Kvartálne výsledky

Výsledková sezóna je v plnom prúde, a firmy budú reportovať svoje výsledky za posledný štvrťrok 2023 aj v tomto týždni. Tento týždeň sa máme na čo tešiť, pretože kvartálne výsledky ohlasuje hneď niekoľko zaujímavých spoločností. Medzi nimi sú spoločnosti ako Palantir, Eli Lilly, Spofity, PayPal, Alibaba, Walt Disney či McDonald’s. V tomto článku sa pozrieme na výsledky firmy, ktorá sa špecializuje na softvérové ​​platformy pre analýzu veľkých dát – Palantir.

Palantir už v predchádzajúcom kvartáli hlásil silné výsledky a roztrhal predpovede analytikov. Spoločnosť prekonala odhady analytikov v rámci tržieb aj v rámci zisku na akciu. Akcie spoločnosti na kvartálne výsledky reagovali +17 % rastom.

Softvérová spoločnosť Palantir si od svojho debutu na burze v septembri 2020 prešla zaujímavými etapami. Najprv sa jej akcie vyšplhali z 9,5 USD až na 39 USD, čo predstavuje viac ako 300 %-ný nárast a následne sa s rastom inflácie a úrokových sadzieb prepadli pod hranicu 7 dolárov. Kvôli tejto sinusoide si získala fanúšikov, ale i neprajníkov. Tí čo Palantir úplne odpísali môžu svoje rozhodnutie dnes ľutovať. Akcie Palantiru si minulom roku pripísali viac ako 150 %. S týmto nárastom sa Palantir radil medzi 50 najvýnosnejších akcií prvého polroka.

Najdôležitejšie čísla

Firma zaznamenala tržby za 4. kvartál 2023 na úrovni 608,4 miliónov USD, čo je o takmer 20 % viac ako v minulom roku, pričom analytici odhadovali 602,4 miliónov USD. Palantiru sa aktuálne darí najmä v jeho komerčnom biznise v USA, ktorý zaznamenal 70 % nárast tržieb na 131 miliónov. Naproti tomu príjmy z spoluprác s vládnymi inštitúciami stúpli o 32 % na 284 miliónov USD.

Prevádzkový zisk medziročne vzrástol na 65,8 miliónov USD, pričom prevádzková marža dosiahla takmer 11 %. Čistý zisk spoločnosti vzrástol o viac ako 178 % na 93,4 miliónov USD, pričom zisk na akciu zvýšil z 0,01 na 0,04 USD. Analytici pritom odhadovali zisk 0,04 USD na akciu. Ide už o piaty kvartál v rade, v ktorom Palantir dosiahol čistý zisk. Voľný cash flow vzrástol o viac ako 300 % na 304,8 miliónov USD.

Palantir si pripisuje 17 %

Najdôležitejšie novinky

Palantiru sa ale nedarilo iba v závere minulého roka, ale počas celého roka 2023, ktorý sa stal vôbec prvým ziskovým v histórii firmy. Čistý zisk dosiahol 210 miliónov USD a to najmä vďaka rastúcemu dopytu po jeho produktách s umelou inteligenciou (AI). Tento míľnik zdôraznil aj CEO podniku Alex Karp a to svojim klasickým extravagantným štýlom, keď sa vyjadril, že „nevie, čo robiť s náporom dopytu.“ Karp dodal, že Palantir je teraz zameraný na operácie v USA a strategicky prebudováva celú spoločnosť, aby zvládla rastúci dopyt po riešeniach AI.

Rast spoločnosti je pripisovaný nielen novým zákazníkom, ale aj rozširujúcemu sa dopytu existujúcich zákazníkov, ktorý sa medziročne zvýšil o 35 %. Počas štvrtého štvrťroku uzavrela spoločnosť 103 dohôd vo výške viac ako 1 milión USD a 21 dohôd vo výške viac ako 10 miliónov USD, čo predstavuje výrazný rast oproti predchádzajúcemu roku.

Manažment okrem výborných výsledkov za rok 2023 ponúkol aj robustný výhľad ohľadom ziskovosti pre rok 2024. Očakávaný upravený prevádzkový zisk by mal byť v rozmedzí od 834 miliónov USD do 850 miliónov USD, čo prevýšilo očakávania analytikov, ktorí odhadovali prevádzkový zisk vo výške 760,3 milióna USD.

Akcie Palantir


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov vzrástli o +101,2 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 16,7 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 238,9 násobok zisku na akciu (P/E), 57,7 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 493 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 36,4 miliardy USD.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Funguje McDonald’s stratégia „zrýchľovanie oblúkov“? Globálny rast predaja sklamal, akcie v prepade
Akcie Meta vystrelili o 15 %, Zuckerberg ohlasuje 50 miliardový buyback
Google odpisuje 6 %, investori sklamaní rastom tržieb z reklamy
Najhodnotnejšia európska firma Novo Nordisk hlási výsledky
Výrobca čipov AMD hlási slabší výhľad, akcie padajú o takmer 6 %
Najhodnotnejšia spoločnosť na svete Microsoft s výsledkami, cloud nespomaľuje
Zisk Intuitive Surgical vzrástol o 100 %, da Vinci dominuje trhu
Intel výrazne zaostáva. Je ich boj proti TSMC reálny alebo len slová?
Akcie Tesly sa prepadajú kvôli slabým výsledkom, Musk chystá nový revolučný model Redwood
SAP oznámil takmer 270 % nárast zisku, plánuje reštrukturalizáciu s cieľom vybudovať AI
Netflix opäť šliapol na plyn a jeho rast zrýchľuje, stúpajú aj jeho akcie o 10 %
Výhľad TSMC podporuje nádeje na globálne oživenie dopytu po smartfónoch v roku 2024
Samsung v ťažkostiach: Tržby klesli o 35 % a prevádzkový zisk je najhorší za 15 rokov
Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, GuruFocus
Predchádzajúci článokStrategické kroky firmy Alibaba: Zbavenie sa nezmyselných aktív a zameranie sa na elektronický obchod
Ďalší článokMaterská spoločnosť Novo Nordisk kúpi Catalent za 11,5 miliardy USD
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno