Kvartálne výsledky

Tento týždeň kvartálnych výsledkov sa nám pomaly končí. Ako sa darilo v poslednom štvrťroku 2023 už reportovali firmy ako Coca ColaDatadogAirbnbUpstart či Cisco. Včera po uzatvorení obchodovania na burzu oznámili výsledky CoinbaseRoku či Trade Desk. Práve na posledné menovaná spoločnosť sa pozrieme v tomto článku.

Trade Desk, technologická spoločnosť zameraná na digitálny marketing, v predošlých kvartálnych výsledkoch odpísala takmer 30 %. Tento pokles prišiel po tom, čo manažment ohlásil slabé usmernenia tržieb na posledný štvrťrok 2023. Slabšie tržby predstavitelia firmy pripisovali globálnemu poklesu výdavkov na marketing, to vyslalo varovný signál o zdraví reklamného trhu.

Od vtedy sa však situácia obracia k lepšiemu a firma hlási výborné výsledky za posledný kvartál 2023. Za 4. štvrťrok 2023 spoločnosť oznámila zlepšenie prevádzkovej marže a slušné medziročné tempo rastu tržieb. Reportované tržby prekonali očakávania analytikov a upravený zisk na akciu bol v súlade s očakávaniami. Akcie po reportovaní kvartálnych výsledkov vzrástli o +19,2 %.

Najdôležitejšie čísla

Tržby za posledný kvartál 2023 dosiahli 605,8 miliónov USD, to predstavuje medziročný rast o takmer 24 %. Priemerný konsenzus na Wall Street bol na úrovni 582,2 miliónov USD. Tržby poháňalo najmä oživenie globálnych výdavkov na reklamu. Prevádzková marža medziročne vzrástla o 16,8 % na takmer 24 %. Hlavným dôvodom bol vyšší rast tržieb ako rast prevádzkových nákladov. Prevádzkové náklady medziročne vzrástli o 18,1 %, pričom tržby vzrástli o 24 %. Najväčšia položka výdavkov firmy (všeobecné náklady & administratíva) dokonca medziročne klesla o 1,3 % a 131,8 miliónov USD. Celkové prevádzkové náklady za posledný štvrťrok dosiahli 461,4 miliónov USD.

Zlepšená prevádzková marža sa pozitívne podpísala aj pod čistý zisk organizácie. Zatiaľ čo v tom istom období minulého roku Trade Desk vykázal čistý zisk 71,2 miliónov USD, v tomto roku bol na úrovni 97,3 miliónov USD. To predstavuje medziročný rast o 36,7 %. Predstavitelia ohlásili upravený zisk 0,41 USD na akciu, čo je viac o 8 % v porovnaní s minulým rokom, ale o niečo menej ako predpovedali analytici. Tí odhadovali upravený zisk na akciu na úrovni 0,42 USD.

Akcie The Trade Desk vzrástli o20 %

Tržby za celý rok 2023 dosiahli 1,94 miliardy USD, pričom v tom istom období minulého roka boli tržby 1,57 miliardy USD. To predstavuje medziročný rast o takmer 24 %. Prevádzková marža bola na úrovni 10,3 % čo je viac ako 7,2 % zaznamenaných v roku 2022. Celkové prevádzkové náklady vzrástli o 19,2 % na 1,74 miliardy USD.

Efektívnejšia prevádzka pomohla zvýšiť čistý zisk podniku za celý rok o takmer 240 % na 178,9 milióna USD. V roku 2022 manažment oznámil čistý zisk na úrovni 53,4 miliónov USD. Upravený zisk na akciu vzrástol o 21 % na 1,26 USD z 1,04 USD na akciu reportovanú v minulom roku. Trhová kapitalizácia v roku 2023 vzrástla o 60,8 %.

Najdôležitejšie novinky

Obchodný model firmy, založený na prebiehajúcich hlavných zmluvách o službách, a nie na objednávkach vloženia špecifických pre kampaň, podporuje dlhodobé vzťahy s klientmi. S klientskou základňou, ktorá zahŕňa niektoré z najväčších reklamných agentúr na svete, si The Trade Desk zabezpečila silnú prítomnosť na trhu. Udržanie zákazníkov zostalo v priebehu roka nad 95 %, ako tomu bolo aj v každom z posledných desiatich rokov.

Spoločnosť odkúpila približne 220 miliónov USD akcií v štvrtom štvrťroku 2023. Trade Desk oznámil, že jej predstavenstvo schválilo dodatočných 647 miliónov USD v rámci svojho programu spätného odkúpenia akcií, podľa ktorého môže spoločnosť kúpiť svoje zostávajúce kmeňové akcie triedy A, čím sa celková suma na budúce spätné odkupy vráti na 700 miliónov USD.

Predstavitelia firmy odhalili výhľad na aktuálny štvrťrok, v ktorom odhadujú tržby na úrovni 478 miliónov USD. Upravený EBITDA vo výške približne 130 miliónov USD.

Akcie Trade Desk


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov stúpli o +20 % na 75,7 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 210,3 násobok zisku na akciu (P/E), 52,9 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E) a 158,7 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 37,2 miliardy USD.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

AppLovin, 9. najlepšia akcia za rok 2023, rastie o ďalších 23 %
Akcie Lyft vystrelili o 35 %, firma hlási rekordný počet užívateľov
Stellantis po rekordnom roku oznamuje zvýšenie dividendy o 16 % a odkup akcií za 3 miliardy eur
Airbnb vykázal stratu kvôli daňovému sporu s Talianskom a ohlasuje expanziu
Shopify odpisuje 13 %, problémom je prevádzková marža a výhľad
Akcie Cloudflare rastú o 24 %, zisky prekonávajú odhady Wall Street
Roblox s rekordnými tržbami a silnými odhadmi pre tento štvrťrok
ARM prišiel, roztrhal očakávania, oznámil rekordné tržby a pripísal si 42 %
PayPal opäť sklamal Wall Street a jeho akcie smerujú nadol
Najnovší prírastok S&P 500 Uber hlási výsledky
Najväčší výrobca šperkov na svete Pandora s rekordnými tržbami za rok 2023
Akcie Fortinet po zverejnení výsledkov rastú o 8 % a dobiehajú zameškané
Najhodnotnejšia biofarmaceutická firma na svete Eli Lilly hlási silný dopyt
Hudobný gigant Spotify s rekordným rastom počtu užívateľov za celý rok, akcie si pripisujú 7 %
Palantir s historicky prvým ročným ziskom, akcie vystrelili o 17 %
Funguje McDonald’s stratégia „zrýchľovanie oblúkov“? Globálny rast predaja sklamal, akcie v prepade
Akcie Meta vystrelili o 15 %, Zuckerberg ohlasuje 50 miliardový buyback
Google odpisuje 6 %, investori sklamaní rastom tržieb z reklamy
Najhodnotnejšia európska firma Novo Nordisk hlási výsledky
Výrobca čipov AMD hlási slabší výhľad, akcie padajú o takmer 6 %
Najhodnotnejšia spoločnosť na svete Microsoft s výsledkami, cloud nespomaľuje
Zisk Intuitive Surgical vzrástol o 100 %, da Vinci dominuje trhu
Intel výrazne zaostáva. Je ich boj proti TSMC reálny alebo len slová?
Akcie Tesly sa prepadajú kvôli slabým výsledkom, Musk chystá nový revolučný model Redwood
SAP oznámil takmer 270 % nárast zisku, plánuje reštrukturalizáciu s cieľom vybudovať AI
Netflix opäť šliapol na plyn a jeho rast zrýchľuje, stúpajú aj jeho akcie o 10 %
Výhľad TSMC podporuje nádeje na globálne oživenie dopytu po smartfónoch v roku 2024
Samsung v ťažkostiach: Tržby klesli o 35 % a prevádzkový zisk je najhorší za 15 rokov
Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokWarren Buffett predáva Apple!
Ďalší článokCoinbase vykázal prvý zisk za 2 roky, akcie si pripisujú 14 %
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno