Ukazovateľ EV/EBITDA

EV/EBITDA je finančný ukazovateľ, ktorý porovnáva hodnotu spoločnosti (Enterprise Value) s jej ziskom pred zaplatením úrokov, daní a odpisov (Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation, and Amortization – EBITDA). Tento pomer je široko používaný investormi a analytikmi na hodnotenie a porovnávanie finančnej atraktivity a hodnoty spoločností, najmä v prípade, keď sa snažia identifikovať podhodnotené alebo nadhodnotené firmy v rámci rovnakého odvetvia alebo trhu.

image 30

Na rozdiel od ukazovateľov P/E; Forward P/E; P/FCF; P/B a P/S počíta EV/EBITDA aj s hodnotou dlhu a hotovosti. To je dôvod, prečo ho mnohí považujú za presnejší ukazovateľ. Ukazovateľ EV/EBITDA sa skladá z 2 samostatných ukazovateľov, pričom prvý je Enterprise Value (EV), ktorý možno interpretovať ako hodnota podniku a druhý je EBITDA.

Enterprise Value (EV)

Hneď na začiatku ešte treba upozorniť, že trhová kapitalizácia (market capitalization), na ktorej sú založené ukazovatele P/E; P/FCF; P/B a P/FCF nevyjadruje to isté, čo hodnota podniku (enterprise value).

Zatiaľ čo trhová kapitalizácia jednoducho odráža hodnotu akcií spoločnosti na burze (počet akcií krát cena akcií), tak hodnota podniku (EV) berie do úvahy okrem počtu a ceny akcií aj hotovosť a zadlženosť firmy, pričom zadlženosť hodnotu zvyšuje a hotovosť znižuje. Je to v dôsledku toho, že dlh zvyšuje cenu (v tejto interpretácií hodnotu) podniku a jeho akcií, keďže okrem akcií investor kupuje aj jeho záväzky a naopak hotovosť a hotovostné ekvivalenty cenu znižujú.

Trhová kapitalizácia - market capitalization
Hodnota firmy - enterprise value

EBITDA

Ukazovateľ EBITDA vyjadruje zisk pred zaplatením úrokov, zdanením a odpismi. Z hľadiska presnosti je tento indikátor často spoľahlivejší ako čistý zisk, keďže udáva obraz o tom ako sa firme darí v jej podnikaní odhliadnuc od položiek, ktoré môžu zahmlievať skutočné hospodárenie podniku.

Ukazovateľ EBITDA

Typickým príkladom sú dane, keďže miera zdanenia sa môže v jednotlivých rokoch pri globálnych spoločnostiach líšiť a tak čistý zisk nemusí podávať verný obraz o tom, ako sa im darí. Ďalším typickým príkladom sú odpisy, ktoré nevyjadrujú skutočné utratené peniaze, ale peňažné vyjadrenie znehodnotenia majetku v dôsledku opotrebenia. Ukazovateľ EBITDA tieto položky ignoruje.

Čo vyjadruje EV/EBITDA

EV/EBITDA teda dáva do pomeru hodnotu podniku so ziskom pred zaplatením úrokov, zdanením a odpismi. Vyjadruje tak koľko investor platí v danom momente za 1 dolár zisku EBITDA s tým, že sa berie do úvahy aj dlh a hotovosť spoločnosti.

Nakoľko je v mnohých prípadoch ukazovateľ EV presnejší ako trhová kapitalizácia, s ktorou sa ráta pri kalkulácií základných hodnotových ukazovateľoch ako P/E, P/S, P/FCF, P/B a ukazovateľ EBITDA zas presnejší ako čistý zisk, mal by s ním každý investor pri oceňovaní akcií pracovať.

V praxi tak pomer EV/EBITDA vyjadruje to, akú cenu investor platí za akcie firmy alebo to či sú jej akcie lacné, resp. drahé.

EV/EBITDA v praxi

V praxi nájdete viacero akcií, ktoré na základe ukazovateľa P/E, dávajúceho do pomeru cenu akcie a čistý zisk na akciu, vyzerajú byť extrémne drahé (násobky často viac ako 50). V takýchto prípadoch si môžete často hovoriť, prečo sú ochotné akciové trhy platiť takú cenu za akcie konkrétnej firmy. Avšak v niektorých prípadoch to môže byť spôsobené tým, že ukazovateľ P/E je skreslený a pomer EV/EBITDA môže byť faktor, ktorým sa riadia iní investori. Tento princíp sa pritom dá aplikovať aj opačne.

Príklad:

Cena akcie Amazon: 174,63 USD
Počet akcií Amazon: 10,383 miliardy
Hotovosť: 73,39 miliardy USD
Dlh:136,61 miliardy USD
EBITDA: 89,402 miliardy USD

Enterprise value (EV) = (počet akcií x cena akcií) + celkový dlh – hotovosť a hotovostné ekvivalenty
Enterprise value (EV) = (10,383 x 174,63) + 136,61 – 73,39
Enterprise value (EV) = 1874 miliardy USD (1,87 biliónov USD)

EV/EBITDA = 1872 / 89,4
EV/EBITDA = 20,9

Ukazovateľ EV/EBITDA
Zdrojové údaje: Yahoo Finance

Na príklade vyššie možno videť veľký rozdiel v interpretovaní toho, či sú akcie spoločnosti drahé pri použití jednotlivých hodnotových ukazovateľov. Zatiaľ čo násobok používateľa P/E je až 60,2, ukazovateľ EV/EBITDA akcií Amazonu v súčasnosti ukazuje len 20,9 násobok. Vzhľadom na prvý použitý pomer sa môžu javiť akcie Amazonu veľmi draho, využitím EV/EBITDA sa môžu zdať vzhľadom na silnú pozíciu firmy na trhu a jej potenciál, ohodnotené v poriadku.

Vo všeobecnosti však platí, že čím menšia je hodnota EV/EBITDA, tým menej platíte za vlastníctvo danej akcie. Podobne však ako pri ostatných hodnotových ukazovateľoch aj tu platí, že je potrebné vždy zohľadniť špecifické faktory, ktoré sme spomínali vyššie ako kvalita manažmentu, potenciál firmy, atď.

Ukazovateľ EV/EBITDA nestačí

Pri analýze akcií použiť ukazovateľ EV/EBITDA rovnako ako iné hodnotové ukazovatele nestačí. Vždy by sa mal používať v kombinácii s inými finančnými ukazovateľmi a ďalšími metrikami, pretože sám o sebe nemusí poskytovať úplný obraz o finančnom zdraví alebo ocenení akcie.

Investor musí pri výbere a oceňovaní akcií brať do úvahy ďalšie dôležité faktory, ako:

  • Dividendový výnos
  • Očakávaný rast ziskov
  • Rentabilita
  • Konkurenčná výhoda
  • Finančná sila a stabilita
  • Schopnosti manažmentu
  • Diverzifikácia príjmov

Faktorom, ktoré určuju cenu a hodnotu akcií sme sa venovali bližšie v našom samostatnom článku.

Pozri tiež zo sekcie návody a tipy:

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokVýpredaj lídrov AI, Nvidia a Super Micro so strmými pádmi
Ďalší článokTencent oznámil skorší dátum pre Dungeon & Fighter, akcie si pripisujú 5,5 %
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno