Kvartálne výsledky

Snažíme sa Vám každý týždeň prinášať prehľad výsledkov zaujímavých firiem, kótovaných na akciových burzách. Ako sme spomínali v článku o tohto týždňovom stručnom prehľade o finančných trhoch, investori očakávali oznámenie kvartálnych výsledkov viacerých spoločností na čele s firmami ako Nio, BroadcomBoxCrowdStrike či GitLab. Práve poslednú menovanú spoločnosť, ktorá je známa predovšetkým svojou platformou pre správu verziovacieho systému Git a nástroje pre riadenie vývoja softvéru, si zanalyzujeme v tomto článku.

Hlavným produktom GitLabu je webové rozhranie, ktoré umožňuje vývojárom spolupracovať na projektoch, sledovať zmeny v kóde, spravovať úlohy, a automatizovať rôzne aspekty vývoja softvéru. Firme sa v poslednom období darilo, keď trhová hodnota firmy za rok 2023 vzrástla o 44 % a v posledných kvartálnych výsledkoch manažment oznámil historicky prvý upravený prevádzkový zisk.

Nedávny úspech však pribrzdili najnovšie kvartálne výsledky za štvrtý kvartál 2024 a to aj napriek tomu, že firma prekonala odhady analytikov z pohľadu upraveného zisku na akciu a tržieb. Manažment totiž oznámil slabé usmernenia pre rok 2025 čo poslalo akcie firmy nadol o -22 %.

Najdôležitejšie čísla

Tržby GitLab za štvrtý štvrťrok 2024 dosiahli 163,8 miliónov USD, čo je o 33 % viac ako v minulom roku a viac ako 157,7 miliónov, ktoré predpokladali analytici na Wall Strett. Softvérovej firme vzrástli najmä tržby z predplatného o viac ako 35 % na 142 miliónov USD. Nižší rast si pripísali tržby z licencií, ktoré vzrástli o necelých 22 % na 21,7 miliónov USD. Hrubá marža taktiež vzrástla o 2 % na 90 %.

Spoločnosti sa podarilo znížiť prevádzkovú stratu o 12 miliónov USD na takmer 35 miliónov USD. Zatiaľ čo rast tržieb zrýchlil na 33 %, medziročný rast prevádzkových nákladov predstavoval necelých 18 %. Na vedu a výskum firma vynaložila 52,4 miliónov USD, čo je viac o 20 % oproti minulému roku. Efektívnejšia prevádzka pomohla znížiť čistú stratu na 37 miliónov USD. Upravený zisk na akciu predstavoval 0,15 USD oproti upravenej strate 0,03 USD z pred roka. Wall Street pritom očakávala 0,08 USD na akciu. Spoločnosť tiež oznámila voľný cash flow na úrovni 24,5 miliónov USD.

GitLab odpisuje 22 %

Za celý rok 2023 organizácia vykázala tržby na úrovni 579,9 miliónov USD, čo je o 37 % viac ako v roku 2022. Tržby z predplatného vzrástli o necelých 37 % na 505,3 miliardy USD a tržby z licencií vzrástli o takmer 34 % 73,6 miliónov USD oproti 54,9 miliónov USD. Tržby z predplatného predstavujú 87 % podiel z celkových tržieb, čo je podobná hodnota ako v minulom roku.

Trend znižovania prevádzkovej straty sa snažila spoločnosť držať po celý rok. Za celý rok znížila prevádzkovú stratu o 24 miliónov USD na 211,4 miliónov USD. Celkové prevádzkové náklady za rok 2024 boli na úrovni 707,6 miliónov USD, čo je o 21 % viac ako v roku 2023. Za celý rok bolo na vedu a výskum vynaložených 200,8 miliónov USD. Celoročná čistá strata prestavovala 180,7 miliónov USD. To predstavuje medziročné zníženie čistej straty o 57 %. Upravený zisk na akciu za celý fiškálny rok 2024 bol na úrovni 0,2 USD, pričom v minulom roku firma vykázala upravenú stratu 0,46 USD na akciu.

Najdôležitejšie novinky

Počet zákazníkov s ročnými opakovanými príjmami (ARR) vyššími ako 5 000 USD vzrástol na 8 602, čo je o 23 % viac ako v roku 2023. Počet zákazníkov s ARR vyššími ako 100 000 USD vzrástol na 955, čo je o 37 % viac a počet zákazníkov s ARR vyššími ako 1 000 000 USD vzrástol na 96, čo je medziročne o 52 % viac. Celkové predobjednávky vzrástli o 55 % ročne na 674 miliónov USD.

Manažment oznámil GitLab Duo Pro, platený doplnok pre zákazníkov GitLab Premium a Ultimate, ktorý zahŕňa možnosti kódových návrhov, chatu a možnosti organizačnej kontroly za 19 USD mesačne. Prišlo aj na organizačné zmeny, keď Sabrin Farmerová bola menovaná za hlavnú technologickú riaditeľku (CTO). Bývalá viceprezidentka inžinierstva Google vedie softvérové inžinierstvo, prevádzku a tým podpory zákazníkov, aby realizovala technickú víziu a siete spoločnosti a dohliadala na vývoj a dodávky produktov GitLab.

Integráciou umelej inteligencie počas celého životného cyklu vývoja softvéru naša platforma DevSecOps umožňuje našim zákazníkom plánovať, budovať, riadiť a dodávať softvér efektívnejšie, čo napokon zvyšuje vplyv ich investícií do softvéru na obchodné výsledky. Veríme, že nás to stavia do silnej pozície na ďalšie získavanie veľkého trhového potenciálu,“ povedal Sid Sijbrandij, CEO a spoluzakladateľ firmy.

Manažment tiež odhalil aj výhľad na nasledujúci štvrťrok a celý rok 2025, pričom očakáva tržby za prvý kvartál 2025 v rozmedzí 165 až 166 miliónov USD a za celý rok 715 až 731 miliónov USD. Upravená prevádzková strata v nasledujúcom štvrťroku by sa mala pohybovať od 13 do 12 miliónov USD a za celý rok by mala upravená prevádzková strata dosiahnuť 5 až 10 miliónov USD. Za celý fiškálny rok 2025 očakáva upravený zisk medzi 19 a 23 centami na akciu, pričom Wall Street rátala s 35 centami na akciu.

Akcie GitLab


Akcie GitLab za posledných 12 mesiacov stúpli o +45,4 % a v súčasnosti sa obchodujú na cene 74,5 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 212,8 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E). Súčasná trhová hodnota je na úrovni 11,4 miliárd USD.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Dell na maximách, akcie po výsledkoch vzrástli o 30 %
Salesforce potešil silnou ziskovosťou a po vzore Mety oznamuje historickú dividendu
Solídne výsledky Snowflake zatienené prognózou, akcie odpisujú 20 %
Beyond Meat vystrelil o 74 %, sľubuje zlepšenie prevádzky
Covidový miláčik Zoom ohlasuje 1,5 miliardový buyback a pripisuje si 11 %
Nvidia valcuje Wall Steet, akcie opäť na maximách
Palo Alto zažil najväčší pokles za posledných 7 rokov, akcie odpisujú 25 %
Walmart so silnými výsledkami a akvizíciou firmy Vizio za 2,3 miliardy USD
Coinbase vykázal prvý zisk za 2 roky, akcie si pripisujú 14 %
Trade Desk ťaží z oživenia reklamy, akcie vzrástli o 20 %
AppLovin, 9. najlepšia akcia za rok 2023, rastie o ďalších 23 %
Akcie Lyft vystrelili o 35 %, firma hlási rekordný počet užívateľov
Stellantis po rekordnom roku oznamuje zvýšenie dividendy o 16 % a odkup akcií za 3 miliardy eur
Airbnb vykázal stratu kvôli daňovému sporu s Talianskom a ohlasuje expanziu
Shopify odpisuje 13 %, problémom je prevádzková marža a výhľad
Akcie Cloudflare rastú o 24 %, zisky prekonávajú odhady Wall Street
Roblox s rekordnými tržbami a silnými odhadmi pre tento štvrťrok
ARM prišiel, roztrhal očakávania, oznámil rekordné tržby a pripísal si 42 %
PayPal opäť sklamal Wall Street a jeho akcie smerujú nadol
Najnovší prírastok S&P 500 Uber hlási výsledky
Najväčší výrobca šperkov na svete Pandora s rekordnými tržbami za rok 2023
Akcie Fortinet po zverejnení výsledkov rastú o 8 % a dobiehajú zameškané
Najhodnotnejšia biofarmaceutická firma na svete Eli Lilly hlási silný dopyt
Hudobný gigant Spotify s rekordným rastom počtu užívateľov za celý rok, akcie si pripisujú 7 %
Palantir s historicky prvým ročným ziskom, akcie vystrelili o 17 %
Funguje McDonald’s stratégia „zrýchľovanie oblúkov“? Globálny rast predaja sklamal, akcie v prepade
Akcie Meta vystrelili o 15 %, Zuckerberg ohlasuje 50 miliardový buyback
Google odpisuje 6 %, investori sklamaní rastom tržieb z reklamy
Najhodnotnejšia európska firma Novo Nordisk hlási výsledky
Výrobca čipov AMD hlási slabší výhľad, akcie padajú o takmer 6 %
Najhodnotnejšia spoločnosť na svete Microsoft s výsledkami, cloud nespomaľuje
Zisk Intuitive Surgical vzrástol o 100 %, da Vinci dominuje trhu
Intel výrazne zaostáva. Je ich boj proti TSMC reálny alebo len slová?
Akcie Tesly sa prepadajú kvôli slabým výsledkom, Musk chystá nový revolučný model Redwood
SAP oznámil takmer 270 % nárast zisku, plánuje reštrukturalizáciu s cieľom vybudovať AI
Netflix opäť šliapol na plyn a jeho rast zrýchľuje, stúpajú aj jeho akcie o 10 %
Výhľad TSMC podporuje nádeje na globálne oživenie dopytu po smartfónoch v roku 2024
Samsung v ťažkostiach: Tržby klesli o 35 % a prevádzkový zisk je najhorší za 15 rokov
Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Ďalší článokMesiac na trhoch so Stanom Viktorinom: Americký spotrebiteľ, Európske marže a Japonský trh
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno