Navýšenie kapitálu v Aston Martin

Skupina Geely Holding získala 7,6 % podiel vo firme Aston Martin, čím pomohla upevniť podiel čínskej spoločnosti v luxusných a európskych značkách. Geely v rámci dohody nezíska miesto v správnej rade, ale na základe minulých obchodov, jej na tom až tak nezáleží. Spoločnosť, ktorá vlastní Lotus a je najväčším akcionárom Polestar a Volvo Cars, prevzala v roku 2018 10% podiel v hodnote 9 miliárd dolárov v materskej spoločnosti Mercedes-Benz Daimler. Tam Geely tiež nemala miesto v predstavenstve, ale dokázala uplatniť svoj vplyv pri viacerých obchodných akvizíciách.

Generálny riaditeľ Geely Holding Group Daniel Donghui Li uviedol, že osvedčené výsledky a technologické patenty organizácie budú môcť prispieť k budúcemu úspechu Aston Martin. Aston Martin oznámil, že získal 732 miliónov dolárov od investorov, medzi ktoré patrili aj Mercedes-Benz a saudský verejný investičný fond. Novým hlavným akcionárom sa stal Verejný investičný fond s 18,7 % podielom v spoločnosti.

„Som rád, že sme úspešne dokončili toto transformačné navýšenie kapitálu, ktoré výrazne posilňuje našu finančnú pozíciu a zlepšuje našu cestu k dosiahnutiu pozitívneho udržateľného voľného cash-flow,“ uviedol výkonný predseda predstavenstva Lawrence Stroll. „Spolu s Amedeom a vedúcim tímom sa plne zameriavame na uvoľnenie významného potenciálu tvorby hodnoty pre akcionárov tejto ultra-luxusnej britskej výkonnej značky.“

Geely Holding

Geely Holding Group je čínsky nadnárodný automobilový konglomerát so sídlom v Hangzhou v Číne. Spoločnosť bola založená v roku 1986 Li Shufu a spočiatku sa zameriavala na diely chladničiek a neskôr sa v roku 1994 rozšírila na výrobu motocyklov. Firma prenikla do automobilového priemyslu v roku 1997 výrobou sedanov a iných vozidiel. V priebehu rokov sa organizácia rozrástla na jednu z najväčších automobilových skupín v Číne a urobila významný pokrok na globálnom automobilovom trhu. Spoločnosť má niekoľko dcérskych značiek vrátane Geely Auto, Volvo, Polestar, Lotus alebo Proton.

Geely Auto je vlajkovou loďou značky Geely Holding a je známa predovšetkým výrobou osobných vozidiel pre čínsky trh. Geely Auto si získala uznanie za svoje zameranie na kvalitu, dizajn a technologické inovácie a rozšírila svoju pôsobnosť po celom svete exportovaním vozidiel do rôznych krajín. V roku 2010 Geely Holding uskutočnila významnú akvizíciu kúpou Volvo od Ford Motor Company, čo znamenalo jej vstup do segmentu prémiových automobilov. Spoločnosť v posledných rokoch rozšíril svoje portfólio investíciami do automobilových spoločností a značiek. V roku 2017 Geely získala väčšinový podiel v Lotuse, britskom výrobcovi športových áut.

Okrem automobilového priemyslu má organizácia rôzne obchodné záujmy vrátane letectva, technológií a služieb mobility. Spoločnosť sa aktívne podieľala na vývoji nových riešení mobility, vrátane služieb pri jazde a platforiem zdieľanej mobility. Víziou firmy je stať sa globálnym lídrom v automobilovom priemysle so zameraním na autonómne vozidlá. Využitím svojho portfólia značiek a sledovaním strategických partnerstiev sa Geely zameriava na transformáciu mobility a formovanie budúcnosti dopravy.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokTencent s oživením tržieb aj napriek pretrvávajúcim obavám z Číny
Ďalší článokČo zaznelo na Analytickom fóre 2023?
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno