Kvartálne výsledky

Ďalšou z radu spoločností, ktorá počas súčasnej výsledkovej sezóny pozitívne prekvapila investorov, je spoločnosť Fortinet. Jeden z kľúčových hráčov na trhu kybernetickej bezpečnosti v auguste minulého roka prišiel za jediný deň o štvrtinu trhovej hodnoty po tom, čo oznámil, že znižuje svoje prognózy rastu na rok 2023. Už v závere roka sa ale akcie Fortinet začali opäť nadychovať a tento trend pokračuje dodnes, keď ich podporili štvrťročné výsledky spoločnosti.

Akcie Fortinet v dnešnom rozšírenom obchodovaní stúpajú o +9,0 % na 73,58 USD a nachádzajú sa už len necelých 10 % pod svojim historickým maximom. Podnik v poslednom kvartáli 2024 prekonal odhady analytikov z hľadiska tržieb, zisku, ale aj hodnoty objednávok, čo je v jeho prípade kľúčový indikátor rastu. Vedenie firmy zároveň poskytlo investorom priaznivejší výhľad, ako očakávali.

Najdôležitejšie čísla

Obavy investorov z rýchlo sa meniacich podmienok na trhu kybernetickej bezpečnosti a postavenia Fortinetu na ňom sa nepotvrdili. V dnešnej dobe mnoho firiem uprednostňuje cloudové platformy s kyberbezpečnosťou a ustupuje od ziariadení typu firewall v počítačovej sieti, pričom to je vlajková produtová loď Fortinetu. Lepšie ako očakávané výsledky majú byť podľa CEO spoločnosti Kena Xieho „spôsobené úspešnou zmenou predajnej stratégie a lepším výkonom predajných tímov.“

Hodnota objednávok spoločnosti v štvrtom kvartáli 2023 vzárstla medziročne o 8,5 % na 1,86 miliardy USD, čo prekonalo očakávania analytikov na úrovni 1,63 miliardy USD. Tržby sa zvýšili o 10,3 % na 1,42 miliardy, čo je tesne nad prognózami Wall Street. Prevádzkový zisk Fortinetu stúpol o 7,7 % na 385 miliónov USD, hoci sa prevádzková zisková marža znížila z 27,9 na 27,2 %. Čistý zisk zostal v porovnaní s minulým rokom v podstate nezmenený vo výške 311 miliónov USD, resp. 0,40 USD na akciu. Upravený zisk vzrástol o 15,9 % z 0,44 na 0,51 USD na akciu. Voľný cash flow sa prepadol o dve tretiny na 165 miliónov USD.

Fortinet štvrťročné výsledky

Najdôležitejšie novinky

Fortinet pri prezentácii výsledkov venoval veľkú časť aj najhorúcejšej téme súčasnosti – umelej inteligencii. Manažment tvrdí, že spoločnosť investuje množstvo prostriedkov do AI v rámci každej funkcie a produktu. Vedenie firmy sa snažilo tiež zmierniť obavy ohľadom vývoja na trhu tým, že celkový adresovateľný trh firmy (TAM) naďalej rýchlo rastie a do roku 2027 sa má zvýšiť až na 208 miliárd USD zo súčasných 150 miliárd USD.

customers
Vývoj počtu obchodov uzatvorených v rôznych výškach za jednotlivé štvrťroky, zdroj: Fortinet

Fortinet očakáva, že v roku 2024 dosiahne zisk 1,65 až 1,70 USD na akciu pri tržbách v rozmedzí 5,71 až 5,81 miliardy USD. Hodnota objednávok by sa mala pohybovať okolo 6,5 miliardy USD. Analytici predpokladali zisk 1,66 USD na akciu pri príjmoch 5,93 miliardy USD a hodnote objednávok 6,48 miliardy USD.

Akcie Fortinet


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov vzrástli o +25,5 % a v súčasnosti sa obchodujú na cene 73,58 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 45,9 násobok zisku na akciu (P/E), 40,4 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E) a 37,2 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 51,8 miliardy USD.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Najhodnotnejšia biofarmaceutická firma na svete Eli Lilly hlási silný dopyt
Hudobný gigant Spotify s rekordným rastom počtu užívateľov za celý rok, akcie si pripisujú 7 %
Palantir s historicky prvým ročným ziskom, akcie vystrelili o 17 %
Funguje McDonald’s stratégia „zrýchľovanie oblúkov“? Globálny rast predaja sklamal, akcie v prepade
Akcie Meta vystrelili o 15 %, Zuckerberg ohlasuje 50 miliardový buyback
Google odpisuje 6 %, investori sklamaní rastom tržieb z reklamy
Najhodnotnejšia európska firma Novo Nordisk hlási výsledky
Výrobca čipov AMD hlási slabší výhľad, akcie padajú o takmer 6 %
Najhodnotnejšia spoločnosť na svete Microsoft s výsledkami, cloud nespomaľuje
Zisk Intuitive Surgical vzrástol o 100 %, da Vinci dominuje trhu
Intel výrazne zaostáva. Je ich boj proti TSMC reálny alebo len slová?
Akcie Tesly sa prepadajú kvôli slabým výsledkom, Musk chystá nový revolučný model Redwood
SAP oznámil takmer 270 % nárast zisku, plánuje reštrukturalizáciu s cieľom vybudovať AI
Netflix opäť šliapol na plyn a jeho rast zrýchľuje, stúpajú aj jeho akcie o 10 %
Výhľad TSMC podporuje nádeje na globálne oživenie dopytu po smartfónoch v roku 2024
Samsung v ťažkostiach: Tržby klesli o 35 % a prevádzkový zisk je najhorší za 15 rokov
Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokUmelá inteligencia a Super Micro: Akcie za posledný rok vzrástli o 600 %
Ďalší článokNajväčší výrobca šperkov na svete Pandora s rekordnými tržbami za rok 2023
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno