Kvartálne výsledky
Kvartálne sezóna je v plnom prúde, pričom minulý týždeň bol pre investorov mimoriadne zaujímavý. Kvartálne čísla hlásili tí najväčší giganti na Wall Street, ako Tesla, Meta, Microsoft či Google. Koncom týždňa reportoval svoje čísla aj výrobca čipov – Intel.
Ten ohlásil koncom marca comeback, keď hlásil investíciu 100 miliárd USD do rozšírenia polovodičových závodov. Vláda v USA pritom udelí spoločnosti 8,5 miliardy USD vo forme grantov a až 11 miliárd USD vo forme pôžičiek na podporu rozšírenia jej polovodičových závodov. Cieľom je posilniť domácu produkciu čipov a znížiť závislosť od zahraničných výrobcov. Tieto vyhlásenia podporili optimizmus investorov Intelu vo vzťahu k budúcnosti spoločnosti.
Avšak už o necelé dva týždne na to, podnik utrpel najväčší pokles za viac ako dva mesiace, v dôsledku pesimistickej predikcie svojich výrobných operácií. Manažment totiž oznámil, že straty vo výrobe sa prehlbujú a pravdepodobne táto oblasť nedosiahne prelomového bodu ziskovosti niekoľko rokov.
Po zverejnení týchto čísiel akcie klesli o 8 %. Tento pokles bol najväčší od 26. januára. V súčasnosti Intel odpísal v tomto roku už -33,3 %, pričom investori pozorne sledovali aké kvartálne čísla bude výrobca čipov hlásiť v prvom kvartáli 2024. Tržby aj zisk spoločnosti boli za očakávaniami analytikov, pričom akcie v reakcií na výsledky klesli o -10 %.
Najdôležitejšie čísla
Tržby spoločnosti za 1. štvrťrok 2024 boli na úrovni 12,72 miliardy USD, čo predstavuje 8,6 % medziročný rast. Tržby boli mierne pod očakávaniami analytikov, ktorí predpovedali 12,76 miliárd USD. Tržby z výpočtovej techniky, ktoré zahŕňajú osobné počítače, notebooky a ostatný hardware, vzrástli na 7,5 miliardy USD, pričom v rovnakom období minulého roku predstavovali 5,7 miliardy USD. Tržby z datacentier vzrástli o takmer 5 %.
Spoločnosť oznámila prevádzkovú stratu na úrovni 1,1 miliardy USD. Čistá strata predstavovala 0,44 miliardy USD, v minulom roku bola na úrovni 2,76 miliardy USD. Strata na akciu predstavovala 9 centov, čo je výrazne menej ako v rovnakom období minulého roka, keď bola na úrovni 66 centov na akciu.
Najdôležitejšie novinky
Manažment načrtol aj výhľad pre druhý kvartál 2024. Tržby by sa mali pohybovať okolo 12,5 až 13 miliardami USD a strata na akciu by mala byť na úrovni 0,05 USD. Priemerný konsenzus na Wall Street bol na úrovni 13,57 miliardy USD. Piatkový pokles akcií znamenal, že firma odpísala takmer 19 miliárd USD na trhovej kapitalizácií. Aktuálna trhová kapitalizácia firmy je 135,7 miliárd USD. Od svojho vrcholu začiatkom januára 2020 Intel stratil už viac ako polovicu trhovej kapitalizácie.
Firmy uprednostňujú výdavky na pokročilé a rýchle serverové čipy AI, čím poškodzujú dopyt po centrálnych procesorových jednotkách Intel, ktoré boli dlho hlavným čipom napájajúcim dátové centrá. Hoci sme boli povzbudení uvedením čipu Intel Gaudi 3 AI, „obávame sa, že spoločnosť bude aj naďalej prenechávať podiel na celkovom výpočtovom trhu dátových centier spoločnostiam ako Nvidia a Arm“, uviedli analytici Goldman Sachs.
Napriek tomu sú predstavitelia firmy optimistickí, že nový cyklus inovácií pre osobné počítače okolo novej verzie operačného systému Windows od Microsoftu pomôže predajom počítačov v druhej polovici roka. To by sa mohlo premietnuť do väčšieho dopytu po jeho čipoch používaných v týchto zariadeniach. Zisk spoločnosti kontrastoval so silnými výsledkami spoločností Microsoft a Alphabet, ktoré sú klientmi Nvidie a tiež navrhujú vlastné čipy pre svoje dátové centrá.
Akcie Intel
Akcie firmy za posledných 12 mesiacov vzrástli o +5,2% a aktuálne sa obchodujú za 31,9 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 79,7 násobok zisku na akciu (P/E), 14,4 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 16,3 násobok EV/EBITDA. Súčasná trhová kapitalizácia firmy je 135,7 miliardy USD.
Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny
Google s historicky prvou dividendou, zvyšuje tiež buyback o 70 miliárd USD
Najhodnotnejšia firma na svete Microsoft prekonáva odhady, cloud zrýchľuje
Meta odpisuje 15 %, Zuckerberg: „múdri akcionári ostanú“
Boeing hlási prvý pokles tržieb za viac ako 2 roky, poráža však očakávania
Visa prekonáva očakávania, spotrebitelia míňajú aj napriek vysokej inflácií
Tesla s prvým poklesom tržieb v histórii, zisk klesol o polovicu
SAP myslí na budúcnosť, budovanie AI a prevádzková efektivita
Netflix s najlepším začiatkom roka od 2020, akcie však padajú o 6 %
TSMC: zlepšenie výhľadu a rast marcových tržieb najlepší za 2 roky, bude to stačiť?
Najhodnotnejší módny dom na svete LVMH so solídnymi predajmi
Výsledky ASML sklamaním, európsky klenot sľubuje oživenie v druhej polovici roka
Americké banky odštartovali výsledkovú sezónu, Wall Street ožíva
Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.
Upozorňujeme:
- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.