Unilever kvartálne výsledky

Výsledky Unileveru naznačujú, že sa spotrebitelia opäť vracajú k nakupovaniu. Objemy jeho silných značiek vzrástli o 6,1 %, pričom sa významne darilo značkám Dove, Knorr, Rexona a Sunsilk. Jedna z vedúcich značiek v portfóliu spoločnosti, Dove, potvrdila svoje celoročné usmernenie, keď oznámila lepšie ako očakávané tržby za prvý štvrťrok.

Anglo-holandský multisektorový maloobchodník, ktorý vlastní aj spotrebiteľské značky ako čistiace prostriedky Cif a Domestos, očakáva tento rok aj naďalej rast tržieb o 3 až 5 % a mierne zlepšenie prevádzkových marží. Reportované čísla sú v súlade s odhadmi analytikov. Predstavitelia firmy uviedli, že štvrťročné tržby vzrástli na 15 miliárd EUR zo 14,75 miliardy EUR, ktoré boli oznámené za rovnaké obdobie pred rokom. Priemerný odhad na Wall Strett bol na úrovni 14,66 miliardy EUR.

Majiteľ značiek Dove či Rexona, Unilever, hlási návrat spotrebiteľov

Tržby spoločnosti sa vrátili k rastu v štvrtom štvrťroku 2023 po prvýkrát po dvoch rokoch, keď spoločnosti v oblasti spotrebného tovaru začali zvyšovať ceny na prenesenie inflačného tlaku na spotrebiteľov, často obetujúc svoje objemy predaja. To vyústilo až k personálnym zmenám na najvyšších pozíciách.

Unilever ešte v marci uviedol, že plánuje oddeliť svoje výrobné jednotky zmrzliny, ktoré zahŕňajú značky ako Magnum, Wall’s, Breyers, Talenti, Popsicle a Klondike, do samostatnej spoločnosti, ukončujúc tak viac ako 100 rokov v tomto odvetví. Manažment vtedy povedal, že najpravdepodobnejším výsledkom je uvedenie spoločnosti na trh ako samostatnej entity. Predaj je tiež možnosťou. O tejto problematike sme Vás informovali aj v našom podcaste:

Taktiež oznámil, že 7 500 pracovných miest bude ovplyvnených ako súčasť reštrukturalizačného programu s cieľom ušetriť 800 miliónov EUR v priebehu nasledujúcich troch rokov. Plán je najnovším v rade krokov generálneho riaditeľa Heina Schumachera na zjednodušenie Unileveru a zvýšenie rastu spoločnosti, ktorá podľa analytikov v posledných rokoch zaostáva.

Schumacher povedal, že hoci je reorganizácia spoločnosti vo svojich počiatočných fázach, vedenie je presvedčené, že dosiahne udržateľný rast objemu a pozitívny mix, keďže spoločnosť urýchľuje zlepšenie hrubých marží. „Implementujeme akčný plán na rast, zameraný na tri jasné priority: dosahovanie vyššieho kvalitatívneho rastu, vytváranie jednoduchšieho a produktívnejšieho podnikania a zakotvenie silného zamerania na výkon. Toto je podložené naším záväzkom robiť menej vecí, ale lepšie a s väčším dosahom,“ povedal.

Akcie Unilever


Akcie Unilever od začiatku roka stúpli o +8,1 % a za posledných 12 mesiacov klesli o -6,9 %. V súčasnosti sa akcie firmy obchodujú za 51,2 USD, 18,7 násobok zisku na akciu (P/E), 21 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 14 násobok EV/EBITDA. Súčasná trhová kapitalizácia firmy je 128,4 miliardy USD. Dividendový výnos je v súčasnosti 3,57 %.

Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Intel výrazne zaostáva, akcie v tomto roku klesli o tretinu
Google s historicky prvou dividendou, zvyšuje tiež buyback o 70 miliárd USD
Najhodnotnejšia firma na svete Microsoft prekonáva odhady, cloud zrýchľuje
Meta odpisuje 15 %, Zuckerberg: „múdri akcionári ostanú“
Boeing hlási prvý pokles tržieb za viac ako 2 roky, poráža však očakávania
Visa prekonáva očakávania, spotrebitelia míňajú aj napriek vysokej inflácií
Tesla s prvým poklesom tržieb v histórii, zisk klesol o polovicu
SAP myslí na budúcnosť, budovanie AI a prevádzková efektivita
Netflix s najlepším začiatkom roka od 2020, akcie však padajú o 6 %
TSMC: zlepšenie výhľadu a rast marcových tržieb najlepší za 2 roky, bude to stačiť?
Najhodnotnejší módny dom na svete LVMH so solídnymi predajmi
Výsledky ASML sklamaním, európsky klenot sľubuje oživenie v druhej polovici roka
Americké banky odštartovali výsledkovú sezónu, Wall Street ožíva

Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokIntel výrazne zaostáva, akcie v tomto roku klesli o tretinu
Ďalší článokAko sa darilo ropným gigantom v prvom kvartáli tohto roku?
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno