USD na auto. Intenzívna konkurencia na najväčšom automobilovom trhu na svete núti šanghajskú spoločnosť Nio, aby sa po 2 rokoch od svojho prvého vstupu na euróspky trh, keď debutovala v Nórsku, posunula ďalej.

Prelomiť Európu je ťažšie, ako sme očakávali. Pôvodný plán rozmiestnenia 20 staníc na výmenu batérií v Nórsku sa oneskoril, pričom zatiaľ je nainštalovaných iba 65 %, oznámili predstavitelia firmy. „Podcenili sme inovácie a neistoty všekých procesov, vrátane povolení a získavania pracovných síl“, povedal Li.

Nio zopakovalo svoje plány na zdvojnásobenie celkového predaja v roku 2023 na približne 250 000 vozidiel, ako aj na prelomenie rovnováhy hospodárenia v kľúčových oblastiach podnikania vo 4. štvrťroku. Nedávne poklesy cien lítia by mali firme Nio pomôcť dosiahnuť lepšiu hrubú maržu. Automobilka dodala v poslednom roku zákažníkom 122 486 áut. Práve rok 2022 bol pre čínsky podnik rokom reakcelerácie a ďalšej expanzie.

Li tiež vyzdvihol, že výroba áut v Číne môže byť až o 20 % lacnejšia ako inde, no napriek tomu spoločnosť zvážuje premiestnenie svojho dodávateľského reťazca alebo výroby, ak budú dostupné úspory z rozsahu v iných regiónoch.

Nio

Nio je čínsky výrobca elektrických vozidiel, ktorý sa špecializuje na vývoj vysokovýkonných prémiových elektrických vozidiel. Spoločnosť bola založená v roku 2014 so sídlom v Šanghaji v Číne. Okrem svojho zamerania na elektrické vozidlá sa Nio angažuje aj v iných oblastiach ekosystému elektrických vozidiel, ako je technológia výmeny batérií a nabíjacia infraštruktúra.

Organizácia je známa výrobou inovatívnych a technologicky vyspelých elektromobilov, ako sú modely ES8, ES6 a EC6, ktoré ponúkajú pokročilé funkcie, ako je inteligentné riadenie, asistenti AI v aute a pokročilá technológia batérií. V minulom roku Nio predstavilo tiež model ES7 SUV, čo podnietilo v investoroch optimizmus.

Akcie Nio


Akcie Nio, za posledných 12 mesiacov klesli o -48,7 % a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 8,79 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 2,1 násobok ročných tržieb na akciu (P/S). Spoločnosť zisková zatiaľ nie je.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, FocusGuru
Predchádzajúci článokFootshop vstúpi na burzu v prvom stredoeurópskom SPAC
Ďalší článokSú kryptomeny späť?
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno