Finančné trhy tento týždeň


Oči budú tento týždeň upreté predovšetkým na štvrtkové zasadnutie Európskej centrálnej banky. Úrokové sadzby sú momentálne na svojom vrchole a pravdepodobne tu zostanú ešte niekoľko nasledujúcich mesiacov. Očakáva sa, že na tomto zasadnutí k žiadnym zmenám nedôjde a že vyjadrenia predstaviteľov banky budú v súlade s predchádzajúcimi signálmi.

Tie naznačovali, že prvé zníženie sadzieb by mohlo prísť počas leta. V poslednej dobe navyše nevznikli žiadne nové informácie, ktoré by mohli tento výhľad ovplyvniť, a trh v súčasnosti počíta so znížením sadzieb v júni. Dá sa očakávať, že predstavitelia ECB budú argumentovať nutnosťou čakať na nové údaje z vývoja rastu miezd.

Snimek obrazovky 2024 03 04 231335

Kľúčový trh práce v USA

Veľkú pozornosť bude mať piatková správa z amerického trhu práce. Tá by mala konečne odhaliť jeho ochladenie v počte nových pracovných miest a spomalenie rastu miezd pri nezmenenej miere nezamestnanosti. Okrem vládneho februárového reportu bude zverejnená aj správa o otvorených pracovných miestach za január, kde sa očakáva pokles oproti minulému mesiacu.

Snimek obrazovky 2024 03 04 231844

Oproti decembru by počet otvorených pozícií mal klesnúť z 9,03 mil. na 8,89 mil. Podľa Bloombergu malé firmy pokračujú v stabilizácii najímania zamestnancov. Tí si potom nie sú istí zlepšením mzdy v prípade zmeny pracovnej pozície. Miera ukončenia pracovného pomeru činí 2,2 %, čo je pod úrovňou pred pandémiou Covidu-19.

V piatok bude oznámená zmena pracovných miest, najviac sledovaná bude zmena miest mimo poľnohospodárstvo, kde predpovedá medzimesačné spomalenie tempa rastu zamestnanosti. V januári vzrástol počet pracovných miest mimo poľnohospodárstvo o 353 tis., teraz sa očakáva rast o 200 tis. Pokles by mal podľa agentúry Bloomberg pokračovať v segmente IT. Rast by mali zabezpečiť segmenty zdravotnej starostlivosti a sociálnych služieb. Miera nezamestnanosti by podľa konsenzu trhu mala dosiahnuť 3,7 %, t.j. na rovnakej hodnote ako v januári.

Trh práce zostáva silný a prehriaty napriek tomu, že sa už niekoľkokrát čakalo jeho ochladenie. To bohužiaľ bráni rýchlejšiemu uvoľneniu menovej politiky. Odhady trhu ohľadne prvého zníženia sadzieb Fedu boli posunuté z marca na jún. To potvrdí zrejme aj šéf Fedu Jerome Powell. Slabé údaje by mohli špekulácie o skoršom termíne zníženia obnoviť, avšak zmena postoja Fedu by vyžadovala skôr dlhšiu sériu priaznivých makroekonomických údajov.

Mimo pracovný trh v USA nás čakajú aj dôležité správy o aktivite v nevýrobnom sektore indexu ISM, kde bude okrem celkovej aktivity kľúčová aj informácia o cenových tlakoch. V Nemecku sa očakávajú správy o priemyselnej výrobe a objednávkach.

AI naďalej motorom trhov

Minulý týždeň sa niesol v znamení technologického sektora, a to hlavne polovodičových spoločností vyvíjajúcich čipy pre rozvoj umelé inteligencie. Po vynikajúcich výsledkoch Nvidia pred dvoma týždňami si minulý týždeň pritiahla pozornosť analytikov aj AMD a následne rastúca dopyt po serveroch Dellu, ktorá dodala trhu ďalší impulz a akcie Dell vzrástli po výsledkoch o viac než 30 %. Vo štvrtok nás čakajú výsledky ďalších gigantov z odvetvia Broadcom a Marvell.

Mimo Broadcom a Marvell sa tento týždeň dozvieme výsledky softvérovej firmy Oracle alebo Foot Locker. Na nemeckom trhu bude možné sledovať hospodárske reporty spoločnosti Bayer, Merck alebo Continental.

vysledky 4 3

SMCI ako hviezda S&P 500

Spoločnosť Super Micro Computer sa vďaka jej mohutnému rastu akcií, ktorý vyšvihol trhovú kapitalizáciu spoločnosti nad 50 miliárd dolárov, stáva novým členom indexu S&P 500 a nahradzuje spoločnosť Whirlpool. Akcie SMCI, ktoré za posledné dva roky vzrástli viac než dvadsaťnásobne a od začiatku roka 2024 o viac než 200 %, si dnes v pre-marketu pripisujú ďalších 12 %. Tento krok často vedie k rastu hodnoty akcií, keďže ich do svojich portfólií zaradzujú fondy sledujúce práve S&P 500. SMCI sa profiluje ako kľúčový hráč profitujúci z aktuálnej AI mánie.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokSuper Micro a Deckers novými prírastkami S&P 500
Ďalší článokGitLab zefektívnil prevádzku a prekonal očakávania, výhľad je však sklamaním, akcie odpisujú 22 %
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno